Kosmetyki z kwasami
Ihor Saveliev z Unsplash

Kosmetyki z kwasami cieszą się sporą popularnością. W ostatnich latach udajemy się nie tylko na profesjonalne zabiegi kosmetyczne z ich użyciem, ale też stosujemy kwasy w domowym zaciszu. Te posiadają wiele zalet. Odpowiednio dobrane kosmetyki z kwasami wykazują działanie anti-aging, świetnie zwalczają też trądzik. Czasem jednak możemy z nimi przesadzić i wyrządzić sobie krzywdę. Jak korzystać z kosmetyków z kwasami?

Spis treści:

  1. Kosmetyki z kwasami – działanie złuszczające i anti-aging
  2. Jak kwasy wpływają na skórę?
  3. Na co należy uważać, stosując kosmetyk z kwasami?
  4. Zabiegi z kwasami – dlaczego warto od nich zacząć?
  5. Moc kwasu zależy od bazy wykorzystanej do produkcji kosmetyku
  6. Jakie kwasy dla skóry suchej i trądzikowej?

Kosmetyki z kwasami – działanie złuszczające i anti-aging

Kosmetyki z kwasami są dziś niezwykle łatwo dostępne. Do dyspozycji mamy toniki, lotiony, żele do mycia twarzy, kremy oraz peelingi z kwasami. Chętnie po nie sięgamy, ponieważ z wielu stron słyszymy o ich ogromnych zaletach. Kosmetyki z kwasami mają złuszczać naskórek, a tym samym przyczyniać się do odnowy komórkowej. Tego typu specyfiki przynoszą świetne rezultaty w pielęgnacji przeciwzmarszczkowej. Ponadto pozwalają pozbyć się przebarwień, które dodają nam lat i nie wyglądają zbyt estetycznie. Zabiegi z kwasami przynoszą świetne rezultaty w przypadku cery trądzikowej. Pozwalają pozbyć się zmian skórnych. Nic dziwnego, że po kosmetyki z kwasami dostępne w drogerii chętnie sięgają młode osoby, które borykają się z trądzikiem. Niestety, nie zawsze potrafimy posługiwać się nimi we właściwy sposób.

Jak kwasy wpływają na skórę?

Jak jeszcze działają kosmetyki z kwasami? Okazuje się, że ich dobroczynny wpływ na skórę można omawiać z różnych perspektyw. Wykazano bowiem, że niektóre kwasy mogą nawilżać cerę. Ponadto zwiększają odbicie światła od skóry, przez co ta nabiera promiennego, a zarazem młodego wyglądu. Niektóre kwasy wykazują aktywność antyoksydacyjną. W praktyce oznacza to, iż neutralizują wolne rodniki, czyli reaktywne cząstki odpowiedzialne za procesy starzenia się skóry.

Na co należy uważać, stosując kosmetyk z kwasami?

Jako pierwszy do produkcji kosmetyków został wykorzystany kwas glikolowy. Przyniósł tak dobre oczekiwania, że z czasem zaczęto poszukiwać kolejnych substancji, które można by wykorzystać w branży beauty. Początkowo kosmetyki z kwasami były dostępne tylko w formie jednorazowych zabiegów w salonach kosmetycznych oraz w gabinetach medycyny estetycznej. Obecnie kosmetyk z kwasami kupimy bez problemu w drogerii. Tutaj jednak pojawia się pewien problem. Kwasy to nie są witaminy, a przecież i one potrafią podrażniać. W związku z tym trzeba uważać na produkty, które je zawierają. Po pierwsze, jeśli mamy cerę wrażliwą, a stężenie kwasu okaże się dla nas zbyt wysokie, może dojść do jej mechanicznego uszkodzenia. Po drugie, intensywne złuszczanie naskórka, skutkuje tym, że nasza skóra staje się otwartą bramą dla toksyn i alergenów obecnych w środowisku. Po trzecie, kosmetyki z kwasami czasem zawierają zbyt wiele substancji aktywnych, których działanie może się wzajemnie znosić lub przynosić skutki niepożądane.

Zabiegi z kwasami – dlaczego warto od nich zacząć?

Dobrze jest pójść na zabieg z kwasami do profesjonalnego salonu. Następnie, gdy specjalista dobierze nam stężenie oraz rodzaj kwasu, możemy kupić stosowny kosmetyk do własnego użytku. Nie należy jednak stosować go zbyt często, ponieważ zamiast efektu anti-aging, uzyskamy silne podrażnienie skóry, a nawet jej poparzenie. Każda z nas ma inną cerę, o czym warto pamiętać. Krem z kwasami, który stosuje nasza przyjaciółka, w jej przypadku może przynosić spektakularne rezultaty, a w naszym skutkować wizytą na pogotowiu.

Moc kwasu zależy od bazy wykorzystanej do produkcji kosmetyku

Kosmetyki z kwasami mają różną bazę i różne stężenie składników aktywnych. Czasem trudno orzec, który preparat okaże się mocniejszy. Niewątpliwie jednak kwasy działają nieco delikatniej, gdy są zatopione w emulsji, aniżeli wówczas gdy sięgamy po produkt w formie płynnej. Tonik z kwasem może bardziej zaszkodzić naszej skórze niż krem z tym samym kwasem, chociaż zazwyczaj ten pierwszy wydaje się bardziej subtelny w działaniu. 4-procentowy kwas w kremie do twarzy wykazuje na ogół słabsze działanie od 11-procentowego kwasu w toniku.

Jakie kwasy dla skóry suchej i trądzikowej?

Kosmetyki z kwasem glikolowym są adresowane do cery suchej i atopowej. Natomiast specyfiki zawierające kwas salicylowy ograniczają wytwarzanie sebum, ograniczają też namnażanie bakterii wywołujących trądzik, dlatego przynoszą świetne rezultaty w przypadku cery tłustej i trądzikowej. Nie wybieraj jednak samodzielnie tego typu kosmetyków. Zawsze warto zwrócić się z prośbą o pomoc do dermatologa. Bardzo często bowiem przyjmujemy leki lub suplementy diety, których składniki mogą wchodzić w interakcje z kwasami, podrażniając skórę twarzy. Wiele kwasów wymaga zabezpieczenia skóry przed promieniami UV. W takiej sytuacji kuracja z ich użyciem powinna być połączona ze stosowaniem kremu z filtrem SPF 50.