Uroda

Kosmetyki z witaminą B3

Kosmetyki z witaminą B3

Zdjęcie autorstwa Sora Shimazaki z Pexels

Witamina B3, znana też jako niacynamid, należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Ma ona za zadanie zapewnić prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. W ostatnich latach kosmetyki z witaminą B3 stały się bardzo popularne. Niacynamid znajdziemy w wielu różnych produktach. Występuje w składzie kosmetyków przeciwzmarszczkowych i przeciwtrądzikowych. Można znaleźć go też w składzie produktów łagodzących podrażnienia. Czy rzeczywiście kosmetyki z witaminą B3 wykazują tak wszechstronne działanie?

Spis treści:

  1. Dlaczego należy stosować kosmetyki z witaminą B3?
  2. Kosmetyki przeciwtrądzikowe z niacynamidem
  3. Zwiększona synteza ceramidów jako odpowiedź na witaminę B3 w kosmetykach
  4. Kosmetyki z niacynamidem a promienie UVB
  5. Dlaczego kosmetyki rozjaśniające przebarwienia zawierają witaminę B3?
  6. Jak przywrócić skórze zdrowy koloryt?
  7. Witamina B3 w kosmetykach przeciwzmarszczkowych

Dlaczego należy stosować kosmetyki z witaminą B3?

Czy wiesz, że witamina B3 jest ci potrzebna każdego dnia? Niacynamid dostarczamy organizmowi wraz z dietą. Często jednak nasze menu jest zbyt mało zróżnicowane, aby pokryć zapotrzebowanie organizmu na wszystkie substancje odżywcze. W rezultacie do skóry, czyli z punktu widzenia organizmu najmniej ważnego narządu, dociera najmniej witaminy B3. Niedostateczna podaż niacynamidu może mieć jednak daleko idące konsekwencje. Z tego powodu zaleca się dostarczanie go z zewnątrz, w tym sięgając po kosmetyki z witaminą B3.

Kosmetyki przeciwtrądzikowe z niacynamidem

Kosmetyki przeciwtrądzikowe często zawierają niacynamid. Ten bowiem reguluje syntezę sebum, nadmiar łoju zapycha pory i sprzyja stanom zapalnym oraz namnażaniu bakterii wywołujących trądzik. Gdy spada synteza sebum, cera mniej się przetłuszcza, a liczba niedoskonałości spada. Ponadto kosmetyki z niacynamidem obkurczają pory, co pełni rolę nie tylko estetyczną, ale też ogranicza powstawanie pryszczy.

Zwiększona synteza ceramidów jako odpowiedź na witaminę B3 w kosmetykach

Witamina B3 w kosmetykach ma do odegrania jeszcze jedną istotną rolę. W ostatnich latach obserwuje się wzrost osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry, łuszczycę czy suchość skóry. Za wspomniane problemy dermatologiczne odpowiada niesprawna bariera hydrolipidowa. Aby działała prawidłowo potrzebuje ceramidów. Te związki pełnią rolę cementu międzykomórkowego.  Sprawna bariera hydrolipidowa chroni przed niekorzystnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Zaburzenia w jej budowie czynią nas bardziej podatnymi na alergię czy podrażnienia. Wykazano, iż witamina B3 stymuluje syntezę ceramidów. W rezultacie wzmacnia barierę ochronną skóry.

Kosmetyki z niacynamidem a promienie UVB

W okresie wiosenno-letnim docierają do nas promienie UVB, które wywołują poparzenie słoneczne. Skóra staje się zaczerwieniona i piecze. Wywołuje to spory dyskomfort. Tymczasem niacynamid w kosmetykach zwalcza promienie UVB, ponadto łagodzi podrażnienie wywołane przez promienie słoneczne. Jednocześnie kosmetyki z witaminą B3 zwalczają wolne rodniki, czyli reaktywne cząstki, które mogą uszkadzać struktury komórkowe i tym samym przyspieszać procesy starzenia się, w tym formowanie zmarszczek.

Dlaczego kosmetyki rozjaśniające przebarwienia zawierają witaminę B3?

Witamina B3 w kosmetykach ma też za zadanie zapobiegać przebarwieniom słonecznym. Jest to możliwe, ponieważ niacynamid hamuje wytwarzanie melaniny. Pod tym terminem kryje się barwnik, który nasza skóra wytwarza jako odpowiedź na promieniowanie słoneczne. Melanina ma za zadanie ograniczyć zgubny wpływ słońca, pełni rolę naturalnego filtra. Warto jednak pamiętać, że gdy rozkłada się nierównomiernie, powstają przebarwienia słoneczne. Te często prezentują się mało estetycznie, dlatego spędzają sen z powiek wielu kobietom.

Jak przywrócić skórze zdrowy koloryt?

Twoja cera jest poszarzała i zmęczona? Chcesz przywrócić jej zdrowy odcień i blask? Kosmetyki z niacynamidem przyczynią się do poprawy jej kondycji. Odpowiadają bowiem za zdrowy koloryt cery.

Witamina B3 w kosmetykach przeciwzmarszczkowych

Kosmetyki przeciwzmarszczkowe zazwyczaj kojarzą nam się z retinoidami, kwasami czy peptydami. Tymczasem działanie anti aging wykazuje też witamina B3. Ta bowiem poprawia elastyczność i nawilżenie skóry, przez co delikatnie spłyca istniejące zmarszczki, w tym kurze łapki. To zasługa jej stymulującego oddziaływania na syntezę kolagenu  (białko strukturalne skóry) i kwasu hialuronowego (naturalny humektant).

Dodaj komentarz