Pierwsze zmarszczki często spędzają nam sen z powiek i pozbawiają pewności siebie. Czy tego chcemy, czy nie, odczuwamy skutki kultu młodości. O ile mężczyzna może starzeć się z godnością, nie ryzykując przy tym przytyków, o tyle wiek często stanowi problem w przypadku kobiet, które częściej padają ofiarami ageizmu. Na szczęście istnieją skuteczne metody odmładzania skóry dojrzałej. Jakie rozwiązania mamy do swojej dyspozycji?
Spis treści:
- Jaka jest skóra dojrzała?
- Metody odmładzania skóry dojrzałej. Inwazyjny zabieg laserowy
- Laser chirurgiczny CO2 na głębokie zmarszczki
- Zabiegi przeciwzmarszczkowe – botoks
- Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej
Jaka jest skóra dojrzała?
Skóra dojrzała charakteryzuje się tym, że jest sucha, w miarę upływu czasem traci elastyczność, co objawia się jej wiotczeniem. Na twarzy, szyi i dekolcie pojawiają się kolejne zmarszczki, a już istniejące ulegają pogłębieniu. Na dodatek z wiekiem dają o sobie znać przebarwienia słoneczne. Niektóre z nich bardzo trudno usunąć, sięgając nawet po silne kwasy złuszczające. Także blizny powstałe w ciągu życia odbierają nam pewności siebie. Na szczęście zabiegi dla cery dojrzałej potrafią zdziałać wiele dobrego. Wiele z nich opiera się na innowacyjnych urządzeniach i składnikach aktywnych.
Metody odmładzania skóry dojrzałej. Inwazyjny zabieg laserowy
Czy wiesz, że na głębokie zmarszczki, na które nie działają kwasy, retinoidy ani najlepsze kosmetyki anti aging, może pomóc inwazyjny zabieg laserowy? Tego nie należy mylić z procedurami z wykorzystaniem lasera frakcyjnego, który charakteryzuje się dużo delikatniejszym oddziaływaniem na skórę. Podchodząc do zabiegu, warto poznać zarówno jego zalety, jak i wady. Nie każda z nas będzie w stanie tak bardzo poświęcić się dla swojej urody. Inwazyjny zabieg laserowy nie tylko usuwa głębokie zmarszczki, przywracając skórze młody wygląd, ale też eliminuje blizny oraz przebarwienia.
Laser chirurgiczny CO2 na głębokie zmarszczki
Omawiany inwazyjny zabieg laserowy wykorzystuje laser chirurgiczny CO2. Ten przyczynia się do odkrajania kolejnych warstw naskórka, który uległ zwiotczeniu lub przebarwieniu. Aby zredukować uciążliwe dolegliwości bólowe, stosuje się znieczulenie miejscowe przy użyciu maści. Po zabiegu może pojawić się silny obrzęk oraz widoczne rany, z których sączy się płyn surowiczy. Nie wygląda to najlepiej, ale też wpływa negatywnie na samopoczucie. Przez pierwszy tydzień na twarz należy nakładać specjalne maści o działaniu antybakteryjnym i przyspieszającym gojenie. Po 7 dniach pacjentka powinna pojawić się na wizycie kontrolnej. W jej trakcie lekarz oceni stan skóry i pozbędzie się strupków. Pod nimi powinna znajdować się świeża skóra, która jednak pozostaje niezwykle wrażliwa. Jej nadwrażliwość i zaczerwienienie mogą nam towarzyszyć nawet do miesiąca. W tym czasie należy używać łagodnych kosmetyków i nie wystawiać twarzy na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, w tym słońca.
Zabiegi przeciwzmarszczkowe – botoks
Choć istnieją różne metody odmładzania skóry dojrzałej, to botoks cieszy się największą popularnością. Pozwala on zredukować istniejące zmarszczki i widocznie wygładzić skórę, co odejmuje nam lat. Botoks budzi jednak ogromne kontrowersje. Niektóre kobiety go uwielbiają, widzą bowiem wyraźną poprawę stanu cery. Drugie z kolei obawiają się skutków ubocznych i karykaturalnego efektu. Aby go uniknąć, warto powierzyć swoją twarz specjalistom.
Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej
Toksyna botulinowa znalazła zastosowanie nie tylko w medycynie estetycznej. Wykorzystuje się ją w leczeniu nadpotliwości, migren i bruksizmu (nadmiernego zaciskania zębów, co skutkuje ich ścieraniem i bólem mięśni twarzy). Aby mieć gwarancję bezpieczeństwa, botoks powinna wstrzykiwać osoba doświadczona i odpowiednio wykształcona. Najlepiej, aby był to chirurg posiadający wyczucie artyzmu.