Postępowanie w zapaleniu oskrzeli
Fotografia dostarczona przez partnera

Zapalenie oskrzeli jest to infekcja dolnych dróg oddechowych, która może dotyczyć dzieci oraz osób dorosłych. Choroba ta na początku bardzo często przypomina przeziębienie. Można wyróżnić zapalenie oskrzeli ostre albo przewlekłe, co jest uzależnione od czasu trwania choroby. Jak leczy się zapalenie oskrzeli i co można stosować?

Co to jest zapalenie oskrzeli?

Zapalenie oskrzeli[1] jest to choroba, która w wielu przypadkach spowodowana jest przez te same wirusy, co przeziębienie oraz grypa. Natomiast bardzo rzadkie jest zapalenie oskrzeli, które zostało wywołane przez bakterie. Najwięcej zachorowań jest w okresie jesienno-zimowym, a do tego może się ono rozwinąć jako powikłanie po przebytym przeziębieniu. Dlatego nigdy nie warto bagatelizować nawet lekkiego przeziębienia. Czasami wirusy, które powodują przeziębienie, zaczynają atakować także dolne drogi oddechowe osłabionego organizmu, a wtedy może dojść do zapalenia oskrzeli.

Postępowanie przy zapaleniu oskrzeli

Zapalenie oskrzeli trwa przeważnie około 10 dni. Warto wtedy zostać w domu, aż do wycofania objawów. W tym czasie ważne znaczenie ma odpoczynek, który pozwoli się szybciej zregenerować. Jednak w każdym przypadku koniecznie należy odbyć konsultację z lekarzem. Może on przepisać niesteroidowe leki przeciwzapalne, a także krople do nosa, aby złagodzić obrzęk i katar.

Jeśli chorobie towarzyszy gorączka, należy stosować preparaty na jej obniżenie oraz przyjmować dużą ilość płynów, aby nie doszło do odwodnienia. Środki obniżające gorączkę należy zażywać wtedy, gdy temperatura przekroczy 38 stopni Celsjusza. Przeważnie zapalenie oskrzeli nie wymagało będzie zastosowania innych leków, a organizm sam będzie zwalczał infekcje. Można również łykać witaminę C, cynk i zwiększyć dawkę przyjmowanej witaminy D.

Podczas zapalenia oskrzeli[2] warto się ciepło ubrać oraz wietrzyć pomieszczenie, w którym się przebywa. Jest to związane z tym, że chłodne powietrze bardzo dobrze oddziałuje na obrzęk błon śluzowych dróg oddechowych. Ponadto chłodne powietrze ma również działanie nawilżające, poprzez co ułatwione zostaje oddychanie. Aby nawilżyć powietrze, można również położyć na kaloryfer mokre ręczniki.

U niektórych osób pojawia się również duszność oraz nasilony kaszel, a wtedy warto zastosować leki, które rozkurczają naczynia. Przeważnie stosuje się tutaj preparaty długo działające, które mają właściwości rozkurczające mięśnie ściany oskrzeli oraz przyczyniają się do ich rozszerzenia. Takie leki należy stosować u chorych, u których doszło do obturacji oskrzeli, czyli do ich zwężenia.

Gdy podczas choroby występuje kaszel, można także zastosować syropy wykrztuśne. Bardzo dobrze sprawdzają się te, które mają w swoim składzie ambroksol. Jest to substancja, która rozrzedza gęsty śluz, a dzięki temu można łatwiej odkrztusić wydzielinę. Dodatkowo pobudza ruch rzęsek oddechowych i usprawnia transport śluzowo-rzęskowy. Działanie ambroksolu sprzyja łatwiejszemu odksztuszaniu wydzieliny.

Zapalenie oskrzeli jest to najczęściej infekcja powodowana przez wirusy, dlatego nie pomoże tutaj antybiotykoterapia. Lekarz może przepisać antybiotyk, ale tylko wtedy, gdy pojawi się nadkażenie bakteryjne, które objawia się wysoką gorączką oraz kaszlem z ropą. Antybiotyk może być również przepisany osobom, które znajdują się w grupie ryzyka, czyli palaczom, osobom chorym na astmę albo z przewlekłym zapaleniem płuc, aby uniknąć ryzyka pojawienia się nadkażenia. Jednak antybiotyk będzie można przyjąć tylko wtedy, gdy w odpowiednich badaniach zostanie potwierdzona obecność bakterii.

Referencje:

Krenke R., Postępowanie w kaszlu u osób dorosłych – rekomendacje dla lekarzy rodzinnych [w:] Lekarz POZ, 6/2018.

Mazuerk H., Zapalenie oskrzeli u dzieci, [w:] Medycyna Praktyczna, 2015.

[1] H. Mazuerk, Zapalenie oskrzeli u dzieci [w:] Medycyna Praktyczna, 2015, s. 34-39.

[2] R. Krenke, Postępowanie w kaszlu u osób dorosłych – rekomendacje dla lekarzy rodzinnych [w:] Lekarz POZ, 6/2018, s. 23-29.