Puchnięcie latem – jak poradzić sobie z zatrzymaną wodą
Adobestock, sublicencja udzielona przez partnera

Czujesz się jak balon? Masz wrażenie, że twoje ciało jest napuchnięte, a ponadto przybyło ci kilka kilogramów? Wszystko wskazuje na to, że doszło do zatrzymania wody w organizmie. Poznaj przyczyny tego problemu i dowiedz się, jak sobie z nim poradzić.

Można wskazać wiele powodów, dla których dochodzi do zatrzymywania wody w organizmie. Chociaż niekiedy taki stan zwiastuje poważne choroby, w większości przypadków przyczyny nie są takie straszne. To dobra wiadomość, ponieważ zwykle wystarczy zmienić kilka nawyków, aby w przyszłości nie dochodziło do nagromadzenia płynów.

Dlaczego twoje ciało puchnie?

Do typowych przyczyn nagrodzenia wody w organizmie zalicza się:

  • niedostateczną ilość spożywanych płynów,
  • nieodpowiednią dietę,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • brak regularnej aktywności fizycznej,
  • zmiany hormonalne (także te zachodzące naturalnie, np. w cyklu miesiączkowym kobiet),
  • nadmierne spożywanie alkoholu.

Znajomość przyczyn takiego stanu ułatwia wybór sposobów pozwalających przeciwdziałać temu problemowi.

Zatrzymana woda w organizmie – jak się objawia?

Zastanawiasz się, czy masz problem z zatrzymywaniem wody w organizmie? Taki stan łatwo rozpoznać, ponieważ zwykle objawia się:

  • nagłym wzrostem masy ciała – bez wyraźnych zmian w diecie,
  • puchnięciem palców, kostek,
  • uczuciem ciężkości nóg,
  • pojawieniem się cellulitu.

Jak poradzić sobie z zatrzymaniem wody w organizmie?

O ile zatrzymanie wody w organizmie nie ma związku z rozwijającą się chorobą (np. zakrzepicą), z problemem tym możesz poradzić sobie samodzielnie. Jak? Oto kilka wskazówek.

1. Pij dużo wody

Choć brzmi to paradoksalnie, ograniczenie spożycia wody pogłębia problem. Jeśli chcesz pozbyć się zatrzymanych płynów, musisz dostarczyć organizmowi znacznie więcej wody. Pozwoli to na wyregulowanie gospodarki wodnej – wyjaśnia przedstawicielka Nice To Fit You, firmy cateringowej, której specjalnością jest dieta pudełkowa.

Zalecenia dotyczące ilości przyjmowanych płynów są różne, warto wypijać średnio 1,5-2 l wody.

2. Zwiększ aktywność fizyczną

Siedzący tryb życia sprzyja nagromadzeniu wody w organizmie. Podobnie jest w przypadku nieregularnej aktywności fizycznej. Z tego powodu warto zacząć ćwiczyć systematycznie – dzięki temu nie tylko pozbędziesz się opuchlizny, ale i przyczynisz się do budowania ładniejszej sylwetki.

3. Postaw na zdrowe nawyki żywieniowe

Nieodpowiednia dieta – głównie obfitująca w nadmiar soli – przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie. Warto więc zmienić swoje przyzwyczajenia, w czym pomoże dieta pudełkowa. Decydując się na catering dietetyczny, będziesz otrzymywać posiłki przyrządzane w oparciu o zdrowe nawyki żywieniowe. W praktyce będzie to oznaczać wykorzystanie minimalnej ilości soli – takiej, która nie spowoduje zatrzymywania wody w organizmie. Ponadto dieta pudełkowa będzie obfitować w warzywa i owoce, które – dzięki odpowiednim składnikom aktywnym – pomogą zapobiec powstawaniu opuchlizny.

Pamiętaj! To, że obrzękom sprzyjają wysokie temperatury, wcale nie oznacza, iż musisz się z nimi zmagać. Jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek, woda nie będzie gromadzić się w nadmiarze. Nie tylko stracisz więc zbędne kilogramy, ale i pozbędziesz się uporczywego cellulitu.