Lifestyle

Ogród w domu, czyli najnowsze trendy w aranżacji wnętrz

Ogród w domu

Evgenia Basyrova z Pexels

Pandemia, choć przyniosła wiele przykrych konsekwencji, obudziła w nas tęsknotę za naturą. Zaczęliśmy tęsknić za ogrodem, lasem czy parkiem. Doceniliśmy magię, jaka drzemie w zieleni. Nic dziwnego, że wielu z nas zamarzył się ogród w domu. Ten trend podchwycili specjaliści od home decor. Przedstawiamy najnowsze trendy w aranżacji wnętrz.

Spis treści:

  1. Tęsknota za naturą
  2. Terapia lasem – jak działa?
  3. Ogród w domu, czyli uprawa warzyw na balkonie
  4. Najnowsze trendy w aranżacji wnętrz. Meble ogrodowe na balkonie
  5. Własny ogród w centrum miasta
  6. Wysokiej jakości meble ogrodowe – dlaczego warto na nie postawić?

Tęsknota za naturą

Ogród stał się naszym marzeniem podczas pandemii. Zaczęliśmy czuć się przytłoczeni, gdy non stop przebywaliśmy zamknięci w czterech ścianach. Ci, co posiadali ogród lub działkę, mogli przynajmniej przebywać na świeżym powietrzu. Zakaz przemieszczania się pokazał nam, jak duża tęsknota za naturą w nas drzemie. Gdy tylko pojawiła się taka możliwość, zaczęliśmy masowo jeździć do lasów i parków narodowych. Kontakt z naturą rzutował korzystnie na nasze samopoczucie.

Terapia lasem – jak działa?

Terapia lasem to zagadnienie, nad którym pracują dziś psycholodzy z całego świata. Niewątpliwie kontakt z naturą pomaga rozładować napięcie nerwowe. Przeciwdziała też depresji, która stanowi zmorę XXI wieku. Osoby, które regularnie przebywają na świeżym powietrzu, mają lepszą odporność. Kontakt z naturą poprawia też kreatywność i sprzyja znajdowaniu nowych rozwiązań.

Ogród w domu, czyli uprawa warzyw na balkonie

Nie każdy z nas posiada jednak własny ogród czy działkę. Nie wszyscy możemy sobie pozwolić na zakup wielkiego domu z ogrodem. Ci, którzy posiadają większy balkon, postanowili stworzyć ogród w domu. Dziś wiele sklepów oferuje truskawki i warzywa na balkon. Oczywiście nie posadzimy na nim ziemniaków czy buraków. Możemy natomiast zasiać pietruszkę, seler, bazylię czy miętę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieć własne truskawki czy poziomki. Balkon to także dobre miejsce na zasadzenie pomidorów, ogórków czy rzodkiewki. Niektórzy ogród w domu, czyli roślinność na balkonie, ograniczają do kwiatów. Piwonie, konwalie, cynie, chryzantemy, pelargonie – to tylko niektóre z propozycji. O ile kwiaty służą naszym wrażeniom estetycznym, o tyle warzywa i owoce spożywamy. W związku z tym warto zadbać o to, aby nam nie szkodziły. Jeśli mieszkasz blisko ruchliwej ulicy, twoje plony mogą zawierać metale ciężkie oraz toksyczne substancje z paliw. Na  sadzenie ziół, owoców i warzyw na balkonie mogą sobie pozwolić ci z nas, którzy mieszkają z dala od ruchliwej ulicy.

Najnowsze trendy w aranżacji wnętrz. Meble ogrodowe na balkonie

Co jednak zrobić, gdy balkon jest mały, my nie mamy ręki do kwiatów etc.? Najnowsze trendy w aranżacji wnętrz uwzględniają naszą tęsknotę za naturą. Ogród w domu możesz stworzyć, sięgając po odpowiednie meble i dodatki. Niektórzy na balkonie czy tarasie umieszczają ławkę ogrodową.  Drudzy latem wyjmują z piwnicy leżaki i parasole ogrodowe. Na balkonach umieszczamy także konewki. Te pełnią funkcję użytkową, służą do podlewania roślin. Ponadto wykazują również walory estetyczne. Z ich pomocą ogród w domu staje się jeszcze bardziej klimatyczny. Dekoracje do wnętrz obejmują też konewki o fantazyjnych kształtach.

Własny ogród w centrum miasta

Najnowsze trendy w aranżacji wnętrz, które obejmują także ogród w domu, stanowią doskonały pomysł na lato w mieście. Większość z nas spędzi sporo czasu w swojej miejscowości, ponieważ nie ma tak dużo urlopu i środków finansowych, aby móc podróżować po Polsce i świecie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby stworzyć wakacyjny klimat na własnym balkonie czy tarasie. Wystarczy kilka dodatków, vide leżak i parasol ogrodowy, by poczuć się jak na własnej działce.

Wysokiej jakości meble ogrodowe – dlaczego warto na nie postawić?

Meble ogrodowe, które wybieramy z myślą o naszym balkonie, niewątpliwie należy dostosować gabarytowo do przestrzeni, którą dysponujemy.  Postawmy na ławki, parasole ogrodowe i leżaki najwyższej jakości. Jeśli kupimy meble ogrodowej z wytrzymałych materiałów, te posłużą nam przez lata. To ważne, ponieważ częsta zmiana aranżacji wnętrz generuje śmieci, które później lądują na wysypisku i negatywnie oddziałują na klimat. Chcąc zapewnić sobie ogród w domu, nie podcinajmy gałęzi, na której siedzimy.

Dodaj komentarz