zabiegi na trądzik

Trądzik jest najpopularniejszą chorobą skóry. Dotyka on osób w różnym wieku, a jego nasilenie może być zróżnicowane i jest uwarunkowane wieloma czynnikami. Współcześnie gabinety lekarskie i kosmetyczne oferują nowoczesne zabiegi zwalczające trądzik. Jednym z nich są kwasy – jakie wykazują właściwości i dlaczego warto je stosować?

Jaką rolę odgrywają zabiegi kosmetyczne w zwalczaniu trądziku?

Wsparciem, a czasem nawet alternatywą dla farmakoterapii są zabiegi kosmetyczne na twarz. Są one elementem pielęgnacji skóry, który odgrywa nieodzowną rolę w leczeniu schorzenia, jakim jest trądzik. Zabiegi kosmetyczne są nie tylko rekomendowane, jako sposób na trądzik, ale ich stosowanie jest również zalecane po zakończeniu leczenia. Szczególnie wtedy jest ważne kompleksowe działanie: przeciwłojotokowe i złuszczające. Pozwala to usunąć martwą warstwę naskórka i wygładzić jego powierzchnię, ale również złagodzić podrażnioną skórę. Nieodzowne w tej roli są peelingi i inne zabieg kwasami: salicylowym, glikolowym lub pirogronowym. Doskonale wygładzają i rozjaśniają skórę [1].

Po jakie kwasy na trądzik najlepiej sięgnąć?  

Kwasy są jedną z najskuteczniejszych sposobów pielęgnacji skóry. Nie tylko wykazują silne właściwości lecznicze, ale również w znacznym stopniu poprawiają kondycję skóry, co przywraca jej utracony blask i jędrność. Wyróżniamy wiele rodzajów kwasy, każdy z nich wykazuje inne właściwości, tak na przykład:

  • kwas azelainowy – skutecznie zwalcza bakterie i kwasy tłuszczowe, które w znacznym stopniu przyczyniają się do powstawania zmian trądzikowych. Doskonale sprawdza się w przypadku zmian przybierających postać grudek, krostek, zaskórników i przebarwień [2].
  • kwas salicylowy – dzięki swoim licznym właściwościom pielęgnacyjnym jest szeroko wykorzystywany w kosmetyce. Precyzyjnie wnika w warstwę właściwą skóry, co pozwala na złuszczenie martwej warstwy naskórka i pobudzenie produkcji nowych komórek. Zwalcza bakterie i usuwa wszelkie zanieczyszczenia. Ponadto zwęża i oczyszcza pory, a także ogranicza wydzielanie sebum. Rozjaśnia przebarwienia i przyczynia się do zmniejszenia blizn
  • kwas pirogronowy – wykorzystywany głównie w peelingach. Jego zaletą jest to, że można go z powodzeniem stosować w przypadku skór naczyniowych, jak i w trakcie aktywnej fazy trądziku [3].

Więcej na temat urody przeczytasz na adamed.expert.

(1) lek. Marek L. Trądzik. https://dermatologia.mp.pl/choroby/chorobyskory/74475,tradzik-pospolity dostęp 23.06.2018

(2) Medycyna praktyczna. Kwas azelainowy. Opis leku. https://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=475 dostęp 23.06.2018

(3) https://dermatolog.pl/zabiegi/peeling-pirogronowy/ dostęp 23.06.2018

Tekst partnera