Jakie są przyczyny wypadania włosów i jak można im zapobiegać
Freepik, grafika przekazana przez partnera

Nadmierna utrata włosów jest problemem, który może mieć wiele przyczyn. Najczęściej dzieli się je na wewnętrzne i zewnętrze. Na niektóre z nich nie mamy wpływu, ale innym możemy skutecznie zapobiegać. Jeśli zmagasz się ze wzmożonym wypadaniem pasm i zastanawiasz się, z czego ten stan może wynikać, zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią tekstu.

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów. Jak skutecznie im zapobiegać?

Do grupy wewnętrznych przyczyn wypadania włosów zalicza się przede wszystkim predyspozycje genetyczne. Na te czynniki nie mamy wpływu, jednak istnieje wiele skutecznych metod, dzięki którym można skutecznie wpłynąć na zdrowie włosów. Jeśli w rodzinie występują skłonności do łysienia, warto jak najwcześniej udać się do trychologa, który pomoże podjąć efektywne działania i uchronić się przed nadmierną utratą włosów.

 

Warto zastanowić się nad swoimi nawykami, które wpływają na kondycję włosów. Wiele codziennych wyborów ma znaczenie dla zdrowia pasm, również te dotyczące diety. Jeżeli zazwyczaj wybierasz żywność wysoko przetworzoną, nie spożywasz owoców i warzyw, możesz zmagać się z niedoborem witamin i składników mineralnych. Efektem może być wzmożona łamliwość, a nawet wypadanie włosów. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na podaż żelaza, cynku, czy witamin z grupy B. Równie ważne jest dbanie o prawidłowe nawodnienie organizmu.

 

Czy wiesz, że stres również może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów? Narażenie na silne przeżycia lub długotrwały stres może prowadzić do zaburzeń w przebiegu cyklu wzrostu włosów i powodować łysienie telogenowe. Jak tego uniknąć? O ile to możliwe, staraj się ograniczyć stres w swoim życiu. Możesz rozpocząć przygodę z medytacją, stosować relaksacyjne techniki oddechowe. Zadbaj także o prawidłową ilość i jakość snu. Być może dodatkowa aktywność fizyczna pomoże Ci zredukować stres i korzystnie wpłynie na ogólny stan zdrowia, a w efekcie przyczyni się do wzmocnienia pasm.

 

Wśród najczęstszych przyczyn wypadania włosów nie możemy pominąć niewłaściwie dobranych kosmetyków pielęgnacyjnych oraz nieodpowiednich nawyków. Szampony z agresywnie działającymi detergentami, czy zbyt obciążające odżywki mogą doprowadzić do problemów z nadmierną utratą pasm. Problem wypadania włosów może być spowodowany również zbyt częstym używaniem suszarki z gorącym nawiewem lub snem w mokrych włosach (mokre pasma są bardziej podatne na uszkodzenia).

Co zrobić, gdy włosy wypadają?

Czasami zdarza się, że wzmożona utrata kosmyków jest wyłącznie sezonowa. Latem włosy mogą wypadać na skutek ekspozycji na promieniowanie słoneczne, zimą z powodu przesuszenia skóry głowy, gdy wiele godzin spędzasz w klimatyzowanym pomieszczeniu. Nadmierne wypadanie kosmyków może wynikać z obecności niektórych chorób, dlatego nie należy bagatelizować tego problemu, a wybrać się na specjalistyczną konsultację. Dziedziną zajmującą się zdrowiem włosów jest trychologia. Specjalista trycholog diagnozuje, leczy i prowadzi profilaktykę w zakresie zdrowia włosów i skóry głowy. Jeżeli szukasz eksperta godnego polecenia, mamy dla Ciebie propozycję wartą rozważenia. Trycholog w Bydgoszczy w Instytucie Comedic przeprowadzi kompleksową diagnostykę i pomoże Ci odzyskać gęstość fryzury. Anna Frankowska – trycholog z wieloletnim doświadczeniem wspiera pacjentów w procesie leczenia. Prowadzi także szkolenia trychologiczne dla pasjonatów tego tematu. Zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą. Już teraz zadbaj o swoje włosy!