Zdrowe odchudzanie
Brooke Lark z Unsplash

Gdy zbliża się wiosna, wiele z nas stwierdza, że trochę przybrało na wadze przez zimę i ograniczoną ilość ruchu. Mróz za oknem rozleniwia i sprawia, że próbujemy też nagrodzić sobie trudy dnia codziennego, sięgając po słodycze i tłuste potrawy. Niestety, wszystko to odbija się niekorzystnie na naszej masie ciała. Przybieramy na wadze, co odbiera nam pewność siebie. Aby odzyskać smukłą sylwetkę przed rozpoczęciem sezonu plażowego, przechodzimy na diety odchudzające. Te różnią się zasadami. Jedne przynoszą szybkie rezultaty, drugie natomiast stanowią proces. Zdrowe odchudzanie pomoże nam pozbyć się zbędnych kilogramów bez efektu jo-jo i niedoborów substancji odżywczych. Na jakich zasadach się opiera?

Spis treści:

  1. Zdrowe odchudzanie to proces, nie licz na natychmiastowe rezultaty
  2. Zdrowa dieta chroni przed niedoborem substancji odżywczych
  3. Zdrowa dieta odchudzająca – co warto jeść?
  4. Zdrowe nawyki żywieniowe – dlaczego warto je wypracować?
  5. Dieta o obniżonej kaloryczności uruchamia sirtuiny
  6. Odchudzanie – dlaczego oprócz diety warto postawić na aktywność fizyczną?

Zdrowe odchudzanie to proces, nie licz na natychmiastowe rezultaty

Na początku warto zaznaczyć, iż zdrowe odchudzanie stanowi pewien proces. Warto przejść na nie już teraz, aby odzyskać smukłą sylwetkę przed rozpoczęciem sezonu plażowego. Niestety, wiele kobiet wybiera drogę na skróty. Sięgamy po diety odchudzające, które pozwalają w krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów. Niestety, wiele z nich ma dość restrykcyjne zasady, co może prowadzić do omdleń, a nawet niedoborów substancji odżywczych. Nie można bowiem cały czas odżywiać się monotematycznie, jedząc wyłącznie gotowane jajka czy kapustę. Nasz organizm potrzebuje szeregu substancji odżywczych. Wszystkich nie znajdziemy w jednym produkcie, dlatego nasze menu powinno mieć zróżnicowany charakter.

Zdrowa dieta chroni przed niedoborem substancji odżywczych

Zdrowe odchudzanie opiera się na zdrowej i zbilansowanej diecie. Tutaj nie mamy do czynienia z efektem wow już po tygodniu czy dwóch.  Na rezultaty trzeba trochę zaczekać, ale tylko w ten sposób można pozbyć się zbędnych kilogramów, nie szkodząc swojemu organizmowi. Jeśli spożywamy wyłącznie białko, dość mocno obciążamy nerki. Gdy nasza dieta opiera się na samych tłuszczach, stanowi spore wyzwanie dla wątroby. Do tego dochodzą jeszcze niedobory substancji odżywczych wynikające ze zbyt monotematycznego odżywiania. Dużą popularnością cieszą się posty. To nie jest jednak najlepsze rozwiązanie, ponieważ stanowi zbyt duży szok dla organizmu. Na dodatek ten później szybko nadrabia brak żywności, co powoduje efekt jo-jo.

Zdrowa dieta odchudzająca – co warto jeść?

Zdrowe odchudzanie powinno opierać się na starannym doborze produktów spożywczych. Przede wszystkich stawiamy na żywność mało przetworzoną, ponieważ ta zawiera najwięcej substancji odżywczych i przeciwutleniaczy, które zwalczają stany zapalne w organizmie i wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia się. Zdrowa dieta powinna bazować na warzywach, owocach, produktach pełnoziarnistych, mlecznych wyrobach fermentowanych, jajach, nasionach, orzechach oraz kiszonkach roślinnych. Warto ograniczyć spożycie mięsa i wybierać to chude – drób oraz ryby, które następnie poddajemy obróbce kulinarnej w postaci gotowania czy pieczenia. Mięsa nie należy smażyć ani polewać tłustym sosem, ponieważ znacznie zwiększa to jego kaloryczność.

Zdrowe nawyki żywieniowe – dlaczego warto je wypracować?

Warto wypracować w sobie zdrowe nawyki żywieniowe. Początkowo unikanie słodyczy i tłustych potraw czy słonych przekąsek może nastręczyć sporo trudności. Tego typu produkty uruchamiają bowiem układ nagrody, przez co uzależniają. Z czasem jednak przyzwyczaimy się do nowych smaków i docenimy walory zdrowych produktów spożywczych. Im dłużej je spożywamy, tym mniejszą mamy ochotę na chipsy czy ciastka. Wynika to z faktu, iż zdrowa dieta pociąga za sobą zmianę mikroflory jelitowej. Zdrowe odchudzanie przynosi dobre rezultaty, ponieważ restrykcyjne diety spowalniają metabolizm, przez co później przemiana materii zachodzi mniej wydajnie, co skutkuje odkładaniem tkanki tłuszczowej.

Dieta o obniżonej kaloryczności uruchamia sirtuiny

Dlaczego dieta bogata w owoce i warzywa jest tak wskazana? Tutaj warto podkreślić, iż uruchamia ona sirtuiny. To enzymy, czyli białka przyspieszające reakcje biochemiczne poprzez obniżenie ich energii aktywacji. Posiada je każdy żywy organizm, w tym człowiek. Sirtuiny uaktywniają się, gdy nasza dieta jest mniej kaloryczna i zasobna w owoce oraz warzywa. Wysoka aktywność enzymatyczna tych białek sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej. Ponadto sirtuiny zwalczają stany zapalne oraz wolne rodniki, opóźniając tym samym procesy starzenia się. Niektórzy twierdzą, iż wspomniane białka zmniejszają także ryzyko rozwój chorób nowotworowych.

Odchudzanie – dlaczego oprócz diety warto postawić na aktywność fizyczną?

Aby odchudzanie przebiegało bardziej efektywnie, nie warto ograniczać się do wprowadzenia zdrowych nawyków żywieniowych. Należy je połączyć z regularną aktywnością fizyczną. To nie muszą być od razu ćwiczenia na siłowni, wystarczy, że zaczniemy więcej przemieszczać się pieszo i chodzić z przyjaciółką na długie spacery.