równowaga między życiem zawodowym a prywatnym

Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym bez wypalenia się – czy jest możliwa ? Dzisiejszy świat jest bardzo wymagający. Praca, dom, rodzina, czas dla siebie – doby nie da się rozciągnąć. Napotykamy trudności i borykamy się z utrzymaniem równowagi miedzy tymi sferami. Praca wymusza na stawianie coraz wyższej poprzeczki, a po pracy tez nie odpuszczamy. Staramy się być idealnym partnerkami, żonami, matkami i przyjaciółkami. Poświęcamy się dla innych. Chcemy mieć „wszystko pod kontrolą”. Często zdarza się, że nasza dobra wola i determinacja doprowadza nas do punktu, w którym mówimy dość. Czujemy się wypalone i przemęczone. Jak więc znaleść równowagę miedzy obowiązkami zawodowymi a życiem prywatnym, nie zaniedbując przy tym samej siebie ?

Wypalenie zawodowe

Psycholog Ch.Maslach opisuje wypalenie zawodowe jako psychologiczny zespół wyczerpania emocjonalnego, depersonalizacji oraz obniżonego poczucia dokonań osobistych, który może wystąpić u osób, które pracują z innymi ludźmi w określony, wymagający dużego zaangażowania sposób. 

Wypalanie objawia się na wiele sposobów. Brak motywacji i zaangażowania, izolowanie się od innych, trudności w zapanowaniu nad emocjami, poczucie bezradności i braku nadziei, co w konsekwencji przeradza się w zmęczenie i znudzenie a to, prowadzi również do problemów zdrowotnych. My kobiety często staramy się spełniać wiele ról jednocześnie a to sprawia że jesteśmy szczególnie narażone na skutki wypalenia. Ważne jest, abyśmy nauczyły się rozpoznawać pierwsze sygnały i reagować na nie.

Jak zadbać o siebie ?

Poniżej przedstawiamy praktyczne wskazówki pomocne w utrzymaniu równowagi miedzy życiem zawodowym a prywatnym.

Ustalanie priorytetów i granic

Najważniejszym krokiem w utrzymaniu równowagi miedzy życiem zawodowym a prywatnym jest zdefiniowanie swoich priorytetów. Jest to zarazem najtrudniejszy krok – z pewnością wiele z nas odpowie że wszystko jest ważne, ale czy aby napewno ? Co dla Ciebie jest najważniejsze ? Praca ? Kariera ? Rodzina? Przyjaciele ? Rozwój osobisty ? Ustalenie tego priorytetu ma bardzo duże znaczenie gdyż łatwiej jest podejmować kolejne decyzje co do organizacji czasu i lokowania energii. Ustalanie granic to umiejętność decydowania, ile czasu i energii można poświęcić na pracę, a ile na życie prywatne. Mówienie „nie” zadaniom, które przekraczają te granice to nic złego. Ustalanie priorytetów i granic pomaga skupić się na tym, co jest najważniejsze i pomaga uniknąć niepotrzebnego stresu.

Zarządzanie czasem i delegowanie

Efektywne zarządzanie czasem może być Twoim najlepszym sprzymierzeńcem. Warto zaplanować dzień tak, aby mieć czas na pracę, rodzinę, a także na odpoczynek. Wykorzystaj ten czas efektywnie. Skup się na jednej rzeczy na raz i pozwól sobie na pełne skoncentrowanie na niej. Pracuj efektywnie, przestrzegaj wyznaczonych godzin pracy, a po pracy skup się na relaksie i regeneracji. Nie bój się delegować obowiązków – zarówno w pracy, jak i w domu. Pamiętaj, że nie musisz robić wszystkiego sama. Szczególnie w domu angażuj domowników by pomogli nawet przy prostych czynnościach. Nie bój się prosić o pomoc i wsparcie. Zaufanie innym i pozwolenie im na pomoc może przynieść ulgę i poprawić jakość Twojego życia.

Czas dla Siebie

Czas dla siebie jest absolutnie niezbędny, aby uniknąć wypalenia. Konieczne jest dbanie o swoje zdrowie i samopoczucie. Znajdź aktywności, które pomogą Ci się zrelaksować i odprężyć. Czytanie książki, joga, spokojny spacer czy trening cardio – to nie ma znaczenia. Ważne jest, abyś znalazła coś, co pozwoli Ci odzyskać energię i zachować spokój umysłu. Dbanie o siebie to także umiejętność odmawiania kolejnych zadań, gdy czujemy, że nie jesteśmy w stanie się ich podjąć. 

Łączenie życia zawodowego i prywatnego

Warto też spojrzeć na swój dzień i sprawdzić czy nie można życia zawodowego i prywatnego ze sobą zintegrować. Czasami są na to sprzyjające okoliczności. Elastyczność w zarządzaniu tymi dwoma obszarami może przynieść zaskakujące korzyści. Krótki spacer podczas przerwy w pracy może zwiększyć Twoją produktywność i poprawić samopoczucie. Warto rozpatrzyć taką ewentualność !

Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym nie jest statyczna. To ciągły proces dostosowywania i zmian. Nie jest to łatwe zadanie, ale z determinacją i odpowiednimi narzędziami można osiągnąć sukces. Kluczem jest słuchanie siebie i swoich potrzeb. Bądź łaskawa dla siebie, nie narzucaj i nie wymagaj od siebie zbyt wiele ! Dbanie o siebie to nie egoizm, to konieczność. Odpowiednio zarządzając swoim czasem i energią będziesz mogła się cieszyć pełnią życia bez wypalenia się !

Życzymy Ci zatem mnóstwa siły, radości i równowagi na każdy dzień!