Skóra wokół oczu jest niezwykle cienka, dlatego też należy jej się szczególna uwaga i troska. Przemęczenie, stres, długie godziny przed komputerem, nieprzespana noc, wszystko to niekorzystnie wpływa na nasze oczy oraz skórę w ich okolicach. Trzeba więc znaleźć sposób, by przywrócić jej zdrowy wygląd.

Skóra wokół oczu najszybciej reaguje na niehigieniczny tryb życia. Brak snu, nadmiar alkoholu, dym papierosowy powodują zaczerwienienia, obrzęki i wiotczenie. Aby poprawić jej kondycję, należy stosować się do kilku podstawowych zasad.

Kiedy należy zacząć pielęgnację skóry w okolicach oczu?

Skóra pod oczami, ze względu na swą delikatną budowę, najszybciej traci jędrność. Już około 20 roku życia można zauważyć pierwsze oznaki starzenia. Przyczyną jest brak gruczołów łojowych, które w innych partiach twarzy pełnią funkcję ochronną przed zanieczyszczeniami i utratą wody. To tu powstają pierwsze zmarszczki. Ich przyczyną jest ciągła praca mięśni. Pielęgnację skóry okolic oczu należy rozpocząć jak najwcześniej. Regularne stosowanie odpowiednich kremów opóźni procesy starzenia, a także wzmocni skórę. Początkowo kosmetyki te powinny mieć lekką konsystencję żelu. Najważniejsze jest nawilżanie, ponieważ sucha skóra jest bardziej podatna na wiotczenie i powstawanie zmarszczek. Aby skóra była w dobrej kondycji, należy unikać ostrego makijażu. Gruba warstwa cienia do powiek oraz tusz nadmiernie ją obciążają. Poza tym należy zawsze pamiętać o demakijażu specjalnie do tego celu przeznaczonymi preparatami.

Sińce, opuchlizna – jak z nimi walczyć?

Sińce pod oczami pojawiają się, ponieważ skóra jest cienka i widoczne są naczynia krwionośne. Bardzo wyraźne cienie mogą być problemem dziedzicznym. Z kolei opuchlizna pod oczami może być sygnałem problemów zdrowotnych, np. z nerkami. Cienie pod oczami można zlikwidować, stosując kosmetyki na bazie witaminy C i K oraz kofeiny, które poprawią ukrwienie i elastyczność. Dobrym sposobem na opuchnięte powieki są chłodne okłady przy użyciu specjalnej maseczki żelowej.

Idealny krem pod oczy

Odpowiedni krem pod oczy powinien działać kompleksowo, czyli radzić sobie z sińcami, opuchlizną i wiotczeniem. Gwarancją osiągnięcia takiego efektu będzie zestaw właściwych składników. Kofeina ma wpływ na mikrokrążenie skórne i sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna. Witamina B3 jest przeciwutleniaczem i chroni przed utratą wody. Kwas LHA (lipohydroksylowy) ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i regenerujące. Z substancji aktywnych nowej generacji na uwagę zasługuje kompleks DRM-BrightÔ, który w spektakularny sposób usuwa przebarwienia. Znajdziemy go np. w kremie pod oczy Idéalia od Vichy. Dobry krem powinien również optycznie rozświetlać i korygować koloryt skóry. Dokonując wyboru, najlepiej zdecydować się na krem testowany na skórze wrażliwej; mamy wówczas gwarancję, że nie wystąpią podrażnienia.

Tryb życia

Nawet najlepszy krem nie przyniesie spodziewanych efektów przy niehigienicznym trybie życia. Odpowiednia dieta, bogata w warzywa, owoce i duże ilości wody pomoże w optymalnym nawilżeniu skóry. Korzystne będzie zrezygnowanie z wszelkich używek, np. mocnej kawy, herbaty, alkoholu i papierosów. Należy unikać długiego przesiadywania przed telewizorem i komputerem. Spacery na świeżym powietrzu nie tylko wpłyną na poprawę kondycji, ale również odpowiednio dotlenią skórę. Zastosowanie się do powyższych zasad niewątpliwie przyczyni się do tego, że skóra wokół oczu będzie elastyczna, zdrowa i piękna przez długie lata.