Uroda

Cera trądzikowa i jej pielęgnacja

Cera trądzikowa i jej pielęgnacja

Polina Tankilevitch z Pexels

Trądzik to choroba dermatologiczna, która dość mocno rzutuje na nasze samopoczucie i pewność siebie. Osoby, które od lat walczą z pryszczami i zaskórnikami, często czują się całkowicie bezradne. Niedoskonałości cery nierzadko próbują ukryć pod grubą warstwą makijażu, co czasem może tylko nasilać problem. Cera trądzikowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jak powinna ona wyglądać?

Spis treści:

  1. Leczenie trądziku – kiedy potrzebne jest wsparcie psychologa?
  2. Jak wygląda cera trądzikowa?
  3. Pielęgnacja cery trądzikowej. Oczyszczanie twarzy to podstawa!
  4. Nawilżenie cery trądzikowej
  5. Serum do cery trądzikowej
  6. Najczęściej spotykane błędy w pielęgnacji cery trądzikowej

Leczenie trądziku – kiedy potrzebne jest wsparcie psychologa?

Leczenie trądziku często przypomina walkę z wiatrakami. Czasem zmiany skórne na chwilę znikają, by po tygodniu powrócić ze zdwojoną siłą. Nic dziwnego, że chorzy na trądzik często skarżą się na bezsilność. Niekiedy tracą wiarę, że stan cery w ogóle może ulec poprawie. Zazdroszczą przy tym gładkiej skóry przypadkowo spotkanym osobom. W sytuacji, gdy trądzik wpędza cię w załamanie nerwowe, warto skorzystać z profesjonalnej konsultacji z psychologiem. Leczenie dermatologiczne jest bardzo ważne, ale należy też zadbać o zdrowie psychiczne.

Jak wygląda cera trądzikowa?

Cera trądzikowa wyróżnia się kilkoma istotnymi cechami. U osób, które ją posiadają, widzimy zapchane pory, które są dość mocno rozszerzone. Pojawiają się też pryszcze, zaskórniki, a skóra wykazuje nadmierną tendencję do przetłuszczania. Utleniający się łój sprawia, że twarz nabiera niezdrowego, szarego odcienia.

Pielęgnacja cery trądzikowej. Oczyszczanie twarzy to podstawa!

Czy wiesz, że oczyszczanie twarzy to podstawa pielęgnacji cery trądzikowej? Musimy na bieżąco pozbywać się nadmiaru łoju i martwych komórek naskórka, aby nie namnażały się na nich bakterie wywołujące trądzik. Mycie twarzy należy przeprowadzać dwa razy dziennie. Zarówno rano, jak i wieczorem powinniśmy sięgać po łagodne kosmetyki oczyszczające. Wiele osób cierpiących na trądzik popełnia ten sam błąd. Sięgają one po zbyt agresywne detergenty i preparaty zawierające alkohol. W rezultacie ich skóra ulega wysuszeniu, przez co produkuje jeszcze więcej sebum. Tak powstaje błędne koło. Aby je przerwać, należy zadbać o odpowiednie nawilżenie cery trądzikowej. W celu zwiększenia efektywności oczyszczania twarzy polecamy szczoteczki soniczne. Są to dość drogie akcesoria, jednak te dzięki wykorzystaniu ultradźwięków lepiej oczyszczają ujścia gruczołów łojowych. W rezultacie nie namnażają się w nich bakterie wywołujące trądzik.

Nawilżenie cery trądzikowej

Jak wcześniej wspominaliśmy, cera trądzikowa również wymaga stosowania kosmetyków nawilżających. Im lepiej dobierzemy pielęgnację, tym większa szansa, że skóra przestanie się przetłuszczać. Nie będzie musiała bowiem w naturalny sposób odbudować bariery hydrolipidowej, która chroni przed przeznaskórkową utratą wody. Krem do cery trądzikowej powinien mieć lekką konsystencję, dobrze się wchłaniać i nie zawierać substancji komedogennych, czyli takich, które zapychają ujścia gruczołów łojowych, wywołując wysyp pryszczy.

Serum do cery trądzikowej

Cera trądzikowa także potrzebuje substancji odżywczych, w tym ceramidów pełniących rolę cementu międzykomórkowego. Ponadto antyoksydanty i substancje przeciwzapalne wspomagają walkę ze zmianami skórnymi. Najwięcej substancji odżywczych zawiera serum do twarzy. To produkt, w którym składniki czynne występują w wysokim stężeniu.

Najczęściej spotykane błędy w pielęgnacji cery trądzikowej

Niestety błędy w pielęgnacji cery trądzikowej często niweczą podjęte starania. Przede wszystkim nie należy wyciskać pryszczy, gdyż grozi to powstaniem blizn oraz nadkażeniem bakteryjnym. Bardzo często oczyszczanie manualne twarzy prowadzi do rozsiania trądziku po całej powierzchni naszego lica. Warto zapisać się do dobrego dermatologa, który może zaordynować nie tylko stosowne leki na trądzik i dobrać nam pielęgnację, ale też skierować na profesjonalne zabiegi kosmetyczne łagodzące trądzik. Do najpopularniejszych zalicza się kwasy złuszczające. Te pozwalają pozbyć się chorego naskórka i zastąpić go zdrowym. Ponadto cera trądzikowa nie lubi mocnego pocierania ręcznikiem. Do jej wycierania najlepiej wykorzystywać ręcznik papierowy. Jest to bowiem rozwiązanie najbardziej higieniczne.

Zapraszamy do lektury:

Co to są dermokosmetyki? Czy warto je stosować?

Dodaj komentarz