jak pozbyć się trądziku
adobestock, grafika przekazana przez partnera

Masz trądzik? Wiedz, że z tą niemiłą przypadłością skórną zmaga się coraz więcej osób zarówno w wieku dojrzewania jak i tych z dojrzałą skórą. Dziś podpowiadamy, jak skutecznie rozprawić się z tym problemem. Poznaj najlepsze sposoby, by zwalczyć trądzik!

Trądzik. Czym jest i dlaczego powstaje?

Trądzik to powszechny problem skórny, który dotyka wielu ludzi, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Trądzik charakteryzuje się występowaniem zaskórników, krostek, grudek i torbieli na twarzy, szyi, plecach, klatce piersiowej i ramionach. Może być spowodowany przez różne czynniki, takie jak nadmierna produkcja łoju, zanieczyszczenie skóry, zmiany hormonalne, stres, dieta czy genetyka. Trądzik może wpływać negatywnie na samopoczucie i samoocenę osoby cierpiącej na ten problem. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak skutecznie mu zapobiegać i leczyć. Oto pięć sposobów jak pozbyć się trądziku:

1. Utrzymuj skórę w czystości

Jednym z podstawowych kroków w walce z trądzikiem jest systematyczne mycie twarzy łagodnym kosmetykiem oczyszczającym. To pomaga usunąć nadmiar łoju, martwe komórki naskórka i bakterie, które mogą zapychać pory i powodować stany zapalne oraz zaskórniki i krostki. Oczyszczanie twarzy rób rano i wieczorem, oraz np. po intensywnym wysiłku fizycznym lub w upalne dni, gdy skóra bardziej się poci. Pamiętaj jednak, że nie warto przesadzać z myciem twarzy: może to prowadzić do podrażnień i nadprodukcji sebum (skóra będzie próbowała zapobiec przesuszeniu). 

2. Unikaj drażniących kosmetyków, wybieraj te sprawdzone

Czy wiesz, że niektóre kosmetyki mogą pogarszać stan skóry trądzikowej? To dlatego, że zawierają substancje mogące zatykać pory lub wywoływać silne reakcje alergiczne. Dlatego unikaj kosmetyków o dużej zawartości olejów lub alkoholu. Sięgnij po dobrej jakości krem na trądzik, który nie tylko pomoże pozbyć się krostek, ale też wypielęgnuje, ukoi i zadba o ogólną kondycję Twojej skóry.

3. Zmień dietę

Dietę często traktujemy po macoszemu, a może mieć znaczny wpływ na stan skóry i trądzik: spożywanie pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym (IG), takich jak białe pieczywo, ryż, ziemniaki czy słodycze, może intensyfikować krostki. Dlatego zastąp je produktami o niskim IG. Wybierz pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa czy owoce, gdyż zmniejszają one stan zapalny skóry. Postaw na jedzenie bogate w błonnik, antyoksydanty, cynk i kwasy tłuszczowe omega-3, a wnet zobaczysz, że stan Twojej skóry znacznie się poprawi!

4. Zredukuj stres

Istnieje coraz więcej badań i prac naukowych, które twierdzą że stres może być jednym z czynników pogarszających stan skóry oraz wyzwalających i nasilających trądzik. Wszystko dlatego, że stres wpływa na układ hormonalny i nerwowy organizmu. To prowadzi do zwiększenia produkcji sebum oraz sprawia, że na skórze tworzy się stan zapalny. Dlatego staraj się ograniczyć źródła stresu i unikaj permanentnego zdenerwowania.  Najlepiej, jeśli znajdziesz skuteczne sposoby na relaks,  które będą obniżały poziom stresu w twoim organizmie. Wypróbuj medytację, jogę, techniki świadomego oddychania, masaż albo zajęci które pomagają się wyciszyć: spacer, czytanie, układanie puzzli, kolorowanki stresowe. Zmniejszenie stresu jest bardzo ważne, gdyż może nie tylko pomóc w leczeniu trądziku, ale także poprawić ogólny stan zdrowia i samopoczucie.

5. Skonsultuj się z dermatologiem

Pamiętaj: jeżeli domowe sposoby na pozbycie się trądziku nie przynoszą oczekiwanych efektów, albo gdy Twój trądzik jest bardzo silny lub bolesny, najlepiej skonsultuj  się z dermatologiem. Ustali przyczynę trądziku i zaproponuje Ci odpowiednie leczenie.