Jak zaakceptować zmieniające się ciało w ciąży
Georgia Maciel z pexels

Ciałopozytywność stanowi dziś mocno lansowany trend, o którym można poczytać w wielu kolorowych magazynach. Jednak zazwyczaj ten skupia się na akceptacji rozmiarów plus size i różnych typów sylwetek. Zmianom, jakie zachodzą w ciele w ciąży i po porodzie poświęca się niewiele uwagi. Tymczasem to ogromny błąd, ponieważ większość kobiet decyduje się na macierzyństwo. To prowadzi do wielu zmian, w tym o charakterze estetycznym. Z niektórymi z nich ciężko się pogodzić. Jak zaakceptować zmieniające się ciało w ciąży i po porodzie?

Spis treści:

  1. Jak zmienia się ciało kobiety w ciąży?
  2. Przybieranie na wadze w ciąży – jak zapobiec nadwadze po porodzie?
  3. Rozstępy na skórze – jak im przeciwdziałać?
  4. Jak zmieniają się piersi w ciąży i podczas karmienia dziecka?
  5. Kiedy potrzebna jest konsultacja uroginekologiczna?
  6. Jak zapobiec ostudzie?
  7. Jak zaakceptować zmieniające się ciało w ciąży i po porodzie?
  8. Grupa wsparcia a samoakceptacja ciała po ciąży

Jak zmienia się ciało kobiety w ciąży?

Ciało w ciąży ulega wielu zmianom. Te zachodzą po to, aby stworzyć dogodne warunki do rozwoju płodu, a w przyszłości również do wykarmienia dziecka piersią. W rezultacie panie przybierają na wadze, ich piersi rosną, a włosy ulegają zagęszczeniu. Niestety, tuż po porodzie często wypadają, a paznokcie okropnie się łamią. Te zmiany o charakterze estetycznym potrafią spędzić w ogromne kompleksy.

Przybieranie na wadze w ciąży – jak zapobiec nadwadze po porodzie?

Jak zaakceptować zmieniające się ciało w ciąży i po porodzie? To bardzo trudne pytanie, ponieważ każda kobieta inaczej postrzega swój wygląd i jego poszczególne składowe. Dla kogoś, kto pracuje w mediach albo w modelingu, zmiany zachodzące w ciąży mogą okazać się sporym wstrząsem. Wszystkie kobiety w ciąży obserwują u siebie przybieranie na wadze. U części proces ten zachodzi książkowo, przez co szybko powracają one do dawnej formy. U innych zaś dochodzi do odkładania się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Akurat masa ciała to kwestia, na którą mamy wpływ. Od razu po porodzie nie zapiszemy się na siłownię, ale gdy powrócimy do formy, możemy zacząć ćwiczyć, powierzając maluszka opiece swojego partnera.  Aby nie przytyć nadmiernie podczas ciąży, należy postawić na zdrowe odżywianie. Niestety, wiele kobiet sobie folguje, spożywa ogromne ilości chipsów i ciastek, a później ma ogromny problem ze zrzuceniem zbędnych kilogramów.

Rozstępy na skórze – jak im przeciwdziałać?

Rozstępy na skórze stanowią zmorę wielu kobiet. Gdy płód się rozwija, brzuszek się zaokrągla. Ten proces pociąga za sobą również rozciąganie skóry, która musi nadążyć za zmieniającymi się wymiarami ciała. U młodych kobiet ta szybko powraca do dawnej formy, ulegając obkurczeniu po porodzie. Po 30. roku życia może jednak pojawić się pewien problem. Z pomocą przychodzą naturalne olejki na rozstępy, które należy aplikować zgodnie z zaleceniami producenta. Te bardzo często zawierają olej słonecznikowy oraz olej ze słodkich migdałów. Usuwanie rozstępów po ciąży czasem przeprowadza się w gabinecie kosmetycznym przy użyciu odpowiednio dobranych kwasów.

Jak zmieniają się piersi w ciąży i podczas karmienia dziecka?

Powiększające się piersi często dodają przyszłym mamom ogromnej pewności siebie. Niestety, po porodzie i wykarmieniu dziecka mogą stracić swój kształt. Problem stanowią też rozstępy, które powstają wskutek rozciągania się skóry. Panie posiadające większy biust przed ciążą, powinny w sposób szczególny zadbać o kręgosłup. Ten należy odciążyć, sięgając po dobrze dobrany stanik o obwodzie, który podtrzyma piersi w sposób naturalny.

Kiedy potrzebna jest konsultacja uroginekologiczna?

Zmiana miejsc intymnych jest nieunikniona w przypadku porodu naturalnego. Niezależnie od tego, czy doszło do nacięcia krocza, czy też uniknięto tej procedury, pochwa może stać się luźniejsza. Po porodzie niektóre kobiety skarżą się na nietrzymanie moczu i brak orgazmu. W takiej sytuacji pomocna może okazać się konsultacja uroginekologiczna. Specjalista pokaże, jak prawidłowo wykonywać trening mięśni Kegla. Ten wzmacnia mięśnie dna miednicy i przeciwdziała nietrzymaniu moczu, ponadto pozwala uzyskać satysfakcję seksualną podczas zbliżenia.

Jak zapobiec ostudzie?

Zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety, w połączeniu z oddziaływaniem promieni UV, mogą doprowadzić do pojawienia się ostudy. Ta nie prezentuje się zbyt estetycznie. Na szczęście ostuda to zmiana, której można uniknąć, stosując w ciąży kremy z filtrem SPF 50. Ponadto można je usunąć, stosując zabiegi z kwasami po zakończeniu karmienia piersią.

Jak zaakceptować zmieniające się ciało w ciąży i po porodzie?

Trzeba uświadomić sobie, że niektóre zmiany w ciele są nieuchronne. Wynagradza je jednak powitania na świecie córeczki czy synka. Jednak niektórym zmianom możemy przeciwdziałać lub aktywnie je zwalczać. Zbilansowana dieta w ciąży nie tylko uchroni kobietę przed nadwagą, ale też zapewni jej i rozwijającemu się płodowi komplet niezbędnych substancji odżywczych. Pracując nad zmianami, na które mamy realny wpływ, uruchamiamy w sobie poczucie sprawczości.

Grupa wsparcia a samoakceptacja ciała po ciąży

Rozpatrując zmiany w ciele po ciąży, nie sposób pominąć niezwykle istotnego czynnika, jakim jest grupa wsparcia. Życzliwe otoczenie sprawia, że kobieta z samoakceptacją spogląda w lustro. Warto jednak podkreślić, iż zamiatane pod dywan problemy w związku często po porodzie wychodzą na światło dzienne. Np. partner, który nadmierną wagę przywiązywał do atrakcyjności fizycznej partnerki, po narodzinach dziecka rzeczywiście może wykazywać większą skłonność do zdrady lub porzucenia rodziny. Dojrzały mężczyzna nie postąpi w ten sposób. Fundamenty, na których został wzniesiony związek, prędzej czy później zostają wystawione na próbę. Jeśli relacja dotychczas opierała się na powierzchowności i relacji seksualnej, to kobieta po porodzie może czuć się wyjątkowo mało atrakcyjna, a nawet popaść w depresję.