Czy skóra przyzwyczaja się do kosmetyków? To pytanie, które budzi ogromne emocje wśród kobiet. Niektóre panie uważają, że jeśli zbyt szybko sięgną po krem z retinoidami czy kwasami AHA, to już nic nie pozostanie im po 40. roku życia. Skóra przyzwyczai się do substancji aktywnych i przestanie na nie reagować. Na szczęście cera to nie układ nagrody, który przyzwyczaja się do stężenia dopaminy i potrzebuje jej coraz więcej, przez co popadamy w nałogi. Bardziej można ją porównać do organizmu, który każdego dnia potrzebuje białka, witamin i minerałów.
Spis treści:
- Profilaktyka przeciwzmarszczkowa – kiedy należy ją rozpocząć?
- Substancje aktywne w kosmetykach – lepiej zapobiegać niż leczyć
- Czy skóra przyzwyczaja się do kosmetyków?
- Dlaczego warto stosować kosmetyki regeneracyjne od najmłodszych lat?
- Czy nastolatki mogą stosować krem pod oczy?
Profilaktyka przeciwzmarszczkowa – kiedy należy ją rozpocząć?
Czy wiesz, że najważniejsza jest profilaktyka przeciwzmarszczkowa? Dyplomowani kosmetolodzy oraz dermatolodzy podkreślają, że proces starzenia się można spowolnić, jeśli stosunkowo szybko sięgniemy po kosmetyki o działaniu anti aging. Z tego faktu doskonale zdają sobie sprawę Azjatki. Wśród Koreanek i Japonek nakładanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym stało się stałym rytuałem, który ma spowolnić fotostarzenie się i powstawanie przebarwień. Pielęgnacja azjatycka sięga też po kwasy złuszczające oraz retinoidy. Tego typu kosmetyki przeciwzmarszczkowe stosuje się już po 20. roku życia, podczas gdy w Polsce często odradza się ich stosowania młodym kobietom w obawie, że ich skóra przyzwyczai się do składników czynnych.
Substancje aktywne w kosmetykach – lepiej zapobiegać niż leczyć
Zanim powstaną pierwsze zmarszczki, substancje przeciwzmarszczkowe działają najefektywniej. Gdy też już zaczną tworzyć się wokół oczu czy na czole, z czasem ulegną tylko procesowi pogłębiania się. Osoby, które już w wieku nastoletnim stosują krem pod oczy i do twarzy oraz pielęgnację przeciwsłoneczną, starzeją się dużo wolniej od swoich rówieśników. Ich cera wygląda promiennie i znajduje się w znacznie lepszej kondycji.
Czy skóra przyzwyczaja się do kosmetyków?
Skóra nie przyzwyczaja się do kosmetyków z substancjami aktywnymi. Nie musimy ciągle sięgać po wyższe stężenia czy bardziej intensywne produkty anti aging. Składniki czynne w kosmetykach możemy porównać do substancji odżywczych w naszej diecie. Potrzebujemy ich nieustannie, każdego dnia. Organizm się do nich nie przyzwyczaja, lecz je zużywa i wydala, przez co ciągle trzeba je dostarczać na nowo. W związku z tym, iż nasza dieta często jest zbyt mało zbilansowana, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na wszystkie substancje odżywcze, ich niedobór w pierwszej kolejności odbija się na skórze, włosach i paznokciach. Z tego powodu ważne jest systematyczne sięganie po kosmetyki z witaminami i antyoksydantami.
Dlaczego warto stosować kosmetyki regeneracyjne od najmłodszych lat?
Im wcześniej sięgniemy po kosmetyki regeneracyjne, w tym z ceramidami i peptydami, tym dłużej zachowamy młody wygląd. Oczywiście proces starzenia się jest kwestią indywidualną. O jego przebiegu w dużej mierze decydują geny, styl życia oraz dieta. Osoba, której przodkowie długo zachowali młody wygląd, będzie starzała się dużo wolniej. Tak samo kobieta, której mama już przed 30. urodzinami miała sporo zmarszczek, mimo stosowania kosmetyków może starzeć się szybciej od swoich rówieśniczek. Jednak brak pielęgnacji anti aging może jeszcze bardziej zintensyfikować ten niekorzystny proces.
Czy nastolatki mogą stosować krem pod oczy?
Czy skóra przyzwyczaja się do kosmetyków? Wiemy już, że takie zjawisko nie zachodzi. Niemniej często przerażają nas substancje czynne w kosmetykach. Nie odmawiajmy ich nastolatkom. Wszak to tylko kosmetyki, nie zabiegi medycyny estetycznej czy chirurgii plastycznej. Oczywiście należy zachować tutaj sporą ostrożność. Po pierwsze, uważajmy na to, aby nie stosować jednocześnie zbyt wielu kosmetyków zawierających zbyt silne konserwanty, grozi to bowiem przekroczeniem ich dopuszczalnej dziennej dawki. Po drugie, każdy kosmetyk może nas uczulać. Nawet jeśli nie alergizuje koleżanki. Wiek nie ma tutaj nic do znaczenia. W związku z tym warto nakładać jego niewielką ilość za ucho i wykonać w ten sposób próbę uczuleniową. Także działanie komedogenne jest kwestią mocno zindywidualizowaną. Jednego zapycha masło shea, a drugiego gliceryna. Z tego powodu nowe kosmetyki należy wprowadzać pojedynczo, aby obserwować reakcje skóry i wiedzieć, co nam ewentualnie zaszkodziło.