Panel EKSPERTA - video, porady, wywiady Wywiady, porady, wskazówki Zabiegi Medycyny Estetycznej Zabiegi na skóre

Ekspert kliniki BeautymeD odpowiada na pytania

klinika BeautymeD

Medycyna estetyczna otwiera przed nami wiele możliwości.  Jak wybrać odpowiedni zabieg?  Dr Krzysztof Miracki, który jest założycielem kliniki BeautymeD, odpowiada na pytania użytkowników.

Jakie zabiegi przeprowadza się z wykorzystaniem światła LED?

Dr Krzysztof Miracki: Lampy Triwings wykorzystywane są do światłolecznictwa oraz znajdują zastosowanie w walce z wieloma dolegliwościami. Fale świetlne emitowane przez diody LED przenikają skórę i poprawiają mikrokrążenie, pobudzają procesy syntezy kolagenu i elastyny, a także polepszają odżywianie komórek. Naświetlanie lampą Triwings redukuje ilość wolnych rodników, a tym samym opóźnia procesy starzenia się skóry. Światło LED stosuje się do leczenia dolegliwości skórnych m.in: łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, bielactwa, rozstępów, trądziku pospolitego i różowatego. Zastosowanie naświetlań po zabiegach laserowych oraz iniekcyjnych medycyny estetycznej zmniejsza natężenie pozabiegowych efektów niepożądanych takich jak np: obrzęk, zaczerwienienie czy zasinienie. Urządzenie Triwings przyspiesza także gojenie owrzodzeń, oparzeń i ran pooperacyjnych. Fototerapię stosować można również do stymulacji porostu włosów przy łysieniu i nadmiernej utracie owłosienia, a także do łagodzenia dolegliwości bólowych towarzyszących różnym schorzeniom – dzięki polaryzacji i depolaryzacji włókien nerwowych.

Czy po zabiegu z wykorzystaniem fal radiowych może pojawić się ból głowy?

Dr Krzysztof Miracki: Po zabiegach z wykorzystaniem fal radiowych nie powinny pojawiać się takie dolegliwości. Ból głowy, który wystąpi po zabiegu nie powinien być kojarzony z zabiegiem.

Ilu seriom zabiegu Infini – termolifting RF należy się poddać, aby uporać się z problemem nadmiernej potliwości?

Dr Krzysztof Miracki: Zabieg Infini wykorzystujący fale radiowe – RF jest skutecznym sposobem walki z nadmierną potliwością. Zalecana ilość zabiegów to minimum 3 w serii wykonywanych w ok 6 tygodniowych odstępach. Ilość zabiegów gwarantująca zadowalający efekt jest jednak indywidualnie zmienna. U pacjentów ze znacznym problemem nadpotliwości pach konieczne może być wykonanie nawet 5-6 zabiegów.

klinika BeautymeD

Ostatnio pojawiły się informacje o zabiegach z wykorzystaniem organicznego kwasu hialuronowego NEAUVIA. Jak uzyskano ten innowacyjny preparat?

Dr Krzysztof Miracki: Preparat składa się z kilku czynników: kwasu hialuronowego, czynnika sieciującego PEG oraz hydroksyapatytu.

Czystość kwasu hialuronowego jest ogromnie ważna by móc stosować go u ludzi. Innowacyjność preparatu Neauvia polega na tym, że jako jedyny jest ekologiczny i naturalny oraz nie powoduje reakcji alergicznych, ponieważ kwas hialuronowy uzyskiwany jest przy użyciu bakterii Bacillus subtilis, która wydziela go bezpośrednio do podłoża w trakcie specjalnego procesu oczyszczania. W przypadku preparatów stosowanych przez niektórych producentów technologii, gdzie kwas produkowany jest przez bakterie Streptococucus, osadza się on w postaci zewnętrznych kapsułek w ścianie komórkowej i trzeba dokonywać ekstrakcji organicznymi rozpuszczalnikami, co może stanowić pewne zagrożenie dla zdrowia człowieka.

W preparacie występuje również hydroksyapatyt, który pobudza tkanki do produkcji kolagenu oraz polimer PEG – środek sieciujący, jeden z pierwszych czynników stabilizujących, który w przeciwieństwie do powszechnie stosowanych nie prowadzi do powstania szkodliwych substancji, mogących wywoływać niepożądane reakcje.

Zobacz profil eksperta na portalu Zadbajosiebie.pl

Jakie zabiegi pozwalają przywrócić oczom dawny blask? Czy można tego dokonać w sposób mało inwazyjny?

Dr Krzysztof Miracki: Najbardziej spektakularne efekty w krótkim czasie można uzyskać dzięki wypełnieniu tzw. „doliny łez”. Kwas hialuronowy zawarty w preparacie Redensity II wypełnia obszar oczodołu. Preparat ten ma również działanie antyoksydacyjne i regeneracyjne, dzięki zawartemu w nim kompleksowi aminokwasów. Efekty, których możemy spodziewać się po dłuższym czasie (już po kilku tygodniach), jest przebudowa skóry w tej okolicy oraz redukcja „worków” i zasinień. Zabieg wymaga 2 nakłuć w okolicę oczodołu, po jednym na stronę. Zabieg należy powtarzać po ok. 10-12 miesiącach.

