Puszące się włosy
engin akyurt z Unsplash

Puszące się włosy stanowią zmorę milionów kobiet na całym świecie. Wyglądają nieestetycznie i sprawiają wrażenie zniszczonych. Na dodatek bardzo trudno je ujarzmić. Jak sobie z nimi radzić? Co sprzyja puszeniu się włosów?

Spis treści:

  1. Czym charakteryzują się puszące się włosy?
  2. Dlaczego kręcone włosy są suche?
  3. Prostownica i lokówka a puszenie się włosów
  4. Koloryzacja włosów – jak przeprowadzić ją w bezpieczny sposób?
  5. Mocno oczyszczające szampony
  6. Olejowanie na sucho ujarzmi niesforne pukle
  7. Odżywka do włosów na bazie emolientów – dlaczego warto na nią postawić?

Czym charakteryzują się puszące się włosy?

Czy wiesz, że puszące się włosy są suche i szorstkie? Z tego właśnie powodu sprawiają wrażenie zaniedbanych. Każda z nas marzy o długich, lśniących i gładkich włosach, które mają solidną objętość. Te bowiem stanowią niezwykle pożądany atrybut u pań. Z punktu widzenia ewolucji zdrowe włosy sugerują, że mamy do czynienia z kobietą wolną od niedoborów, która może wydać na świat zdrowe potomstwo.

Dlaczego kręcone włosy są suche?

Choć puszące się włosy często sprawiają wrażenie zniszczonych, mogą być uwarunkowane genetycznie. Dzieje się tak, gdy mamy do czynienia z lokami. Kręcone włosy są z natury bardziej suche i szorstkie. Potrzebują też silniejszych odżywek na bazie emolientów.

Prostownica i lokówka a puszenie się włosów

Co przyczynia się do puszenia włosów? Jak wcześniej wspominaliśmy, przyczyn czasem można doszukiwać się w genetyce. Jednak bardzo często dopuszczamy się zaniedbań w codziennej pielęgnacji. Wiele z nas pragnie mieć pięknie ułożoną fryzurę. Z pomocą przychodzi nam prostownica i lokówka. Po ich użyciu włosy prezentują się znacznie lepiej, jednak też ulegają wysuszeniu wskutek oddziaływania wysokiej temperatury. Można je częściowo uchronić przed zniszczeniami, sięgając po kosmetyki termoochronne. Mimo to nie zaleca się częstego prostowania czy kręcenia włosów z użyciem ciepła. Modelki, których włosy nieustannie są poddawane stylizacji, często skarżą się na ich zniszczenie.

Koloryzacja włosów – jak przeprowadzić ją w bezpieczny sposób?

Większość Polek korzysta z koloryzacji. Sięgamy po nią po to, aby zmienić wyjściowy odcień włosów, ale też pokryć pierwsze siwe pukle i wyglądać młodziej. Tutaj warto jednak zachować sporą ostrożność. Po pierwsze, nie należy zbyt często zmieniać koloru włosów. Jeśli raz rozjaśniasz włosy na platynowy blond, a po kilku tygodniach farbujesz je na czarno, możesz spodziewać się sporych zniszczeń. Na tak ekstremalne zmiany koloru włosów mogą sobie pozwolić wyłącznie właścicielki krótkich fryzur. Farbowanie włosów to nic złego, jeśli zbyt często nie zmieniamy odcienia na zupełnie odmienny. Ponadto zabieg koloryzacji warto przeprowadzić w sprawdzonym salonie fryzjerskim, który cieszy się renomą i korzysta z profesjonalnych kosmetyków.

Mocno oczyszczające szampony

Puszące się włosy to także problem osób, które zbyt mocno oczyszczają pukle. Na rynku możemy znaleźć silnie oczyszczające szampony. Bazują one na mocnych detergentach, które wysuszają włosy i skórę głowy. W rezultacie rozchylają łuskę włosa, przez co ten staje się suchy i szorstki. Lepiej na co dzień sięgać po delikatne szampony na bazie łagodnych detergentów, a raz na jakiś czas oczyszczać skórę głowy i włosy czymś mocniejszym.

Olejowanie na sucho ujarzmi niesforne pukle

Jeśli chodzi o sposoby na puszące się włosy, to olejowanie na sucho przynosi świetne rezultaty. Wystarczy nałożyć olej na suche włosy, pochodzić tak przez godzinę, po czym umyć głowę szamponem.  Emolienty zawarte w olejach roślinnych nawilżą nasze pukle, jednocześnie je dociążą, przez co te nie będą się puszyły.

Odżywka do włosów na bazie emolientów – dlaczego warto na nią postawić?

Potrzebna jest także dobra odżywka emolientowa, która dociąży niesforne kosmyki. Zwróć uwagę, czy w składzie znajdują się naturalne oleje i masła, świetnie sprawdzają się też silikony. Te ostatnio często bywają demonizowane. Tymczasem odpowiednio dobrane kondycjonują włosy, czyli wygładzają je i zmiękczają. Dobroczynne rezultaty można dostrzec już po pierwszym użyciu.