operacje plastyczne twarzy

Współcześnie operacje plastyczne stają się coraz bardziej popularne. Wzrasta ilość chirurgów specjalizujących się w tej dziedzinie, koszty takich operacji są niższe, a i prawdopodobieństwo ich powodzenia wzrasta każdego roku.

 Nie bez znaczenia jest również bezpieczeństwo takich zabiegów. Wraz z rozwojem medycyny powstają coraz to nowsze narzędzia i metody, które zmniejszają ryzyko efektów ubocznych, zapewniają krótszy okres rekonwalescencji po zabiegu, a co najważniejsze ‒ coraz mniej jest nieprzyjemności związanych z narkozą, procent śmierci na stole operacyjnym spada. Operacje mogą zarówno całkowicie zmienić wygląd, który byłby nieosiągalny przez tradycyjne metody (jak operacje nosa, ust, twarzy), ale mogą także sprawiać, że pacjent osiąga efekt możliwy do zdobycia dopiero po wielu miesiącach ćwiczeń oraz diety (wszelkie liposukcje, odsysania tłuszczu).

Po co nam operacje plastyczne?

Poddają się im zarówno panowie jak i panie. Głównym powodem jest niska samoocena, która prowadzi do chęci zmiany danej części ciała tak, by dana osoba przestała dręczyć się kompleksami, czuła się dobrze ze sobą i nie posiadała psychicznego dyskomfortu związanego z poczuciem złego wyglądu. Operacje plastyczne dotyczą wielu części ciała. Najczęściej operowane są nosy oraz piersi, czyli części ciała, które bezpośrednio wpływają na tak zwane „pierwsze wrażenie”. Mnóstwo osób sięgających po tę metodę upiększającą nie może pogodzić się ze swoim wyglądem, nie chce go zaakceptować. Ciekawym jest to, iż w związku z niskim poczuciem własnej wartości spowodowanym wyglądem coraz więcej osób popada w depresje, a nieleczona depresja często prowadzi do prób samobójczych. Przez to mnóstwo ludzi decyduje się na radykalne i niebezpieczne kroki i z powodu braku pieniędzy wybiera operacje dokonywane nielegalnie, które często prowadzą do groźnych dla życia powikłań. Według statystyk po odpowiedniej psychoterapii aż 70% osób jest w stanie zrezygnować z planów operacji plastycznych i zaczyna akceptować siebie. Często potrzeba zmiany wyglądu wygasa też w przypadku znalezienia partnera życiowego, czy grupy znajomych, którzy nie zwracają uwagi na część wyglądu uważaną przez daną osobę za brzydką. Z punktu widzenia psychologii to właśnie potrzeba społecznej akceptacji najsilniej motywuje ludzi do operacji plastycznych.

Operacje plastyczne tylko upiększają?

Istnieje wiele rodzajów operacji plastycznych. Można je podzielić na dwie główne grupy: poprawiające urodę oraz umożliwiające normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Ta pierwsza grupa charakteryzuje się wyłącznie potrzebą zmiany danej części ciała w celu poprawy jej estetyki. Druga grupa operacji plastycznych wydaje się wręcz niezbędna. Poddają się nim osoby po wypadkach, pożarach, czy chorobach powodujących zniekształcenia, czy ubytki w ciele. To niezwykle ważny rodzaj operacji, umożliwia bowiem osobom, które doznały traumatycznych przeżyć, wrócić do dawnego wyglądu, na nowo zaakceptować siebie i sytuację życiową, w której się znaleźli. Ten typ operacji wydaje się niezwykle potrzebny również z punktu normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Wiele osób cierpi na dolegliwości związane z przerostami lub nie do końca wykształconymi częściami ciała, w związku z czym ich codzienne funkcjonowanie jest zaburzone. Stąd też rozwój ciekawych i nowoczesnych zabiegów operacyjnych, które w obecnych czasach stają się wręcz przełomowe. Należy do nich na przykład plastyka warg sromowych, których przerost znacznie wpływa nie tylko na bardzo niską samoocenę kobiet, ale również utrudnia wiele codziennych czynności, jak bieganie, jeżdżenie na rowerze itp.

Jak donosi specjalista z kliniki Medical Esthetic: Dzięki operacjom plastycznym zrywa się z tematami tabu i pomaga się osobom, które żyją z problemami, których się wstydziły, a które znacznie wpływały na ich życie osobiste.

Operacje plastyczne wynalazkiem naszych czasów?



Wydaje się, że operacje plastyczne powstały w czasach niedawnych, współczesnych i są zdobyczą obecnej medycyny, jednak rekonstrukcje nosa wykonywano w Indiach już tysiąc lat przed narodzinami Chrystusa. Z dokumentów historycznych można się dowiedzieć o chirurgu o imieniu Sushruta, który to pobierając kawałek skóry z jakiejś części ciała pacjenta przyszywał ją w miejsce nosa, po uprzednim uformowaniu i umieszczeniu w nozdrzach drewnianych rurek. Natomiast Europejskie metody operacji plastycznych polegające na rekonstrukcji nosa z płatów ramieniowych sięgają 1597 roku, w którym to pierwszy taki zabieg wykonał Włoch Tagliacozzi. Z początkiem XX wieku eksperymentowano z woskiem. Lekarz podgrzewał go do bardzo wysokiej temperatury, wstrzykiwał pacjentowi np. w nos, czy policzki, po czym szybko formował kształt jaki ostatecznie miał powstać. Z tej techniki szybko zrezygnowano, bowiem zastygnięty wosk po jakimś czasie rozpadał się, przemieszczał i powodował olbrzymie problemy zdrowotne. Do kolejnych operacji wypełniających używano niemedycznego silikonu, gliceryny, oliwy… Wiele osób w wyniku tych eksperymentów ponosiło przykre konsekwencje. Współczesne metody operacji plastycznych, implanty, rekonstrukcje, nowoczesne zabiegi, które potrafią całkowicie zmienić wygląd danej osoby są wynikiem wielu eksperymentów, które niejednokrotnie skazywały pacjenta żądnego lepszego wyglądu na cierpienie, bądź też śmierć.

Tekst sponsorowany