Lifestyle

Jakie ćwiczenia na poprawę kondycji?

Jakie ćwiczenia na poprawę kondycji

Pixabay

Dobra kondycja jest czymś istotnym nie tylko dla sportowców, ale również dla osób, które nie uprawiają sportu zawodowo, jednak zależy im na tym, aby ich organizm dobrze funkcjonował. Odpowiednia dawka ruchu jest czymś niezbędnym dla dobrego samopoczucia oraz zdrowia. Aby nie zniechęcić się do aktywności fizycznej, warto popracować nad swoją kondycją. Wiele ćwiczeń można wykonać, nie wychodząc z domu.

Jak przygotować się do ćwiczeń?

Bardzo często podejmujemy decyzję o tym, aby uprawiać jakikolwiek sport pod wpływem impulsu. Takie postanowienie może zrodzić się w momencie, gdy stwierdzimy, że chcielibyśmy schudnąć lub wzmocnić swoje ciało, czy też wyeliminować jakieś wady postawy. Tak naprawdę każdy powód, aby wprowadzić aktywność fizyczną do swojego życia, jest dobry.

Aby jednak nasz zapał nie okazał się słomiany, a pierwsze wyjście na siłownię czy do parku nie było ostatnim, warto się do tego odpowiednio przygotować. Pierwszą kwestią, o którą warto zadbać, jest odpowiedni strój. Jak się ubrać na trening dowiesz się z feef.pl, jest to bardzo ważne, gdyż odpowiednie ubranie zapewni nie tylko wygodę, ale również komfort termiczny. Drugą sprawą, o której dobrze wcześniej pomyśleć, to akcesoria do ćwiczeń, takie jak np. mata, czy ciężarki. Ostatnią rzeczą, którą należy przygotować przed rozpoczęciem ćwiczeń, jest zapas wody lub izotonika, gdyż odpowiednie nawodnienie organizmu jest niezwykle ważne.

Ćwiczenia na poprawę kondycji

Budowanie kondycji to długi proces, który dobrze jest podzielić na etapy i realizować je małymi krokami. Nie jest tajemnicą, że wiele osób wstydzi się pójść na siłownię, aby tam budować swoją kondycję od zera, dlatego proponujemy ćwiczenia, które bez przeszkód można wykonywać w domu.

Najważniejsza jest dobra rozgrzewka, gdyż bez niej bardzo szybko można nabawić się kontuzji. Ćwiczenie, które warto zatem wykonać jako pierwsze to tzw. kocie grzbiety, dzięki którym rozgrzane będą całe plecy oraz kręgosłup. Drugie ćwiczenie to popularne pajacyki, które większość z nas pamięta jeszcze z lekcji WF w szkole. Wykonując pajacyki, należy pamiętać o tym, aby mięśnie brzucha były cały czas napięte, a każdy ruch był kontrolowany i świadomy. Aby rozruszać stawy, należy wykonać kilka okręgów każdą z kończyn, krążenie bioder oraz skłony.

Po tak wykonanej rozgrzewce można przejść do właściwych ćwiczeń. Pierwszymi z nich mogą być wykroki oraz przysiady z podskokiem (squat jumps). Świetnym sposobem na poprawę kondycji jest ćwiczenie tzw. krokodylków, czyli wykonanie podskoku z uniesieniem rąk nad głowę, następnie opadając, przechodzimy do pozycji podporu przodem i wyrzucamy nogi do tyłu, przyjmując pozycję pompki. Inne polecane ćwiczenia to np. wspinaczka, rozkroki w półprzysiadzie, czy skoki w przód i w tył na jednej nodze.

Dlaczego warto dbać o kondycję?

Dbając o kondycję, dbamy tak naprawdę o swoje zdrowie. Ćwiczenia wytrzymałościowe wzmacniają stawy, ścięgna i więzadła, dzięki czemu jesteśmy mniej narażeni na różne kontuzje i urazy. Regularnie ćwicząc, możemy zmniejszyć swoje tętno spoczynkowe, zwiększyć objętość wyrzutową serca, a także zwiększyć pułap tlenowy. Inne profity to oczywiście zgrabna sylwetka i znacznie lepsze samopoczucie.

Dodaj komentarz