Czy sen na twardym materacu jest lepszy niż na miękkim
Pixabay

Powszechnym przekonaniem w dużej części naszego społeczeństwa jest to, że sen na twardym materacu jest zdrowszy niż na miękkim. Jednak warto pamiętać o tym, że to stwierdzenie jest mitem! Zarówno twardość, jak i inne kluczowe parametry materaca, powinny  być dopasowane do potrzeb i indywidualnych wymagań konkretnej osoby. 

 

Jak dobrać twardość materaca?

Kluczowym czynnikiem wpływającym na to jaką twardość materaca wybrać, jest waga potencjalnego użytkownika. Zasadą jest to, że im cięższa osoba, tym twardszy powinien być materac. Wynika to z tego, że ciało nie może się zapadać w podłożu. Jednak należy mieć na uwadze to, że od tej reguły istnieją wyjątki! Mogą wynikać zarówno z indywidualnych upodobań, jak i wad postawy czy innych problemów zdrowotnych. Zastanawiając się nad tym, jaka twardość materaca będzie odpowiednia, warto zapoznać się z tabelami tworzonymi przez producentów artykułów sypialnianych, które przedstawiają zestawienie stopnia twardości z proponowanym przedziałem wagowym. 

 

Jakie stopnie twardości są dostępne na rynku?

Zazwyczaj stopnie twardości materacy są podzielone według czterostopniowej skali:

  • H1 – to najbardziej miękkie materace. Sprawdzają się w użytkowaniu osób, których waga nie przekracza około 60 kg. Są też dobrym wyborem dla dzieci oraz nastolatków; 
  • H2 – to materace średnie. Sugerowany przedział wagowy wynosi w ich przypadku od 60 do 80 kg; 
  • H3 – to materace twarde dostosowane do wagi nieprzekraczającej 110 kg;
  • H4 – to bardzo twarde materace, które powinny być wybierane przez osoby o wadze przekraczającej 110 kg. 

Podane wartości są orientacyjne i mogą kształtować się odmiennie w przypadku materacy produkowanych przez konkretnych producentów. 

 

Jak duże znaczenie ma wypełnienie?

Warto pamiętać o tym, że szukając idealnego materaca należy zwrócić uwagę nie tylko na jego twardość, ale również rodzaj wypełnienia. Obecnie dużą popularnością cieszą się modele piankowe. Zazwyczaj można wybierać je w nieco twardszej wersji, niż np. materace sprężynowe. Dotyczy to w szczególności modeli posiadających warstwę z pianki typu memory-foam, która dopasowuje się do sylwetki użytkownika pod wpływem jej ciepła. Warto mieć na uwadze to, że jeśli materac piankowy o wartości H3 wydaje się idealny, nie oznacza to, że każdy materac sprężynowy, lateksowy czy hybrydowy będzie odpowiedni w tej samej wersji. Każde wypełnienie oferuje inne wrażenia i zawsze najlepszym rozwiązaniem jest wypróbowanie produktu lub poproszenie o radę sprzedawcy. 

 

Dobrze dopasowany materac to najważniejszy element wyposażenia sypialni. Przed dokonaniem zakupu należy dobrze zastanowić się nad swoimi potrzebami i wybrać model, który jest do nich najlepiej dopasowany.

Artykuł powstał we współpracy z SleepMed.pl.