Zabiegiem, którym możemy uzyskać efekt odbudowy, odżywienia i odmłodzenia jest mezoterapia igłowa preparatem Light Eyes. Zabieg ten wymaga jednak serii powtórzeń w odstępach ok. 2 tygodniowych. Preparat Light Eyes likwiduje drobne zmarszczki, obrzęki i zasinienia. W trakcie zabiegu należy wykonać kilka nakłuć małą igłą w okolice oczodołów.

Najmniej inwazyjną metodą lecz również wymagającą serii powtórzeń jest zabieg Endermolift. Zabieg ten wzmacnia skórę przez mechaniczną stymulację fibroblastów, pobudzając je do produkcji kolagenu i elastyny, a tym samym powoduje redukcję drobnych zmarszczek. Dodatkowo pobudzamy w tym obszarze krążenie, przez co możemy uzyskać redukcję obrzęków i zasinień.

Na czym polega analiza składu ciała Tanita?

Dr Krzysztof Miracki: Waga TANITA MC-780 monitoruje skład organizmu, pokazuje zachodzące w nim zmiany a także kontroluje proporcje pomiędzy kończynami. Profesjonalne i dokładne pomiary składu ciała przeprowadzane są z wykorzystaniem metody bioimpedancji elektrycznej na podstawie której określony zostaje skład ciała. Pomiar dokonywany jest w pozycji stojącej. Bezpieczne, o niskim natężeniu sygnały elektryczne przechodzą przez ciało za pomocą elektrod znajdujących się na urządzeniu. Przewodnikiem prądu w ciele człowieka jest woda zawarta w organizmie w związku z tym sygnał z łatwością przepływa przez płyny zawarte w mięśniach i innych tkankach, natomiast przechodząc przez tkankę tłuszczową napotyka opór, ponieważ zawiera ona niewielką ilość wody. Podstawowe informacje pomiaru to masa ciała, ilość tkanki tłuszczowej (w kg i %), balans masy mięśniowej, poziom wody w organizmie oraz wskaźnik metaboliczny.

klinika BeautymeD

Jak przeprowadza się test nietolerancji pokarmowej MRT?

Dr Krzysztof Miracki: Test nietolerancji pokarmowej przeprowadza się po pobraniu niewielkiej próbki krwi. Polega na identyfikacji składników i dodatków do żywności, które mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie organizmu. To opatentowany test określający stopień uwalniania mediatorów zapalenia z komórek odpornościowych, które są odpowiedzialne za powstanie niekorzystnych objawów takich jak bóle głowy, nudności, problemy skórne, chroniczne zmęczenie często niekojarzone ze spożytą wcześniej żywnością. Na podstawie uzyskanych wyników dobiera się odpowiednią dietę eliminującą poszczególne składniki.  

U kogo przeprowadza się zabieg z wykorzystaniem preparatu ALIDYA?

Dr Krzysztof Miracki: ALIDYA to pierwszy na świecie preparat do wstrzyknięć, wykorzystywany do leczenia i profilaktyki cellulitu. Iniekcje z wykorzystaniem ALIDYA wykonywane są podczas zabiegu mezoterapii. To znakomity środek do chelatacji (wyłapywania) szkodliwych jonów żelaza i rozpuszczania toksyn zmagazynowanych w tkankach. Ten bogaty w aminokwasy i cukrowce preparat poprawia także krążenie tętnicze i drenaż osmotyczny istoty międzykomórkowej oraz korzystnie wpływa na odbudowę białek tworzących macierz i likwidację wolnych rodników. Zabieg z wykorzystaniem preparatu Alidya wykonujemy u osób, które chcą skutecznie zwalczyć cellulit. Także wszyscy, którzy pragną zapobiec powstaniu nieatrakcyjnych deformacji tkanki skórnej powinny skorzystać z tego zabiegu.

Zobacz profil eksperta na portalu Zadbajosiebie.pl


Przy pomocy jakich zabiegów można przywrócić jędrność skórze piersi?

Dr Krzysztof Miracki: Wiele zabiegów jest wstanie wpłynąć na poprawienie ogólnego wyglądu piersi. Od ich ujędrnienia po delikatne uniesienie i zmniejszenie. W zależności od problemu wyróżniamy kilka zabiegów.

Pierwszym i najmniej inwazyjnym jest Endermolift. Jest to zabieg profilaktyczny, ponieważ nie działamy tu żadną energią, natomiast stymulujemy aktywność fibroblastów przy pomocy mechanicznego podciśnieniowego masażu próżniowego. Chcemy tu uzyskać efekt ujędrnienia poprzez namnożenie włókien kolagenowych, które to produkowane są przez fibroblasty. W związku z tym zależy nam na ich aktywności, która wraz z wiekiem niestety spada. Efekt? Skóra staje się bardziej zbita, jędrniejsza i rozświetlona dzięki głowicy Ergolift, której to klapki powodują jednoczesne złuszczanie zrogowaciałej warstwy rogowej. Zabieg dedykowany jest każdemu, nawet dla Pań już po 25 roku życia. Wykonywany w serii 10 – 15 zabiegów.

