Kuracja z kwasami
Neauthy Skincare z Unsplash

Kuracja z kwasami zyskała ostatnio sporą popularność. Wiele osób decyduje się na nią, aby pozbyć się trądziku, szarego odcienia skóry, pierwszych zmarszczek czy przebarwień słonecznych. Kosmetyki z kwasami mają korzystny wpływ na naszą skórę. Oddziałują na nią wielokierunkowo. W naszym artykule podpowiadamy, kiedy stosować kurację z kwasami.

Spis treści:

  1. Co daje nam kuracja z kwasami?
  2. Czy kwasy można stosować przez cały rok?
  3. Kosmetyki z kwasami – od których rozpocząć kurację?
  4. Czy można stosować dwa kosmetyki z kwasami?
  5. Kwasy w pielęgnacji skóry – czy można stosować je wraz z peelingiem?
  6. Działanie złuszczające kwasów
  7. Pielęgnacja cery dostosowana do jej potrzeb
  8. Nawilżenie przy kuracji kwasami
  9. Czy kwasy można łączyć z retinoidami lub witaminą C?

Co daje nam kuracja z kwasami?

Kuracja z kwasami reguluje produkcję sebum i stymuluje odnowę komórkową, ponieważ wykazuje działanie złuszczające. W rezultacie skóra staje się bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne – mróz, wysoką temperaturę, wiatr itp.  Te mogą ją podrażniać i wysuszać, wywołując dyskomfort. Kiedy stosować kurację z kwasami? Specjaliści podkreślają, że najlepszy czas na stosowanie tego typu zabiegów pielęgnacyjnych przypada jesienią i wiosną. Unikamy wówczas skrajnych warunków atmosferycznych, które niekorzystnie oddziałują na delikatną, osłoniętą skórę, która ulega odnowie komórkowej. Jej pełny cykl trwa miesiąc. Przez ten czas powinnyśmy unikać opalania i chronić skórę przed promieniami UV, sięgając po krem z filtrem przeciwsłonecznym.

Czy kwasy można stosować przez cały rok?

Po kosmetyki z kwasami można sięgać także latem i zimą. Pamiętać tutaj należy jednak o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze, kosmetyk kosmetykowi nierówny. Latem i zimą wybierajmy łagodniejsze kwasy, w niższym stężeniu i sięgajmy po nie rzadziej. Ponadto w te wymagające pory roku należy w sposób szczególny zabezpieczać skórę, sięgają po sprawdzony krem z filtrem SPF 50+ i w ciągu dnia dokonywać jego ponownej aplikacji. Tego typu specyfiki lubią się bowiem ścierać, część z nich spływa też wraz z potem, co osłabia ochronę przed promieniami UV. Całoroczna kuracja z kwasami jest wskazana w przypadku cery trądzikowej i dojrzałej. Przy cerze tłustej, skłonnej do powstawania niedoskonałości, kosmetyki z kwasami regulują syntezę sebum i oczyszczają pory, przez co powstaje mniej niedoskonałości. Natomiast cera dojrzała ma spowolnioną regenerację i odnowę komórkową, dlatego te procesy należy dodatkowo stymulować.

Kosmetyki z kwasami – od których rozpocząć kurację?

Nie stosowałaś dotychczas kosmetyków z kwasami? Na początek warto wybrać takie produkty, w których wykorzystano stosunkowo łagodne kwasy i to w niewielkim stężeniu. Specyfik po raz pierwszy warto nałożyć za uchem i obserwować, czy nam nie szkodzi. Niestety kuracja z kwasami może wywołać reakcje niepożądane, w tym silne podrażnienie. Cały czas należy też obserwować, jak nasza cera reaguje na substancje aktywne.

Czy można stosować dwa kosmetyki z kwasami?

Specjaliści odradzają, aby jednocześnie nakładać dwa kosmetyki z kwasami. Substancje aktywne mogą znosić swoje działanie lub wchodzić ze sobą w niepożądane interakcje, które mogą intensyfikować ich działanie i prowadzić do poparzenia skóry. Zachowajmy zatem ostrożność i stosujmy tylko jeden kosmetyk z kwasami. Jeśli ten okaże się za słaby lub za mocny, zawsze będziemy mogły go zmienić.

Kwasy w pielęgnacji skóry – czy można stosować je wraz z peelingiem?

Kuracja z kwasami wykazuje działanie złuszczające. Prowadzi do odnowy komórkowej, jednak kilka dni po użyciu kosmetyku mogą pojawić się suche skórki. Można je usunąć, sięgając po delikatny peeling, najlepiej enzymatyczny. Odradzamy stosowanie mechanicznych zdzieraków, szczególnie tych gruboziarnistych. W ten sposób możemy tylko wyrządzić krzywdę swojej cerze.

Działanie złuszczające kwasów

Wiele osób uważa, że skóra powinna łuszczyć się jak u węża podczas wylinki. To jednak błędne przekonanie. Gdy stan skóry jest dobry, złuszczanie zachodzi w sposób niewidoczny. Spektakularne efekty obserwuje się w przypadku cery, która znajduje się w kiepskiej formie. W związku z tym nie musisz sięgać po mocniejsze kwasy, jeśli nie widzisz mnóstwa suchych skórek.

Pielęgnacja cery dostosowana do jej potrzeb

Wśród Polek przeważają właścicielki cery mieszanej. Ta charakteryzuje się tym, że strefa T wykazuje tendencję do nadmiernego przetłuszczania, natomiast policzki są normalne lub suche. W takiej sytuacji na strefę T (czoło, nos, brodę) nakładamy kwasy BHA, które regulują pracę gruczołów łojowych i wykazują działanie antybakteryjne. Natomiast na policzki aplikujemy kwasy AHA stymulujące odnowę komórkową.

Nawilżenie przy kuracji kwasami

Kuracja kwasami wymaga odpowiedniego nawilżenia. W tym celu należy sięgnąć po bardziej treściwe kremy niż zazwyczaj. Nawet cera trądzikowa może chwilowo zrezygnować z musu o konsystencji żelu i postawić na produkt bogaty w emolienty. Te podczas łuszczenia nie powinny jej zaszkodzić, lecz zabezpieczyć przed niekorzystnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych.

Czy kwasy można łączyć z retinoidami lub witaminą C?

Mogłoby się wydawać, że dostarczając skórze wszystkiego, co dobre, tylko wspieramy jej zdrowie i atrakcyjny wygląd. Nic bardziej mylnego. Nadmiar substancji aktywnych może wywoływać podrażnienie skóry. W związku z tym po kwasy lepiej sięgać wówczas, gdy retinoidy chwilowo idą w odstawkę.