Pielęgnacja twarzy krok po kroku
Grafika dostarczona przez partnera

Pielęgnacja skóry pozwala na zachowanie jej w odpowiednim stanie na dłużej. Konieczne jest jednak nakładanie kosmetyków we właściwej kolejności. Jak prawidłowo wykonywać pielęgnację twarzy?

Oczyszczanie w pielęgnacji twarzy

Kolejność nakładania kosmetyków rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia. Nie można pomijać tego kroku nawet w sytuacji, gdy na co dzień się nie malujesz. W ciągu dnia na skórze gromadzą się bowiem zanieczyszczenia z powietrza, w tym spaliny i kurz. Oczyszczanie należy rozpocząć przede wszystkim od usunięcia trwalszych kosmetyków z wykorzystaniem płynu do demakijażu, a następnie zalecane jest zastosowanie pianki czy żelu myjącego.

Pielęgnacja krok po kroku – tonizacja

Po użyciu żelu lub pianki i zmyciu kosmetyku wodą konieczne jest przywrócenie skórze odpowiedniego pH. W tym celu należy wykorzystać tonik. Wystarczy przetrzeć skórę wacikiem nasączonym tonikiem lub rozpylić produkt, jeśli buteleczka została wyposażona w atomizer. Przywrócenie odpowiedniego pH cerze pozwala na lepsze wchłanianie kolejnych kosmetyków, a jednocześnie pomaga zapewnić ochronę przed działaniem chorobotwórczych patogenów.

Kolejność używania kosmetyków do twarzy – serum

Kolejność używania kosmetyków do twarzy zakłada, że po toniku warto sięgnąć po serum. To preparat o niezwykle skoncentrowanym składzie. Zawiera dużą ilość składników aktywnych, większą niż w przypadku kremów. 

Niektórych kosmetyków tego typu nie można jednak stosować rano. Ten krok warto pozostawić więc na wieczorną rutynę, zwłaszcza gdy zawierają one witaminę C lub kwasy, które mogłyby negatywnie reagować z promieniowaniem słonecznym.

W jakiej kolejności nakładać kosmetyki? – krem

Kobieta trzymająca krem do twarzy

Grafika dostarczona przez partnera

Kolejnym krokiem jest krem. Tak jak każdy kosmetyk pielęgnacyjny powinien być dopasowany do typu cery. Rano lepiej sięgać po kosmetyki lekkie, które będą wyglądać dobrze pod makijażem. Wieczorem można postawić na bardziej bogate formuły, dostarczające cerze odpowiedniego odżywienia. 

Na rynku znaleźć można kremy nawilżające, ujędrniające, rozjaśniające czy regenerujące. Wielu producentów określa również, czy dany preparat jest właściwy do skóry młodej, czy dojrzałej.

– Pamiętaj, aby zawsze używać kosmetyków odpowiednio dobranych do potrzeb Twojej cery! Nigdy nie używaj kremów, ser dla skóry dojrzałej bogatych w ceramidy czy peptydy, jeśli jesteś dwudziestokilkulatką – w ten sposób tylko sobie zaszkodzisz. Warto poświęcić chwilę na dobre przyjrzenie się swojej cerze i dobranie takich kosmetyków, które w odpowiedni sposób o nią zadbają. W ten sposób przez długi czas będziesz cieszyć się skórą zdrową i pełną blasku – mówi specjalista ze sklepu Aleperfumeria.

Pielęgnacja krok po kroku, czyli ochrona słoneczna

W codziennej pielęgnacji twarzy krok po kroku nie może zabraknąć kremu z filtrem. Chroni on skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. W ten sposób można sprawić, że cera na dłużej pozostanie młoda. Nadmierne działanie promieni UV może bowiem powodować pojawianie się większej liczby zmarszczek czy nieestetycznych przebarwień.

Kolejność nakładania kosmetyków rano i wieczorem

Kolejność nakładania kosmetyków zawsze jest taka sama zarówno rano, jak i wieczorem. W zależności od potrzeb skóry niektóre z nich można po prostu pominąć. Pamiętaj też, aby sprawdzać skład kosmetyków – dobrze, gdyby nie zawierały one substancji, które mogą negatywnie reagować z promieniowaniem UV. Wówczas mogą być stosowane także rano.

Trzeba również pamiętać o drobnych odstępstwach od codziennej rutyny. Około 2 razy w tygodniu po dokładnym oczyszczeniu twarzy warto zastosować peeling. Pozwala on na złuszczenie martwego naskórka i tym samym lepsze wchłanianie kosmetyków. Regularnie można stosować też maseczki – obecnie rynek oferuje szeroki wybór, od produktów wyciskanych z tuby czy saszetki, przez maseczki żelowe czy w wygodnej formie płachty nasączonej składnikami odżywczymi.