Czy warto stosować samoopalacze
ROMAN ODINTSOV z Pexels

Opalenizna jest ze wszech miar pożądana przez zdecydowaną większość Europejek. Brązowa skóra wygląda młodziej i atrakcyjniej. Opalenizna wysmukla też ciało i optycznie wyszczupla nasze nogi. Ukrywa też pajączki i inne drobne niedoskonałości. Niestety opalanie negatywnie wpływa na nasze zdrowie i stan cery. Czy warto stosować samoopalacze, które stanowią dla niego alternatywę?

Spis treści:

  1. Jak opalanie szkodzi zdrowiu?
  2. Jak działają samoopalacze?
  3. Czy warto stosować samoopalacze? Tak, ale dobierz odcień odpowiedni do swojej karnacji!
  4. Samoopalacz do twarzy i kosmetyki brązujące do ciała
  5. Jak przygotować skórę na kosmetyki brązujące?
  6. Jak nakładać samoopalacz?
  7. Jakie zalety ma balsam brązujący?

Jak opalanie szkodzi zdrowiu?

Jak wcześniej wspomnieliśmy, opalanie nie jest zdrowe. Przede wszystkim prowadzi do przesuszenia skóry, przez co cera trądzikowa może produkować jeszcze więcej łoju i tak powstaje błędne koło walki z pryszczami. Ponadto promienie UV powodują fotostarzenie, co skutkuje zmarszczkami i przebarwieniami. Na domiar złe ekspozycja na promienie słoneczne może doprowadzić do rozwoju czerniaka, czyli złośliwego nowotworu skóry. Nic dziwnego, że lekarze odradzają kąpiele słoneczne.

Jak działają samoopalacze?

Czy warto stosować samoopalacze? Oczywiście, że tak, jeśli tylko lubisz opaloną skórę. Samoopalacze pozwalają uzyskać złocisty odcień w zdrowy sposób, nie ryzykując przy tym raka czy przedwczesnych zmarszczek. Na dodatek wiele z nich zawiera substancje pielęgnujące skórę.  Jak działa samoopalacz? Okazuje się, że tego typu kosmetyki brązujące zawierają dihydroksyaceton oraz erytrulozę. Te związki chemiczne wchodzą w interakcje z białkami w naszym naskórku, powodując jego przyciemnienie. Zachodzi tutaj reakcja Maillarda, którą obserwujemy też przy wypieku chleba, gdy jego skórka ulega przybrązowieniu. Podczas tych przemian biochemicznych wydziela się też specyficzny zapach. Ta charakterystyczna woń na szczęście jest dobrze zamaskowana w samoopalaczach nowej generacji.

Czy warto stosować samoopalacze? Tak, ale dobierz odcień odpowiedni do swojej karnacji!

W drogeriach znajdziemy samoopalacze do różnych karnacji. Inne kosmetyki brązujące są dedykowane cerze jasnej, a inne średniej czy ciemnej. Ma to bardzo praktyczne implikacje. Oznaczeń na opakowaniach nie należy lekceważyć, ponieważ można uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. Przy bardzo jasnej karnacji samoopalacz do cery ciemnej może dać karykaturalny, a zarazem nienaturalny efekt.

Samoopalacz do twarzy i kosmetyki brązujące do ciała

W sklepach nie bez powodu można znaleźć samoopalacz do twarzy i kosmetyki brązujące do ciała. To rozróżnienie ma praktyczny charakter. Skóra twarzy jest cieńsza i delikatniejsza, dlatego w jej przypadku należy sięgać po łagodniejsze produkty. Ponadto kosmetyki brązujące do ciała mogą zapychać pory i powodować wysyp niedoskonałości.

Jak przygotować skórę na kosmetyki brązujące?

Aby samoopalacz wyglądał dobrze, należy odpowiednio przygotować skórę pod jego aplikację. Po pierwsze, dzień wcześniej warto wykonać peeling ciała, aby usunąć martwy naskórek. Ten może utrudniać równomierną aplikację produktu, przez co powstaną nieestetyczne smugi i plamy. Także włoski utrudniają jednolite rozłożenie pigmentu, dlatego warto się ich pozbyć podczas depilacji. Samoopalacz wygląda estetyczniej na skórze dobrze nawilżonej. W tym celu sięgaj regularnie po masło do ciała i krem do twarzy, aby twoja cera lepiej przyjęła kosmetyk brązujący.

Jak nakładać samoopalacz?

Kosmetyki brązujące nakładamy od dołu do góry, czyli od kostki w kierunku ud albo od dłoni w stronę ramienia. Najlepiej rozprowadzać produkt w specjalnej rękawicy, chronimy bowiem w ten sposób swoje palce i paznokcie przed powstaniem nieestetycznych plam, których usunięcie nastręcza sporo trudności. Nakładając kosmetyki brązujące, należy uważać na łokcie i kolana, ponieważ tam może zebrać się więcej specyfiku, przez co w tych miejscach powstaną nieestetyczne, ciemne plamy. Po nałożeniu samoopalacza należy odczekać trochę czasu. Nie spiesz się z zakładaniem ubrań, gdyż możesz je pobrudzić.  

Jakie zalety ma balsam brązujący?

Na początek warto sięgnąć po balsam brązujący. Daje on delikatny efekt, poza tym trudniej zrobić sobie nim krzywdę, uzyskując smugi. Zwróć uwagę na skład samoopalacza. Dobrze, aby znalazły się w nim substancje odżywcze. Kosmetyki brązujące mają jeszcze jedną zaletę. Możemy je stosować przez cały rok, także zimą i cieszyć się piękną opalenizną za niewielkie pieniądze.