Proces starzenia się jest całkowicie naturalny, niestety, nie możemy go uniknąć. Jedyne, co znajduje się w naszym zasięgu, to spowolnienie niekorzystnych zjawisk zachodzących w naszym organizmie. Wiele osób zadając sobie pytanie, jak walczyć ze zmarszczkami, spogląda na problem w sposób jednowymiarowy. Szukamy cudownego kremu, który pozwoli nam cieszyć się gładką cerą. Tymczasem na jej wygląd wpływa wiele czynników, które przybliżymy w poniższym artykule.
Spis treści:
- Procesy starzenia się skóry
- Dlaczego skóra kobiet starzeje się szybciej niż mężczyzn?
- Jak walczyć ze zmarszczkami? Postaraj się im zapobiegać
- Nawilżanie skóry od wewnątrz
- Profilaktyka anti-aging a dieta bogata w antyoksydanty
- Masaż twarzy i zabiegi anti-aging
Procesy starzenia się skóry
Czy wiesz, że skóra człowieka zaczyna się starzeć już po 20. roku życia? Początkowo tego nie widać, ponieważ prezentuje się nienagannie. Po kilku latach zaczynają jednak pojawiać się na niej pierwsze zmarszczki. To zasługa spadku syntezy kolagenu i elastyny – dwóch podstawowych białek strukturalnych ludzkiej skóry, które odpowiadają za jej jędrność i elastyczność. Wiele kobiet ze stosowaniem kosmetyków anti-aging czeka do momentu, gdy powstaną pierwsze zmarszczki. Tymczasem w pielęgnacji również obowiązuje zasada – lepiej zapobiegać, niż leczyć. Gdy bruzdy na naszej twarzy już się pojawią, to dużo trudniej jest je zniwelować. Natomiast stosując odpowiednie kosmetyki, możemy znacznie spowolnić proces formowania się zmarszczek.
Dlaczego skóra kobiet starzeje się szybciej niż mężczyzn?
Zapewne zauważyłaś, że twoi koledzy, choć są w tym samym wieku co ty, mają mniej zmarszczek na swoich twarzach. To w dużej części zasługa genów, przemiany metaboliczne, jakie zachodzą w męskim organizmie, sprzyjają zwiększonej syntezie kolagenu i elastyny. W związku z tym skóra panów ma więcej naturalnego budulca odpowiedzialnego za jędrność. U pań pierwsze zmarszczki powstają wokół oczu, a dokładniej w ich zewnętrznych kącikach. Są to kurze łapki, które wyglądają całkiem sympatycznie, ponieważ pokazują, że mamy radosne usposobienie i często się uśmiechamy. Niestety, bruzdy w kącikach ust, czyli zmarszczki marionetki oraz zmarszczki w dolinie łez, czy lwia zmarszczka pośrodku czoła, zdecydowanie nie dodają nam uroku.
Jak walczyć ze zmarszczkami? Postaraj się im zapobiegać
Im głębsze i szersze są zmarszczki, tym trudniej się ich pozbyć. W związku z tym najlepiej zapobiegać pewnym zjawiskom, stosując odpowiednio dobrane kosmetyki. W przypadku młodych osób wystarczy serum z kwasem hialuronowym i witaminą E, którą znamy też jako witaminę młodości. Z wiekiem do codziennej pielęgnacji skóry twarzy należy włączyć peptydy oraz ceramidy, a także pochodne retinolu. Nie zapominajmy o stosowaniu kremu pod oczy. Niestety, nie można go zastąpić kremem do twarzy, ponieważ skóra wokół oczu jest wyjątkowo cienka i pozbawiona gruczołów łojowych. Z tego powodu potrzebuje też mocniejszych składników odżywczych oraz większego natłuszczenia i nawilżenia.
Nawilżanie skóry od wewnątrz
Jeśli zastanawiasz się, jak walczyć ze zmarszczkami, musisz wiedzieć o tym, iż skórę należy nawilżać także od środka, pijąc co najmniej 2 litry wody dziennie. Zaniedbania w tym względzie dość mocno przekładają się na kiepski stan cery. Trudno, aby składniki pochodzące z kosmetyków anti-aging zatrzymywały w skórę wodę, której zwyczajnie jej nie dostarczamy. Czystej wody nie zastąpi herbata, kawa czy oranżada. Zamiast niej można w ramach bilansu płynów wprowadzić napary ziołowe lub dodać odrobinę soku z cytryny do czystej wody.
Profilaktyka anti-aging a dieta bogata w antyoksydanty
Dieta bogata w antyoksydanty także wchodzi w skład profilaktyki anti-aging. Każdego dnia w naszym organizmie powstają wolne rodniki, czyli reaktywne cząstki, które mogą uszkadzać komórki oraz materiał genetyczny. To właśnie one przyspieszają proces starzenia się. Aby go spowolnić, należy sięgać po przeciwutleniacze. Te znajdziemy w świeżych owocach i warzywach, w tym w jagodach, borówkach, malinach, jarmużu, szpinaku czy kalarepie. Nie bójmy się także sięgać po czyste kakao. Możemy dodawać je do niesłodzonych koktajli na bazie owoców i jogurtów. Teobromina pochodząca z kakao to nie tylko gwarancja zdrowia, ale też młodego wyglądu.
Masaż twarzy i zabiegi anti-aging
Czy wiesz, że także masaże twarzy przyczyniają się do zwiększonej syntezy kolagenu i elastyny? Możesz wykonywać je za pomocą palców, wyszukując w internecie filmiki instruktażowe kryjące się pod hasłem joga twarzy. Na rynku można znaleźć także kwarcowe masażery twarzy, które przynoszą świetne rezultaty i przyczyniają się do zwiększenia jędrności skóry. Profilaktyka anti-aging to także nieinwazyjne zabiegi medycyny estetycznej takie jak mezoterapia, peeling kwasowy czy maski witaminowe. Jeśli nie wiesz, z czego skorzystać, skonsultuj się z dermatologiem. On pomoże ci wybrać zabieg anti-aging skrojony na miarę potrzeb twojej skóry.
Zapraszamy do lektury:
Jakie są przyczyny pojawiania się zmarszczek na czole i czy można im zapobiec?