związek po porodzie
Vidal Balielo Jr. z pexels

Związek po porodzie zmienia się diametralnie, co może generować konflikty, a nawet przyczynić się do wystąpienia kryzysu. Wejście w rolę rodziców nie jest łatwe, nawet jeśli obie strony przez długie miesiące marzyły o byciu mamą i tatą. Jednak konfrontacja z rzeczywistością okazuje się dość bolesnym doświadczeniem. Nagle okazuje się, że partnerzy nie mają czasu dla siebie. Nie mogą pozwolić sobie na piątkową kolację w restauracji, gdyż nie mają z kim zostawić noworodka. Dziecko jest bardzo wymagające, gdyż jego przeżycie zależy od postawy opiekunów. Mały człowiek jest niezdolny do samodzielnego życia.

Spis treści:

  1. Dlaczego wejście w rolę matki jest tak trudne?
  2. Wejście w rolę rodziców, czyli wyzwanie dla obojga partnerów
  3. Dlaczego związek po porodzie jest bardziej narażony na kryzys?
  4. Kłótnie w związku po narodzinach dziecka
  5. Jak wygląda seks rodziców i czym różni się od dotychczasowego?

Dlaczego wejście w rolę matki jest tak trudne?

Wejście w rolę matki wymusza od kobiety podporządkowanie swojego życia dziecku. Nie może ona od razu wrócić do pracy, prowadzenia własnej firmy, wypadów na fitness z koleżanką, gdyż trzeba regularnie karmić noworodka.  W przypadku karmienia piersią w grę wchodzi przestrzeganie lekkostrawnej diety wolnej od potencjalnych alergenów. Kobieta często nie może jeść rzeczy, na które ma ochotę, gdyż te u maluszka mogą wywołać uczulenie lub wzdęcie. Młoda mama musi wstawać do noworodka w nocy. Jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że jej ciało nie zdążyło się jeszcze zregenerować, a burza hormonalna może wywołać baby blues, to powstaje dość niepokojący obraz. Młoda matka potrzebuje ogromnego wsparcia ze strony bliskich, aby odnaleźć się w nowej roli. Tymczasem partner zachowuje się jakoś dziwnie, można odnieść wrażenie, iż jest zazdrosny o czas poświęcany maluszkowi.

Wejście w rolę rodziców, czyli wyzwanie dla obojga partnerów

Wejście w rolę rodziców nie jest łatwe dla żadnego z partnerów. On przywykł do tego, że ona okazuje mu więcej czułości. Ponadto kiedyś zawsze pytała o to, jak poszła prezentacja dla klienta i chwaliła jego osiągnięcia. Teraz zdaje się ich w ogóle nie zauważać. Noworodek całkowicie absorbuje jej uwagę. Mężczyzna z jednej strony rozumie, iż jest on bezbronny. Z drugiej nie odpowiada mu sytuacja, w której został zepchnięty na dalszy plan.

Dlaczego związek po porodzie jest bardziej narażony na kryzys?

Związek po porodzie często przechodzi kryzys, gdyż partnerzy nie czują, że są dla siebie ważni. Ona też chciałaby usłyszeć czasem jakiś komplement, uzyskać od ojca dziecka pomoc, aby samej móc wyskoczyć na spotkanie z koleżanką czy zafarbować odrosty. Czasem zazdrości mu normalnego życia, tego, że może jeść wszystko, na co ma ochotę, przesypiać w spokoju całe noce, a popołudnia spędzać z kolegami na pizzy.

Kłótnie w związku po narodzinach dziecka

Przemęczenie rodziców i brak wzajemnego zrozumienia to czynniki, które prowadzą do silnej frustracji. Ta z czasem może stać się zarzewiem kłótni i doprowadzić do całkowitego zaniku bliskości w związku. Tymczasem tę należy pielęgnować, aby uniknąć rozstania. Klucz do sukcesu stanowi otwarta komunikacja, której wiele par unika. Tymczasem nie zmieni może ona faktu, iż on musi chodzić do pracy, a ona karmić dziecko piersią, ale pozwala zrozumieć, że obie strony wciąż pozostają dla siebie ważne, choć nie zawsze mogą to okazać.

Jak wygląda seks rodziców i czym różni się od dotychczasowego?

Związek po porodzie wymaga wypracowania nowych reguł. Trzeba ustalić, co zrobić z dzieckiem, aby móc spędzać więcej czasu we dwoje. Czasem warto poprosić o pomoc dziadków, ci często chętnie zajmą się wnukiem w piątkowy wieczór. Ponadto trzeba zrozumieć, że seks rodziców różni się od dotychczasowego. Trzeba bowiem priorytetowo traktować potrzeby noworodka. Nakarmić go, utulić, gdy płacze. Nie da się przewidzieć, czy wieczór będzie spokojny, czy dziecko rozpłacze się z powodu kolki. Poza tym początkowo kobieta może być zbyt obolała na współżycie. Nawet gdy powróci do formy, jej pochwa może sprawiać wrażenie rozciągniętej, co wymusza zmianę pozycji czy korzystanie z wytrenowanych mięśni Kegla.  Kobiety często boją się, że ich partner negatywnie oceni ich ciało po ciąży i odejdzie do innej. Dlatego preferują seks po ciemku, który obojgu odbiera pełnię doznań. To spore wyzwanie, które w przypadku niektórych trudności wymaga pomocy specjalisty –  konsultacji uroginekologicznej, ginekologicznej, psychologicznej czy seksuologicznej.