Lato to ulubiona pora roku większości Polaków, ponieważ kojarzy się z odpoczynkiem, beztroską i swobodą. Każdy z nas ma w pamięci swoje wakacje sprzed lat, które spędzało się z kolegami przy trzepaku. Na dodatek lato to czas, kiedy wiele z nas wybiera się na upragniony urlop. Nie zwalnia to nas jednak z obowiązku pielęgnacji cery. W naszym artykule podpowiadamy, jak dbać o skórę latem.
Spis treści:
- Jak dbać o skórę latem? Ubrania na lato z przewiewnych materiałów
- Ochrona przeciwsłoneczna to podstawa pielęgnacji skóry
- Kosmetyki do pielęgnacji ciała o działaniu nawilżającym
- Zastanawiasz się, jak dbać o skórę latem? Postaw na nawodnienie organizmu!
- Zabiegi medycyny estetycznej latem – na co należy uważać?
Jak dbać o skórę latem? Ubrania na lato z przewiewnych materiałów
Lato to czas, kiedy upał mocno daje się we znaki. Gdy żar leje się z nieba, każdy z nas szuka ochłody. Warto postawić na ubrania z przewiewnych materiałów, które zapewniają prawidłową cyrkulację powietrza, przez co pozwalają uniknąć przegrzania ciała. W upalne dni polecamy sukienki, spódniczki i szorty z lnu, bawełny, wiskozy, modalu, lyocellu oraz jedwabiu. Włókna naturalne oraz sztuczne (powstałe w wyniku chemicznej obróbki celulozy) zapewniają lepszy przepływ powietrza niż syntetyczne (poliester, poliamid, elastan i akryl). Ubrania na lato nie powinny ściśle przylegać do ciała. Luźniejsze fasony nie tylko zapewniają większą swobodę, ale też lepszy przepływ powietrza.
Ochrona przeciwsłoneczna to podstawa pielęgnacji skóry
Ochrona przeciwsłoneczna także ma znaczenie. Skórę należy chronić przed zgubnym działaniem promieni UV. Bardzo często marzy nam się intensywna opalenizna. Ciemnobrązowe ciało wygląda smuklej. Opalenizna też optycznie wyszczupla nasze nogi. Warto jednak postawić na samoopalacze i opalanie natryskowe. Promienie UV dzielą się na dwie frakcje – UVA i UVB. Promienie UVB najsilniej oddziałują od połowy kwietnia do połowy września, to właśnie wówczas grozi nam poparzenie słoneczne. Natomiast promienie UVA docierają do nas przez 365 dni w roku, niestraszne im szyby okien oraz samochodów. Działają podstępnie, ponieważ w sposób niewidoczny dla oka. Przyspieszają fotostarzenie i powodują przebarwienia na skórze. Na domiar złego zwiększają ryzyko raka. W związku z tym latem należy chronić skórę przed promieniami UVA i UVB, stosując kremy z wysokim filtrem. Przed promieniami UVA musimy także chronić się w pozostałe pory roku.
Kosmetyki do pielęgnacji ciała o działaniu nawilżającym
Kosmetyki nawilżające do ciała stanowią konieczność. Latem trudno je pominąć, ponieważ nasza skóra jest sucha i szorstka. Domaga się solidnej porcji substancji odżywczych. Można je dostarczyć, sięgając po balsam do ciała, masło lub olejek. Kosmetyki do pielęgnacji ciała dostosowujemy do swoich indywidualnych preferencji i potrzeb. Jeśli zależy nam na szybkim wchłanianiu, warto wybrać nawilżającą mgiełkę do ciała. Gdy skóra jest silnie przesuszona, lepiej sprawdzi się treściwe masło do ciała.
Zastanawiasz się, jak dbać o skórę latem? Postaw na nawodnienie organizmu!
Nawodnienie organizmu to punkt, o którym często zapominamy. Gdy bez reszty pochłania nas praca, zapominamy o tym, aby sięgnąć po szklankę wody. Tymczasem w upalne dni powinnyśmy wypijać jej co najmniej 3 litry. Pić należy ją regularnie i to małymi łyczkami. Nie sięgajmy po wodę tylko wówczas, gdy dokucza nam pragnienie. To bowiem znak, że doszło do odwodnienia organizmu. Należy także wyraźnie podkreślić, że kawa czy herbata nie zastąpią nam szklanki wody.
Zabiegi medycyny estetycznej latem – na co należy uważać?
Zabiegi pielęgnacyjne należy dobrać do aktualnej pory roku. Nie wszystkie zabiegi medycyny estetycznej można wykonywać latem. Bardzo często chcemy poprawić stan cery. Niestety możemy go nieopatrznie pogorszyć. Latem nie zaleca się zabiegów złuszczających z kwasami, te bowiem zmuszają skórę do intensywnej odbudowy i regeneracji. Promienie UV mogą ją podrażniać, gdyż jest pozbawiona naturalnej bariery ochronnej. Oczywiście zabiegi medycyny estetycznej można też wykonywać latem, trzeba je tylko dobrać do aktualnej aury, konsultując się ze specjalistą. Dobry lekarz medycyny estetycznej odradzi nam procedury, które mogą nam zaszkodzić w połączeniu z promieniami UV.