Chirurgia plastyczna cieszy się coraz większą popularnością. Medycyna estetyczna pozwala usunąć defekty skórne.  O czym warto pamiętać podczas rekonwalescencji?

Operacja plastyczna – potencjalne zagrożenie

Wiele osób zapomina, iż lifting, powiększanie piersi itp. jest operacją. Każdy zabieg chirurgiczny wiąże się z ryzykiem. Podczas operacji może dojść do powikłań zagrażających życiu i zdrowiu. W związku z tym warto przemyśleć, czy zabieg, na który decydujemy się, jest koniecznością czy kaprysem.

Wywiad lekarski

Dobry chirurg plastyczny podczas wywiadu powinien zauważyć, że pacjent kieruje się irracjonalnymi przesłankami, np. pragnie upodobnić się do znanego artysty estradowego. Zgodnie z etyką zawodową lekarz powinien odmówić przeprowadzenia nieprzemyślanej operacji.

Specjalista, przed przeprowadzeniem zabiegu, powinien poinformować pacjenta o możliwych powikłaniach i przebiegu rekonwalescencji.

Operacja plastyczna – rekonwalescencja

Po operacji nie należy forsować organizmu. W związku z tym należy zrezygnować z ćwiczeń na siłowni, joggingu itp. Aktywność fizyczna grozi pęknięciem szwów.

Opatrunek, który zabezpiecza rany pooperacyjne, należy regularnie zmieniać. W tym celu należy korzystać z wyjałowionej gazy i bandaży. Podczas zmiany opatrunku należy zachować ostrożność. Łatwo można doprowadzić do zakażenia.

Po operacji nie należy wystawiać skóry na słońce. Warto pamiętać, iż opalając się, obniżamy swoją odporność. Jednocześnie przyjmowane leki przeciwbólowe mogą doprowadzić do powstania nieestetycznych przebarwień.