Lifestyle

Jak znaleźć ścieżkę rozwoju zawodowego?

Jak znaleźć ścieżkę rozwoju zawodowego

Zdjęcie autorstwa Christina Morillo z Pexels

Choć mogłoby się wydawać, że pytanie, jak znaleźć ścieżkę rozwoju zawodowego, zadają sobie jedynie uczniowie klasy VIII oraz liceum, to w rzeczywistości problem ten dotyczy wielu dorosłych. Nie da się ukryć, że w pracy spędzamy sporą część dnia, więc dobrze byłoby znaleźć taką, która da nam satysfakcję i spełnienie.

Spis treści:

  1. Zawodowe powołanie – dlaczego tak trudno je określić?
  2. Poznanie siebie kluczem do znalezienia ścieżki rozwoju zawodowego
  3. Jak znaleźć zawód dający satysfakcję?
  4. Jakie kursy doszkalające odbyć?
  5. Jak znaleźć ścieżkę rozwoju zawodowego i uniknąć wypalenia?

Zawodowe powołanie – dlaczego tak trudno je określić?

Niestety, wiele osób nie wie, jaką ścieżką rozwoju zawodowego chciałoby podążać. Ba, często nie jesteśmy w stanie sprecyzować, co tak naprawdę nas interesuje i pasjonuje. Mamy problem z określeniem siebie jako humanistów czy ścisłowców. Niektórzy z powodu wątpliwości i zagubienia nieustannie rozpoczynają nowe kierunki studiów, ale ich nie kończą. Drudzy nieustannie zmieniają miejsce zatrudnienia. Nigdzie nie potrafią zagrzać miejsca na dłużej.

Poznanie siebie kluczem do znalezienia ścieżki rozwoju zawodowego

Jeśli zastanawiasz się, jak znaleźć ścieżkę rozwoju zawodowego, musisz poświęcić więcej czasu na to, aby poznać samą siebie. To ważne, aby sprecyzować, co lubisz robić, co sprawia ci satysfakcję, jakie wartości wyznajesz, jakie zajęcia pochłaniają cię bez reszty i zapewniają ekscytację. Musisz także spisać na kartce wszystko to, co odbiera ci radość życia, wpędza we frustrację lub funduje ci stres i zdenerwowanie. To ważne, aby lepiej poznać swoje mocne i słabe strony.

Jak znaleźć zawód dający satysfakcję?

Gdy spiszesz wszystko, co lubisz robić oraz to, czego nie cierpisz, możesz zastanowić się, jaki zawód zaspokoiłby twoje oczekiwania. Np. jesteś ekstrawertyczką, lubisz kontakt z ludźmi, myślisz koncepcyjnie, ale nigdy nie skupiasz się na szczegółach. Gdy musisz pracować nad detalami, ogarnia cię irytacja. Nie znosisz żmudnych zajęć, te szybko ci się nudzą. Przy takim opisie predyspozycji, można dostrzec, że doskonale poradzisz sobie w branży kreatywnej. Możesz odnaleźć szczęście jako dziennikarka, influencerka, fotografka, specjalistka ds. marketingu. Jeśli natomiast jesteś introwertyczką, która przykłada dużą wagę do szczegółów, możesz sprawdzić się jako pracownica naukowa, księgowa, kadrowa itp.

Jakie kursy doszkalające odbyć?

Jeśli już znajdziesz zawód, który by cię satysfakcjonował, nadeszła pora, aby określić firmy, do których możesz aplikować. Czasem przed rozpoczęciem starań o nową pracę, trzeba ukończyć kurs doszkalający lub dający określone uprawienia. Jeśli już wiesz, co sprawia ci satysfakcję i jaką ścieżką rozwoju zawodowego chcesz podążać, to nie będzie stanowiło to dla ciebie problemu. Oczywiście, istnieją zawody takie jak lekarz, prawnik czy pilot, które wymagają ukończeniu kilkuletnich studiów oraz odpowiedniego przygotowania. Tutaj sprawa jest znacznie trudniejsza. Jednak do większości zawodów można się stosunkowo łatwo przyuczyć, zwłaszcza gdy ma się do nich predyspozycje.

Jak znaleźć ścieżkę rozwoju zawodowego i uniknąć wypalenia?

Pamiętaj, że dziś pracy szuka się pod swoją osobowość. Inaczej grozi nam wypalenie zawodowe. Np. osoba, która musi czuć misję, nie sprawdzi się jako sprzedawca, ponieważ tam liczy się wynik, a nie uświadamianie ludzi. Może natomiast sprawdzić się jako dziennikarz, ponieważ tam oprócz materiałów sponsorowanych będzie też przygotowywał wartościowe treści propagujące wiedzę. Poczucie celowości sprawia, że życie zawodowe przynosi nam satysfakcję. Jeśli nadal zastanawiasz się, jak znaleźć ścieżkę rozwoju zawodowego, możesz skorzystać z pomocy doradcy zawodowego, który przeprowadzi z tobą rozmowę oraz przedstawi ci test do wypełnienia. Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, by zmienić swoje życie na lepsze.

Dodaj komentarz