Dlaczego jesień jest idealnym okresem na wymianę starego materaca
Pavel Danilyuk z Pexels

Dobry materac to podstawowy element wyposażenia każdej sypialni. To od niego zależy zarówno jakość snu, jak i zdrowie kręgosłupa. Właśnie dlatego po zauważeniu pierwszych niepokojących oznak zużycia, warto jak najszybciej zainwestować w nowy model.  Czy warto wymienić materac jesienią?

 

Jesień, a sen

 

Jesienią dni stają się coraz krótsze, zmniejsza się ilość promieni słonecznych docierających do ziemi, a plucha i ciągły deszcz sprawiają, że wiele osób zmaga się wówczas z niedoborami energii. Wszystko to wpływa znacznie na obniżenie jakości snu, a czasem staje się nawet przyczyną poważniejszych zaburzeń. Właśnie dlatego pierwsze tygodnie następujące po lecie, warto poświęcić na zadbanie o wypoczynek i zapewnienie sobie wygodnych warunków, sprzyjających regeneracji. Wszystko to świadczy o tym, że jesień stanowi idealny moment na zakup nowego materaca do sypialni. To w głównej mierze od niego zależy bowiem jakość nocnego wypoczynku. 


Kiedy wymienić materac na nowy

 

Po czym można poznać, że konieczne jest wymienienie materaca na nowy egzemplarz?

  • Odkształcenia – najbardziej oczywistym sygnałem, który wskazuje na konieczność zakupu nowego materaca, są powstałe odkształcenia. Wszelkie nierówności prowadzą do nienaturalnego ułożenia ciała i sprawiają, że pojawia się dyskomfort i dolegliwości bólowe. 
  • Ból pleców – ból kręgosłupa odczuwany po przebudzeniu sygnalizuje, że plecy nie otrzymują należytego wsparcia. Wówczas potrzebny jest zakup nowego modelu, który spełni tę funkcję należycie. 
  • Ciągłe zmęczenie – gdy nawet długi sen nie oferuje należytej regeneracji, warto rozważyć wyposażenie sypialni w nowy materac. Może okazać się, że będzie to trwałe rozwiązanie problemu. 
  • Skrzypienie – dotyczy w szczególności materacy sprężynowych. Wskazuje, że wewnętrzne elementy są zużyte i wymagają wymiany. 
  • Kłopoty z oddychaniem – kaszel, katar i inne reakcje alergiczne mogą wskazywać na nadmiar roztoczy, pyłków i wszelkiego rodzaju szkodliwych mikroorganizmów, zgromadzonych wewnątrz materaca. Wymiana go na nowy egzemplarz może znacznie przyczynić się do poprawy jakości powietrza w sypialni. 

 

Jak wybrać idealny, nowy materac

 

Aby nowy materac należycie spełniał swoje zadanie, powinien być przede wszystkim dopasowany do potrzeb swojego właściciela pod kątem twardości. Z reguły, osoby cięższe powinny wybierać twarde modele, a lżejsze – miękkie. Jednak to nie wszystko! Równie ważny jest rodzaj wypełnienia. Tutaj już kluczem są indywidualne preferencje. Materace sprężynowe oferują wysoki stopień amortyzacji, piankowej są elastyczne i precyzyjnie dopasowują się do sylwetki użytkownika, a hybrydowe stanowią ich połączenie. 

 

Zakup nowego materaca może nie tylko podnieść jakość snu, ale również poprawić ogólne samopoczucie. Dobre podłoże do spania to podstawa wydajnej regeneracji organizmu. Bez dopasowanego materaca, niemożliwe jest efektywne dbanie o wypoczynek i zdrowie kręgosłupa.

Artykuł sponsorowany