Dlaczego narcyz nagle się odzywa
Ashton Bingham z Unsplash

Narcystyczne zaburzenie osobowości to poważny problem, którego nie należy lekceważyć. Osoby, które się z nim zmagają, nie nadają się na partnerów i rodziców. Kiedy spostrzeżemy, iż padamy ofiarą przemocy narcystycznej, możemy dojść do wniosku, iż rozstanie stanowi najlepsze rozwiązanie zaistniałej sytuacji. Niestety, narcyz często nie daje za wygraną. Nie toleruje bowiem sytuacji, w której to ty go porzucasz. Dlaczego narcyz nagle się odzywa?

Spis treści:

  1. Dlaczego narcyz nagle się odzywa? Potrzeba atencji
  2. Narcystyczne zaburzenie osobowości predysponuje do równoległych romansów
  3. Impulsywne działanie narcyza
  4. Narcyz przypomina o ważnych dla siebie wydarzeniach
  5. Dlaczego powrót do narcyza nie ma sensu?

Dlaczego narcyz nagle się odzywa? Potrzeba atencji

Dlaczego narcyz nagle się odzywa? Bardzo często odpowiada za to potrzeba atencji. Narcyz lubi wzmacniać swoje ego, znajdując się w centrum uwagi. Jeśli ty oddalasz się od niego, on w naturalny sposób zaczyna zabiegać o atencję. Chce o sobie przypomnieć. W ten sposób rozpaczliwie komunikuje: halo, tu jestem. Oczywiście, narcyz, gdy zabiega o uwagę, potrafi być bardzo uroczy. Może udawać, że uległ nagłej przemianie. Rozstanie z narcyzem nie jest łatwe, bo on nie chce odpuścić. Dla niego fakt, iż go zostawiłaś, stanowi cios prosto w wątłe ego. Poza tym dokonałaś skazy na jego idealnym wizerunku. Przecież on jest tak wspaniały, że od niego się nie odchodzi. To on może odrzucać innych, ale nie chce, aby ta zasada działała również w drugą stronę. On odzywając się, liczy, że dasz mu jeszcze jedną szansę. Gdy wrócisz do niego, on ponownie cię skrzywdzi albo zostawi.

Narcystyczne zaburzenie osobowości predysponuje do równoległych romansów

W tym miejscu warto podkreślić, iż narcystyczne zaburzenie osobowości idzie w parze z brakiem empatii i uczuć wyższych. Ktoś taki często jednorazowo romansuje i spotyka się z wieloma osobami. Atencja jednej osoby mu bowiem nie wystarcza. Poza tym wiele partnerek seksualnych wydaje się dla narcyza dość atrakcyjną opcją. Musisz zdawać sobie sprawę, że on prawdopodobnie cyklicznie odzywa się do różnych osób. Robi to na ogół wówczas, gdy chce seksu lub zainteresowania. W związku z tym musisz opanować emocje i nie pozwolić, aby te przejęły nad tobą kontrolę i skłoniły cię do irracjonalnych działań. Nie daj się zwieść urokowi i czarowi narcyza. To wytrawny podrywacz, który wie, jak omamić kobietę, zapewniając jej złudzenie romantycznej miłości.

Impulsywne działanie narcyza

Dlaczego narcyz nagle się odzywa? Prawdopodobnie dlatego, że w jego głowie pojawił się nagły impuls. Doświadczenie pokazuje, że gdy narcyz widzi na mieście swoją byłą lub przypomina sobie o niej przez to, że opowiadał o niej wspólny znajomy, nagle szuka z nią kontaktu. Może podejmować różne niekowencjonalne działania. Niektóre jednostki zakładają fikcyjne konta na serwisach internetowych, z których piszą do swojej eks, próbując poznać szczegóły dotyczące jej życia osobistego. Narcyz może też nagle pojawić się pod twoim domem lub zacząć do ciebie wydzwaniać.

Narcyz przypomina o ważnych dla siebie wydarzeniach

Osoby cierpiące na narcystyczne zaburzenie osobowości mają różne deficyty wyniesione z dzieciństwa. Mogą odzywać się wówczas, gdy są najbardziej spragnione uwagi, której nie zaznały przed laty w podobnych okolicznościach. Narcyz lubi dawać o sobie znać, gdy zbliżają się jego urodziny. Liczy, że w ten sposób wyzwoli w tobie zainteresowanie i skłoni cię do tego, abyś złożyła mu życzenia w dniu jego święta. Czasem osoby zaburzone wręcz jawnie się tego domagają, przypominając, że dzisiaj obchodzą urodziny.

Dlaczego powrót do narcyza nie ma sensu?

Powrót do narcyza może wydawać się ciekawą perspektywą, bo przecież on zabiega, jest taki romantyczny i uroczy. Pamiętajmy jednak o tym, że to wciąż ten sam człowiek. Boryka się on z poważnym zaburzeniem osobowości, którego podstawy sięgają zmian neuronalnych, jakie dokonały się we wczesnym dzieciństwie. W rezultacie niedobór neuronów lustrzanych uniemożliwia narcyzowi odczuwanie empatii i tęsknoty za innymi ludźmi. Wszystko, co od niego otrzymujesz, może posiadać piękną oprawę, ale w gruncie rzeczy stanowi ułudę.