Jak czytać składy kosmetyków
Jess @ Harper Sunday z Unsplash

Półki w drogeriach uginają się pod ciężarem kosmetyków. Producenci prześcigają się w składaniu obietnic oraz opracowywaniu innowacyjnych formuł. Specyfiki, które trafiają do naszej dyspozycji, często też przyciągają wzrok swoim kolorowym designem. Jednak najważniejsze jest to, co znajduje się w środku słoiczka czy tubki. W naszym artykule podpowiadamy, jak czytać składy kosmetyków.

Spis treści:

  1. Co wpływa na działanie kosmetyków? Skład i wykorzystana technologia
  2. Dlaczego warto czytać składy kosmetyków?
  3. Jak czytać skład kosmetyków w Europie?
  4. Jak analizować skład kosmetyków z zagranicy?
  5. Stężenie substancji aktywnych o działaniu przeciwtrądzikowym – gdzie znajdziemy takie informacje?
  6. Analiza składu kosmetyku a ocena jego przydatności

Co wpływa na działanie kosmetyków? Skład i wykorzystana technologia

Na działanie kosmetyków wpływają dwie zasadnicze kwestie. To, jakich substancji aktywnych użyto do ich produkcji. Tutaj w grę wchodzi także ich jakość i pozyskiwanie. Drugim istotnym czynnikiem jest dostępność tych składników i ich zdolność do przenikania w głąb skóry.  Te parametry zależą od wykorzystanej technologii. Substancje aktywne zamknięte w liposomach na ogół lepiej przenikają w głąb skóry. Niemniej bardzo duże cząstki praktycznie w ogóle nie wykazują zdolności do penetracji. Miejmy to na uwadze. Krótkie peptydy czy aminokwasy mogą wniknąć w głąb skóry. Cała cząstka białka już nie, ponieważ jest za duża i zbyt ciężka.

Dlaczego warto czytać składy kosmetyków?

Warto nauczyć się, jak czytać składy kosmetyków. Jeśli zapoznamy się z poszczególnymi substancjami i ich działaniem, z czasem nauczymy się wyłapywać te substancje, które nam służą i te, które szkodzą, np. zapychając pory. Oczywiście tutaj należy wprowadzić obserwację, nawet składniki komedogenne mogą nie wyrządzić krzywdy naszej cerze trądzikowej, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. Analiza składu kosmetyku pozwala też określić, czy jest to produkt adekwatny do potrzeb naszej skóry. Ponadto spośród kilku specyfików możemy wybrać lepszy lub taki, którego stosunek  jakości do ceny kształtuje się bardziej korzystnie.

Jak czytać skład kosmetyków w Europie?

W różnych krajach obowiązują odmienne regulacje dotyczące podawania składu kosmetyków. Co ciekawe, kiedyś producenci w ogóle nie musieli tego robić. Dziś na szczęście wiemy, co kupujemy i możemy uniknąć aplikacji substancji, które nas uczulają, zapychają czy podrażniają. W Europie obowiązuje INCI, skład kosmetyku podaje się od tej substancji, której stężenie w produkcie przyjmuje najwyższą wartość. Bazę większości kremów stanowi woda, dlatego to od niej rozpoczynamy wymienianie ingredientów. Składniki, które znajdują się pod koniec składu, zostały wykorzystane w najmniejszej ilości. Przy czym w przypadku substancji, których stężenie nie przekracza 1%, producent może wymienić je w dowolnej kolejności, często odbywa się to w sposób alfabetyczny. Poszczególne ingredienty w INCI zostają opisane językiem angielskim, a w przypadku naturalnych ekstraktów czy olejów wykorzystuje się łacinę. Np. Rosmarinus officinalis extract to nic innego jak ekstrakt z rozmarynu.

 Jak analizować skład kosmetyków

Brooke Lark z Unsplash

Jak analizować skład kosmetyków z zagranicy?

Warto podkreślić, iż INCI stosuje się w Europie. Jeśli jednak zakupimy przez internet krem z Japonii, Meksyku czy kraju Ameryki Południowej, musimy liczyć się z innymi regulacjami dotyczącymi podawania składu kosmetyku. Może to wprowadzać nas w błąd, dlatego zanim coś zamówimy, zapoznajmy się z regulacjami prawnymi obowiązującymi w kraju produkcji.

Stężenie substancji aktywnych o działaniu przeciwtrądzikowym – gdzie znajdziemy takie informacje?

Jak czytać składy kosmetyków – to temat, który szczególnie interesuje świadome konsumentki. Tych jest najwięcej w zachodnich społeczeństwach. Nic dziwnego, że w USA i Kanadzie zrobiono krok naprzód. Tam w kosmetykach do opalania i przeciwtrądzikowych producent musi podać nie tylko substancje aktywne, ale też ich stężenie. W Europie na razie zamieszczenie tego typu informacji nie jest obowiązkowe i zależy od dobrej woli firmy.

Analiza składu kosmetyku

Kier In Sight z Unsplash

Analiza składu kosmetyku a ocena jego przydatności

Jeśli krem przeciwzmarszczkowy jest reklamowany jako ten, który zawiera innowacyjny ekstrakt z egzotycznej rośliny, która opóźnia procesy starzenia się, to warto zwrócić uwagę, gdzie znajduje się ta substancja. Skład kosmetyku jest podawany od tych związków, które wykorzystano w największej ilości. Zatem jeśli ten ekstrakt z egzotycznej rośliny znajduje się pod koniec listy ingredientów, za kompozycją zapachową, to zapewne użyto go w niewielkiej ilości. To powinno nas skłonić do myślenia.