Uroda

Jakie olejki do opalania będą odpowiednie dla jasnej karnacji?

Jakie olejki do opalania będą odpowiednie dla jasnej karnacji

Grafika dostarczona przez partnera

Właśnie rozpoczyna się letni sezon, co oznacza, że do naszego kraju powróciły upały. Podobnie jak przy nadejściu zimy, niektórzy są bardzo zadowoleni z tego faktu, inni niekoniecznie. Ta druga grupa to przeważnie osoby o jasnej karnacji, które mają problemy ze zbyt intensywnym działaniem promieni słonecznych na powierzchnię ich skóry. W związku z tym dzisiaj zastanowimy się nad tym, czym jest fototyp skóry i jaki olejek do opalania powinna wybrać osoba, której cera nie lubi działania słońca.

Fototyp skóry, czyli dlaczego niektórzy gorzej reagują na promienie słoneczne

Promienie słońca są niezwykle ważne dla całej naszej planety. Dzięki nim może zachodzić do procesu fotosyntezy u roślin, dzięki któremu mogą one produkować tlen, natomiast u ludzi przebywanie na dworze w ciepły dzień prowadzi do większej syntezy witaminy D, która jest niezbędna do wielu zjawisk zachodzących w naszym organizmie.

Niestety nic nie może mieć samych zalet, więc przebywanie na słońcu ma także swoje minusy. Promieniowanie UVA może degradować nasze komórki i przyspieszać procesy starzenia, natomiast zbyt intensywna ekspozycja na promieniowanie UVB sprawi, że nasza skóra może się poparzyć i łuszczyć. Duże znaczenie ma tutaj fototyp skóry. Co to jest?

Fototyp skóry to nic innego niż rodzaj naszej karnacji sklasyfikowany według tego, jak nasza skóra reaguje na słońce. Najmocniej odczuwają ją osoby o niskim fototypie, takim jak I. lub II. Są to osoby obdarzone naturalnie bardzo jasną karnacją z jasnymi włosami i w ich przypadku nawet krótkie przebywanie na słońcu może się okazać niebezpieczne.

Jaki olejek do opalania będzie najlepszy dla osoby z niskim fototypem skóry?

Jeśli osoba z niskim fototypem skóry zastanawia się, jaki olejek do opalania będzie najlepszy w jej przypadku, odpowiedź jest prosta – ten, który ma jak największy wskaźnik SPF. Czym on jest i dlaczego będzie to najlepszy wybór dla wszystkich osób z jasną karnacją podatną na słońce?

SPF to międzynarodowe oznaczenie stopnia ochrony przed słońcem. W ten sposób określa się ochronę, jaką dany produkt może nam zapewnić przed promieniowaniem UVB. Cyfra po SPF informuje nas o tym, jak długo działa dane zabezpieczenie.

Co to oznacza? Żeby to wyjaśnić, najlepiej posłużyć się przykładem. Jeśli po dziesięciu minutach na słońcu pojawiają się u nas pierwsze oznaki nadmiernej ekspozycji na słońce, to krem z filtrem SPF10 wydłuży ten czas dziesięciokrotnie. Da nam to sto minut na słońcu bez zbędnego ryzyka. Oczywiście musimy pamiętać o tym, że jest to tylko szacunkowa wartość i osoby z niskim fototypem skóry powinny sięgać po ten kosmetyk znacznie częściej.

Jaki olejek do opalania będzie najlepszy, jeśli mamy jasną karnację? Najlepszym wyjściem będzie tutaj sięgnięcie po najmocniejsze produkty, których SPF wynosi minimum 40. Warto również zwrócić uwagę na ich konsystencję, gdyż to od niej będzie zależał nasz komfort, kiedy znajdziemy się na plaży czy innym nasłonecznionym miejscu. Dobrym wyborem są kosmetyki szybkoschnące, które zapewnią nam wygodę i nie ubrudzą ubrań.

Dodaj komentarz