Jak usunąć rozstępy
cottonbro z Pexels

Rozstępy uchodzą za spory problem natury estetycznej. Wiele kobiet obawia się ich. Gdy się pojawią, chowamy je pod ubraniem. Lato to trudny czas dla kobiet, które zmagają się z kompleksami na tle rozstępów. To bowiem czas, kiedy chcemy wyjść na plażę, popływać w basenie czy morzu. To wymaga od nas odsłonięcia problematycznych części ciała. W naszym artykule podpowiadamy, jak usunąć rozstępy.

Spis treści:

  1. Jak powstają rozstępy?
  2. Jak wspomóc syntezę kolagenu?
  3. Jak usunąć rozstępy?
  4. Kiedy warto stosować krem na rozstępy?
  5. Zabiegi na rozstępy
  6. Jak zaakceptować rozstępy?

Jak powstają rozstępy?

Nasze ciało zmienia się w ciągu życia. Budzimy się jako kilkukilogramowe dzieci, które w miarę upływu czasu rosną. Gdy proces ten zachodzi szybko, skokowo, nasz organizm może nie nadążyć z syntezą kolagenu. W rezultacie pojawiają się rozstępy. Tak dzieje się też, gdy przybieramy na wadze podczas ciąży. Skóra rozciąga się, aby pomieścić rozwijający się płód. Biust w ciąży także powiększa swe wymiary, przygotowując się do wykarmienia niemowlęcia. To także może skutkować powstaniem rozstępów, zwłaszcza po odstawienia dziecka od piersi. Do tego dochodzi przybieranie na wadze i chudnięcie. Im szybciej próbujemy zrzucić zbędne kilogramy, tym większe ryzyko pojawienia się rozstępów. Wynika to z faktu, iż organizm nie zawsze nadąża z syntezą kolagenu, czyli podstawowego białka strukturalnego skóry.

Jak wspomóc syntezę kolagenu?

W związku z tym, iż rozstępy pojawiają się wówczas, gdy ciało gwałtownie zmienia swą objętość, a skóra musi ulec przebudowie, niezbędny jest kolagen. Aby zapewnić prawidłowe warunki do syntezy tego białka, warto spożywać produkty bogate w witaminę C. Wykazano bowiem, iż kwas askorbinowy uczestniczy w syntezie kolagenu. Ponadto warto dostarczyć ten składnik z zewnątrz. Można tego dokonać, jedząc fragmenty mięsne szczególnie zasobne w tę substancję, jednak nie należą one do najsmaczniejszych. W związku z tym przydatne okazują się suplementy diety z kolagenem. Najlepiej przyswajalny jest kolagen z ryb morskich. Na szczęście w suplementach diety został on pozbawiony swojego nieprzyjemnego, rybiego posmaku i zapachu.

Jak usunąć rozstępy?

Kobiety, które skarżą się na rozstępy, mogą się ich pozbyć, sięgając po kwasy. Te przyczyniają się bowiem do regeneracji i odbudowy skóry, dzięki czemu jej struktura ulega wyrównaniu.  Domowe sposoby na rozstępy obejmują sok z cytryny oraz jogurt zasobny w kwas mlekowy. Działanie rozjaśniające, mimo braku kwasów, wykazuje też miód naturalny.

Kiedy warto stosować krem na rozstępy?

Rozstępom lepiej zapobiegać niż leczyć. W związku z tym kobietom w ciąży zaleca się kosmetyki na rozstępy. Istnieją specjalne kremy do biustu oraz balsamy do ciała. Te dedykowane ciężarnym są wolne do substancji potencjalnie niebezpiecznych, które mogłyby przenikać do krwiobiegu i negatywnie oddziaływać na rozwój płodu. Kiedy warto stosować kremy na rozstępy? Najlepiej wówczas, gdy te się pojawią. Profilaktyka ma tutaj ogromne znaczenie. Wiele kobiet twierdzi, że stosując zapobiegawczo olejek przeciw rozstępom z olejem słonecznikowym i migdałowym, uniknęło tych zmian skórnych. Gdy te już się pojawią, także nie jesteśmy bezradne. Istnieją bowiem kremy na rozstępy na bazie kwasów złuszczających, które przyczyniają się do regeneracji i odbudowy skóry. Nie należy ich jednak stosować podczas ciąży czy karmienia piersią.

Zabiegi na rozstępy

W gabinetach medycyny estetycznej można wykonać zabiegi na rozstępy. Opierają się one na mocniejszych kwasach oraz użyciu lasera. Obie metody przynoszą dobre rezultaty. Warto jednak podkreślić, iż zabiegi na rozstępy zazwyczaj wymagają serii powtórzeń. Jeden raz to za mało, by pozbyć się zmian skórnych. Generuje to spore koszty, na które należy się przygotować.

Jak zaakceptować rozstępy?

To normalne, że zastanawiasz się, jak usunąć rozstępy. Jednak warto je zaakceptować, aby nas nie ograniczały. Jeśli pogodzisz się z tym, że istnieją i większość kobiet je ma, to pozbędziesz się oporów, by wyjść na plażę w stroju kąpielowym. Często kompleksy, które rodzą się w naszej głowie, zniechęcają nas do wielu rzeczy. Ubieramy się tak, aby je zakryć. Odbiera nam to frajdę ze stylizowania ubrań. Unikamy też trendów, które nam się podobają, ale odkrywają zbyt wiele. Pora zaakceptować swoje ciało. Większość z nas ma jakieś mankamenty skóry czy sylwetki. To normalne, wszak jesteśmy tylko ludźmi, a nasze ciało zmienia się w miarę upływu czasu.