Moda

Kolory neutralne – co warto o nich wiedzieć?

Kolory neutralne

Cesar La Rosa z Unsplash

Kolory neutralne pokochały modowe minimalistki. Stanowią podstawę szafy kapsułowej, która pozwala na dowolne miksowanie ze sobą poszczególnych ubrań. Kolory neutralne uchodzą za uniwersalne i ponadczasowe. Czy jednak rzeczywiście pasują każdej z nas? Co warto o nich wiedzieć?

Spis treści:

  1. Jakie zalety mają kolory neutralne?
  2. Czy istnieją kolory uniwersalne?
  3. Czy kolory bazowe pasują wszystkim?
  4. Jakie kolory neutralne dla wiosny?
  5. Jakie kolory bazowe dla lata?
  6. Ubrania bazowe dla jesieni
  7. Kolory neutralne dla zimy
  8. Jak kolory neutralne wpływają na stylizację?

Jakie zalety mają kolory neutralne?

Kolory neutralne mają to do siebie, że łatwo komponują się z innymi. Czerń czy biel stanowi bazę naszej garderoby, ponieważ są to barwy, które można zestawić nawet z najbardziej pstrokatymi neonami czy szalonymi printami. Odpowiednio dobrane podbijają inne kolory lub je tonują. Mogą też rozświetlać twarz lub ją przyciemniać. Z tego powodu trzeba umieć je odpowiednio zestawiać, pamiętając o kilku istotnych kwestiach.

Czy istnieją kolory uniwersalne?

Wbrew obiegowej opinii, kolory neutralne wcale nie mają uniwersalnego charakteru. Czerń, która króluje w szafach większości Polek, wcale nie pasuje każdej z nas. Podobnie jest z innymi kolorami, które uchodzą za bazowe. Każdy kolor, nawet neutralny, wpływa na odbiór naszej urody i pozostałych elementów stylizacji. Trzeba to mieć na uwadze, aby kompletować swoje outfity w przemyślany sposób, uzyskując planowany efekt.

Czy kolory bazowe pasują wszystkim?

W tym miejscu warto zaznaczyć, iż nie wszystkie kolory bazowe pasują do każdego. Duży wpływ ma nasz typ urody. Wyróżniamy 4 główne typy urody: wiosnę, lato, jesień i zimę. Do chłodnych typów zaliczamy lato oraz zimę. Natomiast do ciepłych wiosnę oraz jesień. Ponadto każdy typ urody dzieli się na trzy podtypy. Mamy zimę z podtypem lata, zimę z podtypem wiosny oraz zimę z podtypem jesieni. W rezultacie każda zima lepiej wygląda w nieco innych kolorach, dotyczy to także tych określanych mianem neutralnych.

kolory bazowe

Flaunter z Unsplash

Jakie kolory neutralne dla wiosny?

Wiosna charakteryzuje się tym, iż jest jasna, ciepła oraz kontrastowa. W oparciu o te cechy powinna wybierać kolory bazowe. Dobrze sprawdzą się u niej: karmel, kamel, ciepłe beże, śmietankowa biel oraz czerń (jednak raczej w dolnych częściach garderoby, aniżeli w górnych).

Jakie kolory bazowe dla lata?

Typ urody lato wyróżnia się tym, iż jest jasny, harmonijny i chłodny. Te cechy należy uwzględnić, kompletując garderobę i wybierając ubrania bazowe. Te powinny być utrzymane w odcieniach szarości, bieli, jasnych beży oraz zgaszonych fioletach z domieszką brązu lub szarości.  U lata całkiem dobrze sprawdzi się też granat, zwłaszcza w dolnych częściach garderoby.

Ubrania bazowe dla jesieni

Jesień jest ciepła i harmonijna. Dobrze wygląda w brązach, ciepłych beżach, złamanej bieli, a ciemna jesień także w czerni i ciemnej szarości.  Tak naprawdę jesień najlepiej odnajduje się w nudziakach, które ostatnio stały się szalenie popularne w sklepach.

Kolory neutralne dla zimy

Zima jest chłodna i kontrastowa. Choć zazwyczaj może sobie pozwolić na czerń, to z wiekiem jej kontrastowość wygasa, przez co lepszym rozwiązaniem okazuje się granat. Zima doskonale wygląda w czystej bieli, która wręcz wpada w niebieską tonację. Pasuje jej również biel z domieszką różowych tonów, ponieważ przepięknie podbija pigment w skórze. Zima może sobie pozwolić także na noszenie zgaszonych fioletów jako bazy. Taupe, czyli mieszanka fioletu, brązu i szarości wygląda pięknie u pań obdarzonych tym typem urody. Natomiast zima powinna stanowczo wystrzegać się beży, brązów, karmelu i czystej szarości. Te kolory ją wymywają i pozbawiają wyrazu. Zima przy nich ginie, a jej odcień skóry staje się niezdrowy. Jak widać rada makijażystek, że każda z nas powinna mieć brązowe cienie jako bazę, nie zdaje egzaminu w przypadku zim.

Jak kolory neutralne wpływają na stylizację?

Biel rozświetla stylizację i lekko ją rozjaśnia. Może jednak tworzyć duży kontrast z innymi kolorami wykorzystanymi w naszej stylizacji. Np. jeśli połączymy ją z Very Peri, to uzyskamy mocny kontrast, który najlepiej pasuje zimie. Natomiast czerń wyostrza inne kolory, lekko je przyciemnia i również może ciąć naszą sylwetkę. Beże uspokajają stylizację i ją rozświetlają. W zależności od swojej temperatury mogą wydobywać z niej ciepłe lub chłodne tony. Z kolei karmel może ożywiać stylizację i ją ocieplać. Granat uspokaja outfit, ale trzeba też uważać na to, aby zbyt mocno nie pociął naszej sylwetki, zwłaszcza gdy zestawimy granatowe spodnie z białą koszulą. Szarość także uspokaja stylizację, jeśli jest jasna, rozświetla ją, jeśli ciemna, przyciemnia i wyostrza.

Dodaj komentarz