Jak okazywać dziecku akceptację w mądry sposób
Artur Aldyrkhanov z Unsplash

Dwie kreski na teście ciążowym często budzą ogromną radość w rodzicach. Cieszą się oni ze zbliżających narodzin potomstwa. Już na etapie prenatalnym wiele matek dba o to, aby zapewnić swojemu maluszkowi wszystko, co najlepsze. Kładą one większy nacisk na zdrowe odżywianie, odpowiednią suplementację i zakup wyprawki wysokiej jakości. Jednak z rodzicielstwem nieodłącznie wiążą się też oczekiwania. Każdy chce mieć mądre i odważne dziecko, które poradzi sobie w każdych warunkach. Jak okazywać dziecku akceptację w mądry sposób?

Spis treści:

  1. Czy akceptacja dziecka to aprobata jego wszystkich zachowań?
  2. Jak zrozumieć, że dziecko to odrębny człowiek?
  3. Jak zaakceptować wady dziecka?
  4. Jak okazywać dziecku akceptację w mądry sposób?
  5. W jaki sposób brak akceptacji ze strony rodziców wpływa na rozwój dziecka?
  6. Dlaczego akceptacja niedoskonałości dziecka jest tak ważna?
  7. Jak stosować pozytywne wzmocnienie?
  8. W jaki sposób krytyczne uwagi rodziców rodzą niskie poczucie własnej wartości?

Czy akceptacja dziecka to aprobata jego wszystkich zachowań?

Akceptacja dziecka często bywa mylona z pochwałą wszystkich jego zachowań i brakiem jasnych granic. Tymczasem to błędne założenie, które często oddala nas od stworzenia solidnych fundamentów pod rozwój młodego człowieka. Akceptuję swoje dziecko i kocham, lecz mogę nie zgadzać się z niektórymi zachowaniami. Te dwie kwestie należy odróżnić. Kocham swoje dziecko bezgranicznie i je wspieram, chociaż wolałabym, aby więcej uwagi poświęcało nauce aniżeli grze na komputerze. Mogę stawiać mu granice. Np. stwierdzić, że po przyjściu ze szkoły może poświęcić na grę jedynie godzinę, a później musi przystąpić do odrabiania lekcji i nauki.

Jak zrozumieć, że dziecko to odrębny człowiek?

Zastanawiasz się, jak okazywać dziecku akceptację w mądry sposób? Musisz sobie uświadomić, iż nie jest ono twoją własnością. Nie powinno zatem służyć ci jako narzędzie do zaspokajania własnych potrzeb czy niespełnionych ambicji. Niestety, rodzice często zapominają, iż dziecko to odrębny człowiek. Wykazuje on inne talenty, niż oczekują. Posiada też odmienny temperament. Nie wolno oczekiwać od dziecka, że przejmie ono kancelarię po rodzicu lub jego gabinet stomatologiczny. Ono ma prawo wybrać własną ścieżkę rozwoju zawodowego, nawet jeśli ta nie pokrywa się z oczekiwaniami rodziców.

Jak zaakceptować wady dziecka?

Akceptacja dziecka jest bardzo ważna. Należy sobie tutaj uświadomić, że mamy do czynienia z żywym człowiekiem, a nie chodzącym ideałem. Ten ostatni przecież nie istnieje. Żadne dziecko nie będzie zatem wzorem cnót. Każde posiada pewne wady. Jednemu rodzicowi będzie przeszkadzała małomówność pociechy, a drugiemu zbyt emocjonalne wypowiedzi.

Jak okazywać dziecku akceptację w mądry sposób?

Trzeba pogodzić się z myślą, że dziecko zawsze różni się od oczekiwań rodziców. Nie oznacza to jednak, że jest gorsze. Po prostu ma inne talenty i osobowość. Nie każda pociecha będzie przejawiała talenty sportowe czy artystyczne. Nie wszystkie dzieci chcą przejmować po rodzicach ich firmę, gdyż mają własny pomysł na życie. Trzeba to zaakceptować i mimo wszystko wspierać ich rozwój.

W jaki sposób brak akceptacji ze strony rodziców wpływa na rozwój dziecka?

Brak akceptacji ze strony rodziców negatywnie wpływa na rozwój dziecka. To często czuje się niegodne uwagi, zainteresowania czy miłości. Rodzic często zapomina o tym, że jest dla swojej pociechy wyrocznią, której ufa ona bezgranicznie. Każdy negatywny komunikat zbiera negatywne żniwa. Działa tutaj bowiem efekt samospełniającej się przepowiedni. Gdy dziecko słyszy, że jest egoistą, rzeczywiście się nim czuje. W rezultacie zaczyna lekceważyć potrzeby innych i naruszać ich granice. Jeśli mówimy dziecku, że jest leniwe, to demotywujemy je do dalszej pracy. Nasza pociecha zakłada bowiem, że rodzic ma rację.

Dlaczego akceptacja niedoskonałości dziecka jest tak ważna?

Akceptacja dziecka to również akceptacja jego niedoskonałości, warto pochwalić dziecko, że samo przyszyło sobie guzik, nawet gdy ten nie prezentuje się zbyt estetycznie. Nie każdy człowiek posiada zdolności manualne. Ważne, aby ich brak nie przyćmił zalet, które warto rozwijać i umacniać. Gdy mówimy dziecku: „jak to zrobiłeś, przecież to wygląda okropnie”, to dajemy mu odczuć, że jest beznadziejne. A przecież nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością. Każdy posiada inne umiejętności, przez co istnieje możliwość specjalizacji.

Jak stosować pozytywne wzmocnienie?

Warto doceniać dobre zachowania, nawet gdy wystąpiły one obok postaw, które niekoniecznie zasługują na pochwałę. Np. „świetnie radzisz sobie z matematyką, chociaż odkładasz naukę na ostatnią chwilę, następnym razem spróbuj szybciej nad nią przysiąść, a będziesz mieć mniej nerwowy weekend”. Taki komunikat zawiera pozytywne wzmocnienie.

W jaki sposób krytyczne uwagi rodziców rodzą niskie poczucie własnej wartości?

Akceptacja ze strony rodziców stanowi fundament zdrowego poczucia własnej wartości, dlatego należy nauczyć się ją okazywać. Wiele osób posiada wielkie talenty, których nie rozwija ze względu na negatywny przekaz otrzymany w dzieciństwie. Tacy ludzie często nie wierzą w siebie i mają niskie poczucie własnej wartości, które zostało im zaszczepione przez krytycznych, wiecznie niezadowolonych rodziców.  Należy mieć tego świadomość, aby nie popełniać błędów, które mogą zaważyć na dorosłym życiu naszych pociech.

Magdalena Kukurowska