błąd w sztuce lekarskiej

Systematycznie wzrasta popularność operacji plastycznych. Do niedawna z możliwości poprawy dzieła natury korzystali nieliczni. Warto jednak pamiętać, iż zabiegi chirurgiczne są ryzykowne.

Specjalista, który sprawnie posługuje się skalpelem, potrafi zdziałać cuda. Wielki nos, na którym koncentrowała się uwaga rozmówców, staje się zgrabny. W miejscu niewielkich piersi pojawił się obfity biust. Niestety, nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem.

Operacje plastyczne – ryzyko

Operacji plastycznych nie należy traktować jak wizyty u kosmetyczki. Każdy zabieg chirurgiczny jest obarczony ogromnym ryzykiem. Znieczulenie przysparza wielu problemów anestezjologom. Poddając się operacji, musimy liczyć się z problemami związanymi z wybudzeniem.

Nieprzewidziane komplikacje

Podczas zabiegu mogą pojawić się komplikacje. Niektórym można zapobiec, szczerze odpowiadając na pytania lekarza. Jeśli mamy problemy z krzepliwością krwi lub jesteśmy uczuleni na jakąś substancję, nie ukrywajmy tego przed specjalistą. Warto pamiętać, iż niektóre leki, w tym popularna aspiryna, przyczyniają się do rozrzedzenia krwi. Przed zabiegiem należy je odstawić.

Wybór chirurga plastycznego

Wybierając specjalistę, powinniśmy zwrócić uwagę na jego doświadczenie i kwalifikacje. Warto przejrzeć informacje dostępne w internecie. Nie powierzajmy swojego życia chirurgowi, który został oskarżony o błąd w sztuce lekarskiej. Choć nie każde oskarżenie kończy się wyrokiem skazującym, nie ryzykujmy.

Operacje zakończone oszpeceniem

Choć nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć wyglądu nosa po korekcie, operacja nie może zakończyć się oszpeceniem. Warto pogodzić się z myślą, iż podczas zabiegu nie przeobrazimy się w Angelinę Jolie. Nie możemy zarzucać lekarzowi, iż nie po operacji nie przypominamy partnerki Brada Pitta. W przypadku blizn, deformacji piersi itp. powinniśmy dochodzić swoich praw przed sądem.

Walka o odszkodowanie

Media coraz częściej informują o skutkach nieudanych operacji plastycznych. Sporo miejsca poświęciły rozprawie o odszkodowanie dla Szwedki, która po zabiegu powiększania biustu znajduje się w stanie wegetatywnym. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż tego typu sprawy toczą się przez wiele lat. Sąd nie dysponuje wiedzą medyczną, toteż musi powołać biegłego.

Osoby, które zostały oszpecone przez chirurgów plastycznych, mogą dochodzić swoich praw w sądzie. Ze względu na czas trwania procesu i wysokie koszty nie każdy decyduje się na to rozwiązanie. Jeśli wniesiemy oskarżenie, możemy liczyć na wielomilionowe odszkodowanie.

Pomoc prawnika

Zanim złożymy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, powinniśmy zasięgnąć opinii prawnika. Adwokat oceni wartość zebranego materiału dowodowego i pomoże nam w podjęciu decyzji. Choć przed sądem sami możemy reprezentować swoje interesy, druga strona z pewnością skorzysta z usług specjalisty. W starciu z kruczkami prawnymi jesteśmy bezradni.

Każdy człowiek popełnia błędy. W przypadku lekarzy są one szczególnie dotkliwe. O ile niekorzystną umowę można renegocjować, o tyle trudno przywrócić dawny wygląd oszpeconej twarzy.

Irmina