Jak nie zatracić się w związku
Zdjęcie autorstwa Jep Gambardella z Pexels

My, kobiety, przywykłyśmy do odgrywania roli społecznej, której się od nas oczekuje. Od małego wychowuje się nas na opiekunki i piastunki. Mamy być ciepłe i rodzinne, wykazywać się postawami altruistycznymi i rezygnować z własnych potrzeb na rzecz innych. Niestety, to droga, która prowadzi donikąd. W naszym artykule podpowiadamy, jak nie zatracić się w związku i dlaczego warto dbać o swoje potrzeby?

Spis treści:

  1. Zatracanie się w związku – przypadłość kobiet
  2. Dlaczego warto dbać o swoje potrzeby?
  3. Jak nie zatracić się w związku?
  4. Złe wzorce relacji damsko-męskich
  5. Miłość jak narkotyk
  6. Kiedy warto zrobić sobie przerwę od relacji damsko-męskich?

Zatracanie się w związku – przypadłość kobiet

Kobiety bardzo często za bardzo angażują się w związek, zanim ten na dobre zdąży się zacząć. Wystarczy nam jedna randka z facetem, by układać pod niego cały rozkład dnia. Na wszelki wypadek z nikim nie umawiamy się na weekend, nie jedziemy do przyjaciółki po to, aby móc spędzić z nim czas, jeśli zadzwoni z propozycją spotkania. Jeśli miałyśmy wyskoczyć z siostrą do galerii handlowej, ale on zaprosił nas na obiad, to rezygnujemy z zakupów. Co ciekawe, mężczyźni tak nie postępują. Oni nie rezygnują z siebie i swoich potrzeb, wchodząc w związek. Nadal dłubią przy ukochanym samochodzie, czy wychodzą z kolegami na pizzę.  To, my, kobiety z jednej strony mamy w sobie tendencję do dopasowywania się do potrzeb innych  i poświęcania się. Z drugiej natomiast doskwiera nam przekonanie, że bez faceta niewiele znaczymy.

Dlaczego warto dbać o swoje potrzeby?

Będąc w związku zapominamy o przyjaciołach, planach związanych z karierą zawodową oraz swoim hobby. Całe dnie spędzamy z ukochanym albo rozmyślając o nim. Tracimy kontakt z rzeczywistością. Nie wiemy nawet, że ulubiona autorka wydała nową książkę. Zresztą nawet nie chce nam się jej czytać, w końcu żyjemy miłością. W pracy nie koncentrujemy się w pełni na swoich obowiązkach, tylko po cichu odpisujemy facetowi na wiadomości.  W pewnym momencie, gdy pojawia się kryzys w związku, czujemy, jak ogarnia nas pustka. Nie mamy się komu wygadać, bo same zerwałyśmy kontakt z przyjaciółkami. Na dodatek w pracy nam nie idzie, omija nas awans.

Jak nie zatracić się w związku?

Jeśli zastanawiasz się, jak nie zatracić się w związku, to jesteś na dobrej drodze. Już wiesz, że masz problem, gdy wchodzisz w bliską relację. Teraz możesz poznać jego przyczyny i zacząć aktywnie zmieniać własną postawę. Zatracanie się w związku może mieć różne przyczyny. Ten problem dotyka kobiety, które mają naturę romantyczek i wychowały się na komediach w stylu Pretty Woman. Takie panie wierzą, że najważniejszą wartością w życiu jest miłość. Potrafią się dla niej poświęcić. Tymczasem to uczucie wcale nie wymaga od nas poświęceń. Jeśli musisz się na nie decydować, to znak, że twoja relacja nie jest zdrowa. Powinnaś być bezinteresownie kochana. Na dodatek miłość powinna przynosić ci wyłącznie radość. Jeśli cię rani, nie zaspokaja twoich potrzeb, to znak, że należy z niej zrezygnować.

Złe wzorce relacji damsko-męskich

Jednak nie tylko romantyczki zastanawiają się, jak nie zatracić się w związku. To pytanie zadają sobie również kobiety, których dom rodzinny nie funkcjonował w sposób prawidłowy. Jeśli nie doświadczyłyśmy bezinteresownej miłości ze strony rodziców, oni kochali nas za określone zachowania, to w dorosłym życiu też chcemy zasłużyć na czyjeś uczucie. Dlatego tak często rezygnujemy z własnych potrzeb i poświęcamy się dla dobra relacji. Także narcystyczny rodzic może zaburzać nasz obraz relacji damsko-męskich. On zawsze chciał być w centrum uwagi, druga strona musiała się do niego dostosowywać i mu usługiwać.  To nauczyło młodą kobietę służalczości względem ukochanej osoby.

Miłość jak narkotyk

Jeśli zatracanie się w związku jest twoją przypadłością, miłość jest dla ciebie jak narkotyk, to możesz mieć głębszy problem, który wymaga konsultacji z psychologiem. On pomoże ci zrozumieć, dlaczego warto dbać o swoje potrzeby, zamiast poświęcać się dla drugiej połówki. Nieprawdą jest, że musicie zlać się w jedno, robić razem każdą rzecz. Dla waszej relacji lepiej, gdy istnieje pewna doza tajemniczości. Każdy ma przestrzeń tylko dla siebie.

Kiedy warto zrobić sobie przerwę od relacji damsko-męskich?

Gdy zatracasz się w związku, to znak, że powinnaś zrobić sobie przerwę od relacji damsko-męskich.  Dopóki nie zyskasz zdrowego dystansu, nie ma sensu umawiać się na randki i wchodzić w związki. Kolejne relacje okażą się dla ciebie równie niszczące. Nawet jeśli trafisz na fajnego faceta, to sama się podłożysz, uciekając się do nadmiernego poświęcenia dla drugiej osoby. Tymczasem prawda jest taka, że ludzie nie szanują tych, którzy są na każde zawołanie i na wszystko się zgadzają.  Takie relacje wydają się nudne i kończą się równie szybko, jak się zaczęły.