Drugim zdecydowanie mocniej działającym zabiegiem jest Exilis. Działamy tu już przy pomocy fali radiowej z ultradźwiękami. Ten zabieg również wpływa na aktywność fibroblastów, którą pobudzamy dość intensywnym ciepłem, gdyż rozgrzewamy skórę do ponad 40 – 42 C. Ponadto Exilis oddziałuje na istniejące włókna, które pod wpływem ciepła kurczą się. Skóra po zabiegach staje się jędrniejsza, a zmarszczki łagodnieją. Seria to 4 -6 zabiegi.

Podsumowując te mało inwazyjne zabiegi, to zarówno w jednym jak i w drugim zabiegu namnażanie włókien kolagenowych trwa od 3 miesięcy do pół roku od zakończenia serii zabiegów. Po tym okresie aktywność fibroblastów znowu maleje.

Bardziej inwazyjne są zabiegi laserowe, między innymi przy pomocy lasera Icon Palomar. To najnowocześniejsza platforma laserowa na świecie dzięki której, możemy likwidować przebarwienia, leczyć rumień i trądzik różowaty, zamykać naczynia krwionośne jak również odmładzać skórę. Odmładzanie laserowe może być ablacyjne lub nieablacyjne. Przy tym pierwszym laser uszkadza skórę tworząc na jej powierzchni frakcyjne wysepki – kanaliki. Tak potraktowana laserem skóra będzie się silnie regenerować i odmładzać. Skóra po zabiegu może się złuszczać. W przypadku lasera nieablacyjnego nie uszkadza on skóry na powierzchni zaś wewnątrz jej powodując, że skóra regeneruje się wewnątrz bez widocznego złuszczania się naskórka, co może przyczyniać się do komfortowego funkcjonowania po zabiegu, u wielu pacjentek nie mogących pozwolić sobie na silniejsze zabiegi.

klinika BeautymeD

Czy można usunąć przebarwienia, które szpecą naszą twarz od lat?

Dr Krzysztof Miracki: Na uciążliwe przebarwienia, które szpecą naszą twarz od lat jest kilka możliwości. W zależności od ilości, wielkości oraz głębokości zmian pigmentacyjnych dobieramy najodpowiedniejszy dla pacjenta zabieg. Jednym z najczęściej stosowanych i najbardziej skutecznymi w przypadku tych delikatniejszych i zdecydowanie mocniejszych zmian są zabiegi typu Whitening bądź Cosmelan.

Whitening ma w sobie 11 substancji rozjaśniających. Skóra po zabiegu może być delikatnie łuszcząca się i zaczerwieniona. Jest to forma maski nakładana w gabinecie, którą trzymamy do 2 godzin. Ilość zabiegów w zależności od przebarwień mniej więcej ok. 3 – 4. Przebarwienia są rozjaśnione już po jednym zabiegu. Zabieg wykonujemy w odstępach dwóch tygodni . Przez okres dwóch tygodni skóra nie zdąży się jeszcze zregenerować i odnowić, a wykonując kolejny zabieg działamy głębiej.

Cosmelan jest o wiele silniej działającym zabiegiem złuszczającym z kwasami w formie maski trzymana przez pacjenta do 10 godzin. Po zmyciu jej następuje kuracja domowa przez okres miesiąca / dwóch. Skóra po zabiegu i w trakcie kuracji jest delikatna, silnie złuszczająca się, mocno wrażliwa i łatwo czerwieniąca się, ponieważ oprócz kwasów w masce są one również zawarte w kremach stosowanych jako kuracja domowa. W związku z tym skóra jest cały czas podrażniana co wzmacnia efekt maski. Cosmelan może być jednorazowym zabiegiem.

Innym zabiegiem w odróżnieniu od masek są zabiegi laserowe również świetnie działające na przebarwienia. W takich przypadkach stosujemy laser frakcyjny firmy Polomar Icon. Wyzwalamy nim energię w postaci mikrowiązek światła w skórę, na głębokość 1,5 mm. W ten sposób doprowadzamy do kontrolowanego uszkodzenia wybranych obszarów naskórka i skóry właściwej. W miejscu uszkodzonych komórek skóry tworzy się nowa, zdrowa tkanka. Zaleca się wykonanie serii zabiegów od 3 do 6 zabiegów w odstępach 1 – 4 tygodni.

Wszystkie zabiegi rozjaśniają, odmładzają skórę i eliminują przebarwienia, natomiast nie likwidują tendencji do powstawania przebarwień, w związku z tym skórę należy zawsze chronić wysokimi filtrami przed promieniami słonecznymi.

Zobacz profil eksperta na portalu Zadbajosiebie.pl

Dodaj komentarz