Zieleń w aranżacji wnętrz
Manja Vitolic z Unsplash

Czy wiesz, że aranżacja wnętrz podobnie jak moda rządzi się własnymi prawami? Co sezon zmieniają się trendy. Wśród nich można wyróżnić te, które pozostaną z nami na dłużej oraz krótkotrwałe. Dziś wiele z nas nie tylko poszukuje modnej sukienki czy designerskiej torebki, ale też stawia na modne elementy home decor. Zieleń w aranżacji wnętrz to niewątpliwie najgorętszy trend tego sezonu. Jak go wprowadzić do naszego mieszkania?

Spis treści:

  1. Trendy w aranżacji wnętrz – zieleń
  2. Wnętrza w stylu skandynawskim – czy można przełamać je zielenią?
  3. Zielone dodatki do wnętrz
  4. Zielone meble i ściany
  5. Jak działa zieleń na psychikę człowieka?
  6. Z czym zestawiać zieleń w aranżacji wnętrz?
  7. Chłodne i ciepłe odcienie zieleni

Trendy w aranżacji wnętrz – zieleń

Zieleń jest w tym sezonie najmodniejszym kolorem. Została ona wypromowana przez dom mody Bottega Veneta. To właśnie on zaprojektował słynną zieloną torebkę, która zrewolucjonizowała branżę fashion. W rezultacie w sieciówkach zaroiło się od zielonych sukienek i dodatków na lato. Co ciekawe, ten trend swoim zasięgiem objął też aranżację wnętrz.

Wnętrza w stylu skandynawskim – czy można przełamać je zielenią?

Dotychczas stawialiśmy raczej na neutralne kolory w aranżacji wnętrz. Miało to swoje praktyczne uzasadnienie. Różne odcienie bieli, czerni, beżu, granatu i brązu można ze sobą dowolnie zestawiać. Dekoracja wnętrz utrzymana w neutralnych kolorach zawsze wygląda stylowo i elegancko. Pokazuje dobre wyczucie smaku właścicieli danego mieszkania. Poza tym pozwala od czasu do czasu zaszaleć z dekoracjami wnętrz.

Zielone dodatki do wnętrz

Nadeszła pora na to, aby wprowadzić odrobinę koloru do swoich mieszkań. Dekoracje wnętrz w zielonym kolorze to najprostsze rozwiązanie na przemycenie aktualnych trendów. Z jednej strony nie są zbyt daleko idące, wstawienie zielonego wazonu czy doniczki łatwo można cofnąć, dużo trudniej zamalować zieloną ścianę czy zbić zielone kafelki. Z drugiej zielone elementy home decor pozwalają nam zobaczyć, jak czujemy się w tego rodzaju estetyce. Niektórym taka zmiana odpowiada, wprowadza lekkie ożywienie do salonu czy sypialni. Drudzy zaś czują się przytłoczeni kolorem i wolą powrócić do sprawdzonych bieli oraz beży. Poza tym zielone dodatki do wnętrz mają jeszcze jedną zaletę. Nie kosztują majątku. Na remont łazienki czy kuchni trzeba wydać ogromne sumy.  Nie każdego na to stać.

Zielone meble i ściany

Zieleń w aranżacji wnętrz zatacza coraz szersze kręgi. Czy wiesz, że najwięksi projektanci lansują zielone ściany? Możemy tym odcieniem pokryć wszystkie lub wybraną. Także salony meblowe oferują nam zielone komody czy szmaragdowe fotele. Te są utrzymane w różnej stylistyce. Niektóre fotele wpisują się w styl glamour, czyli przypominający barokowy przepych.

Jak działa zieleń na psychikę człowieka?

Psychologia koloru od pewnego czasu bada związek między poszczególnymi kolorami a naszą osobowością czy samopoczuciem. Nasz nastrój wpływa na dobór odcieni, ale też też barwy oddziałują na samopoczucie, w pewnym stopniu je kształtując. Zieleń uchodzi za kolor, który wycisza i wprowadza harmonię. Kojarzy się z naturą i spokojem. Zdecydowanie jest to odcień, który można wprowadzić do sypialni. Wpływa pozytywnie na relaks i sens. Musimy jednak pamiętać, że ciemne odcienie zieleni optycznie zmniejszają pomieszczenie, a jaśniejsze je powiększają.

Z czym zestawiać zieleń w aranżacji wnętrz?

Zieleń w aranżacji wnętrz może być wykorzystana w towarzystwie kolorów neutralnych. Możemy też pokusić się o ciekawsze zestawienia. Czy wiesz, że zieleń dobrze komponuje się z fioletem, żółcią czy fuksją? Są to mocne i żywe kolory, które trzeba lubić. Z drugiej strony dobrze odzwierciedlają osobowość ekstrawertyków, którzy są kreatywni i miewają nietuzinkowe pomysły. Tylko od nas zależy, czy postawimy na kontrasty, czy zachowamy spójność.

Chłodne i ciepłe odcienie zieleni

Choć zieleń zaliczana jest do chłodnych kolorów, to miewa cieplejsze i chłodniejsze odcienie. Ciepła jest zieleń z dodatkiem żółci, która przypomina kwiaty klonu. Natomiast chłodne jest jej szmaragdowe wydanie. W tym sezonie stawiamy na trawiastą i lekko neonową. Szmaragdowa zaś uchodzi za kwintesencję klasyki. Inwestycja w szmaragdowe dekoracje wnętrz będzie zwracała się nam przez lata.