Jak stosować retinol i jego pochodne w okresie wiosenno-letnim
Adobestock, sublicencja udzielona przez partnera

Kosmetyki z retinolem i innymi pochodnymi witaminy A, czyli retinoidami, to świetny sposób na przywrócenie cerze witalności i młodszego wyglądu. Sprawdzą się również do cery trądzikowej, ze skłonnością do powstawania zaskórników. Retinol ma jednak właściwości, które sprawiają, że przy jego stosowaniu należy zachować ostrożność, zwłaszcza latem. Dowiedz się, jak bezpiecznie stosować kosmetyki z retinolem!

Jakie działanie ma retinol?

Retinol i retinoidy mają szereg cennych właściwości, z których korzysta przemysł kosmetyczny. Witamina A oraz jej pochodne stymulują produkcję kolagenu oraz elastyny w skórze właściwej, działają złuszczająco na wierzchnią warstwę naskórka, co pobudza jego odbudowę i regenerację oraz spłyca zmarszczki i wygładza cerę, reguluje też pracę gruczołów łojowych i produkcję sebum. Witamina A ma również działanie kojące i niweluje stany zapalne. Przyczynia się do powstawania w skórze nowych naczyń krwionośnych, dzięki czemu staje się ona lepiej dotleniona i odzyskuje zdrowy koloryt. Kosmetyki z retinolem polecane są dla cery dojrzałej, z oznakami utraty jędrności, a także do cery zmęczonej, poszarzałej, z wyraźnie zaznaczonymi zmarszczkami. Dzięki stymulacji komórek naskórka do odnowy cera odzyskuje promienny wygląd, a zmarszczki stają się mniej widoczne. Kremy z retinolem i retinoidami są również dobrym wyborem dla cery trądzikowej, ze skłonnością do powstawania zaskórników. Ciekawą alternatywą dla retinolu jest protinol, aminokwas wchodzący w skład ampułek młodości Anew Avon. Protinol wzmacnia działanie retinolu, przyczynia się też do zachowania równowagi między kolagenem typu I i III w skórze, co poprawia jej jędrność i elastyczność. Protinol ma również działanie stymulujące wytwarzanie kwasu hialuronowego w skórze, wspomagając tym samym właściwe jej nawilżenie.

Dlaczego należy zachować ostrożność, stosując kosmetyki z pochodnymi witaminy A latem?

Retinol i inne pochodne witaminy A mają właściwości fotouczulające, co oznacza, że nasilają działanie na skórę promieni słonecznych. Z tego względu zaleca się stosowanie kosmetyków z nimi na noc, a w ciągu dnia nakładanie na twarz kremu ochronnego z filtrem UV. Dobrym wyborem będzie na przykład nawilżający krem z witaminą C i filtrem SPF 50 od Avon, który z powodzeniem można stosować także pod makijaż. Szczególną ostrożność podczas pielęgnacji cery kosmetykami z retinolem i retinoidami należy zachować latem i wiosną, kiedy Słońce operuje bardziej intensywnie. Warto zrezygnować wówczas z opalania – długa ekspozycja na słoneczne światło nie jest wskazana, nawet jeśli zastosujemy krem z filtrem UV. Retinol i inne pochodne witaminy A mają również działanie złuszczające naskórek, co pobudza go do regeneracji, ale jednocześnie może spowodować na początku kuracji podrażnienie i lekkie zaczerwienienie skóry. Z tego względu zaleca się stosować na dzień krem nawilżający i unikać czynników, które mogłyby spowodować dodatkowe podrażnienie skóry, w tym opalania.

Co zamiast retinolu?

Z uwagi na złuszczające i podrażniające skórę właściwości retinolu, dla cery wrażliwej i naczynkowej bardziej odpowiednie mogą okazać się kosmetyki z delikatniejszymi jego zamiennikami, na przykład z kwasem laktobionowym. Ma on podobne działanie do pochodnych witaminy A i poprawi wygląd cery zmęczonej, poszarzałej, z oznakami starzenia oraz trądzikowej, a jednocześnie nie spowoduje jej podrażnienia. Można też sięgnąć po krem z kwasem glikolowym, czyli śluzem ślimaka. Ma on także działanie złuszczające, stymuluje komórki naskórka do odnowy, wygładza cerę i rozjaśnia przebarwienia, ale jest delikatniejszy niż retinol i sprawdzi się do cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień.