Odbudowujące serum do twarzy
Content Pixie z Unsplash

Zdrowo wyglądająca skóra twarzy pełna blasku to kanon, do którego dąży każda kobieta. Niestety zła dieta, nieumiejętny dobór kosmetyków i szkodliwe czynniki zewnętrzne sprawiają, że trudno jest utrzymać cerę w idealnej kondycji. Na pomoc przyjść może odbudowujące serum, które nie tylko wzmacnia warstwę ochronną skóry, ale równocześnie zwiększa skuteczność działania innych kosmetyków.

Jak działa serum do twarzy?

Serum ze swojej specyfiki jest preparatem, zawierającym najwyższe stężenie substancji aktywnych w porównaniu do pozostałych rodzajów kosmetyków do pielęgnacji twarzy. To co dla nich charakterystyczne  to lekka – wodnista, płynna i olejowa konsystencja. Serum zawiera silnie skoncentrowaną kompozycję składników aktywnych, która przenika do głębszych warstw skóry. W przeciwieństwie do kremów, które działają jedynie powierzchniowo na zewnętrzną warstwę skóry. Należy pamiętać, że krem i serum to preparaty wobec siebie komplementarne – a więc w codziennej pielęgnacji nie powinno zabraknąć obu kosmetyków (kosmetyki do twarzy znajdziesz na: https://www.drogeriaolmed.pl/kategoria/kosmetyki,0.html). Bardzo często można spotkać się z opinią kosmetologów, którzy rekomendują stosowanie kremów po nałożeniu serum. Wynika to z tego, że niektóre sera nie zawierają lipidów, które mają za zadanie uszczelniać naskórek i zwiększyć przyswajalność składników znajdujących się w nich.

Odbudowujące serum do twarzy – wykaz składników aktywnych

Zasługą serum do twarzy przede wszystkim są odpowiednio dobrane substancje aktywne, które odbudowują barierę hydrolipidową skóry. Dlatego, chcąc wybrać produkt, który nie przyniesie odwrotnego rezultatu należy zapoznać się z tymi składnikami, które odbudowują skórę. Poniższa lista zawiera najbardziej popularne składniki, które znajdują się w tego typu produktach.

•      Ceramidy –  stymulują  barierę hydrolipidową skóry do regeneracji i zabezpieczają skórę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Dodatkowo, ceramidy utrzymują odpowiedni poziom nawilżenia w głębszych warstwach skóry.

•      Masło Shea – znane jako naturalny czynnik nawilżający (NMF), działa ochronnie i regeneruje uszkodzoną skórę. Ponadto, masło Shea w sposób naturalny absorbuje promienie UVB, dzięki czemu chroni skórę przed szkodliwym działaniem słońca.

•      Gliceryna – podobnie jak masło Shea, wykazuje silnie działanie nawilżające i przeciwdziała wysuszeniu skóry.

•      Kwas hialuronowy – najbardziej znany składnik ser, który poprzez właściwości naprawcze uelastycznia, odbudowuje skórę, sprawiając, że staje się ona bardziej sprężysta.

•      Kolagen i elastyna – są substancjami często występującymi w duecie. Ich działanie sprowadza się do utrzymania sprężystości skóry poprzez uzupełnienie ubytków włókien elastynowych w skórze.

•      Witamina C – choć znana głównie ze swoich rozjaśniających właściwości, również przyczynia się do odbudowy warstwy lipidowej skóry. Witamina C stymuluje syntezę kolagenu, co wpływa na zwiększając gęstości skóry.

Oczywiście powyższa lista nie jest kompletna. Do składników stosowanych w kosmetologii można zaliczyć szereg innych substancji aktywnych, które wspierają regenerację i uszczelnienie skóry.

Jak prawidłowo nakładać serum?

Pierwszym krokiem do prawidłowej aplikacji serum jest dogłębne oczyszczanie twarzy. Nie wystarczy nałożyć produkt na cerę, z której przed chwilą został zmyty makijaż. Aby móc nałożyć dobroczynne składniki, tychże preparatów nasza skóra powinna przejść przez rytuał oczyszczania. Po demakijażu należy dodatkowo oczyścić skórę twarzy, na przykład żelem myjącym i dodatkowo ją stonizować. Po wykonaniu tych kroków, można przejść do aplikacji serum. Z racji tego, że serum zawiera skoncentrowaną moc składników wystarczy naprawdę niewielka ilość produktu – najlepiej stosować się do zaleceń producenta. Serum do twarzy należy nakładać opuszkami palców poprzez delikatne wklepywanie. Po odczekaniu maksymalnie 10 minut serum wniknie w głąb skóry, a więc można już spokojnie nałożyć krem. Ważne jest to, aby stosować krem, który zawiera podobne substancje aktywne lub jest przeznaczony na ten sam problem skórny. W przypadku aplikacji serum odbudowującego bez obaw można nakładać kremy nawilżające, odżywcze, czy również odbudowujące. To czego należy się wystrzegać to łączenie ze sobą różnych kwasów, ponieważ mogą one wywoływać niepożądane reakcje.

Szeroka oferta produktów do pielęgnacji twarzy, w tym serum sprawia, że trudno zdecydować się na konkretną markę. Chcąc dobrać odpowiedni produkt dla swojej cery należy jednak pamiętać o współtowarzyszących problemach skórnych, na przykład trądziku, czy naczynkach. W takich przypadkach najbezpieczniej zasięgnąć pomocy dermatologa.