Suchy kaszel to jedna z najgorszych pozostałości po przeziębieniu. Potrafi męczyć nawet kilka miesięcy. Nasze gardło staje się przez to bez przerwy podrażnione. Jak sobie poradzić z taką dolegliwością w sposób naturalny? Oto kilka praktycznych rad.

Jak skutecznie zwalczyć suchy kaszel?

  1. Cebula z cukrem. Cebulę dobrze jest zetrzeć na tarce lub posiekać, dodać cukier lub miód i odstawić na dobę. Następnie odcedzić syrop i pić trzy razy dziennie. Można do syropu dodać trochę mleka, to złagodzi jego smak. Syrop działa antybakteryjnie i zwiększa wydzielanie śluzu.
  2.  Ciepłe napoje: herbata z miodem, mleko z miodem, woda z imbirem – mają działanie antybakteryjne oraz nawilżają śluzówkę. NIGDY nie pić gorących, bo nie tylko temperatura zabije właściwości lecznicze składników, lecz także podrażni drogi oddechowe.
  3. Tabletki prawoślazowe z tymiankiem.Nawilżają podrażnione gardło. Tymianek działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.
  4. Płukanie gardła naparem z szałwii – działa odkażająco.
  5. Siemię lniane z mlekiem i np. miodem – zalecane nawet przy zapaleniu oskrzeli, pomaga zwłaszcza na suchy kaszel, powleka warstwą ochronną gardło.
  6. Napar/syrop/herbata z babki lancetowatej – działa podobnie jak antybiotyk, zalecany również przy zapaleniach oskrzeli i płuc.
  7. Wyżej poduszka – łatwiej się oddycha i nie powoduje odruchu kaszlu.
  8. Inhalacje z pary wodnej. Inhalacje działają rozkurczowo na oskrzela, pomagają oddychać, oczyszczają drogi oddechowe. Do inhalacji można dodać kilka kropli olejku eterycznego (np. z tymianku, eukaliptusowego, sosnowego) lub ziół.
  9. Nawilżacz powietrza i odpowiednia temperatura pomieszczenia. Ważne, aby w mieszkaniu nie było zbyt sucho. Jeżeli nie mamy nawilżacza, można na kaloryfer położyć wilgotny ręcznik lub zakupić nawilżacze na kaloryfer. Powinna też panować odpowiednia temperatura – 18-20 stopni Celsjusza. Ludzie często się przegrzewają i dlatego częściej chorują, a w cieple lubią mnożyć się różne szkodliwe mikroorganizmy.
  10. Leki, bazujące na naturalnych składnikach, które nie wchodzą w interakcje z innymi lekami, nie powodują skutków ubocznych, a skutecznie zwalczają suchy kaszel (np. Drosetux).