Lifestyle

Jak pielęgnować miłość?

Jak pielęgnować miłość

Gabby Orcutt z Unsplash

Miłość uchodzi za najpiękniejsze uczucie, któremu poświęcono wiele wierszy, piosenek i książek. Każdy z nas pragnie jej doświadczyć. Zazwyczaj postrzegamy ją przez pryzmat romantyczny. Uważamy, że znalazłyśmy swoją drugą połówkę i będziemy żyli długo oraz szczęśliwie. Tymczasem coraz więcej związków kończy się rozwodem. Dlaczego tak się dzieje? W naszym artykule podpowiadamy, jak pielęgnować miłość.

Spis treści:

  1. Dlaczego należy pielęgnować miłość?
  2. Potrzeba bezpieczeństwa w związku
  3. Jak okazywać troskę partnerowi?
  4. Dotyk, czyli pielęgnowanie miłości
  5. Jak pielęgnować miłość?
  6. Szczera rozmowa z partnerem
  7. Potrzeba uznania – jak ją zaspokajać?

Dlaczego należy pielęgnować miłość?

Tak, miłość to uczucie, które należy pielęgnować. Jeśli o nim zapomnimy, uschnie tak jak kwiat, którego nie podlewamy. Bardzo często wydaje nam się, że skoro znalazłyśmy już partnera, ten nas pokochał, to jego uczucie pozostanie z nami już na zawsze. Tymczasem to najprostszy przepis na rozstanie. Jeśli uważamy, że coś już do nas należy i traktujemy partnera jako rzecz, którą przyniosłyśmy z galerii handlowej, jesteśmy skazane na porażkę.

Potrzeba bezpieczeństwa w związku

Każdy z nas, niezależnie od stażu związku, potrzebuje poczucia bezpieczeństwa. Trudno zaspokoić to oczekiwanie, gdy jedna ze stron nieustannie krytykuje drugą lub się z niej naśmiewa. W takiej relacji nie ma miejsca na szczerość, bo trudno wyrazić swoją opinię, gdy można zostać niemiło potraktowanym. Ponadto gdy partner wykazuje niestabilność emocjonalną, raz zapewnia nas o dozgonnej miłości, by nazajutrz flirtować z koleżanką z pracy, nasze poczucie bezpieczeństwa zostaje wystawione na potężną próbę.

Jak okazywać troskę partnerowi?

Jak pielęgnować miłość? Niezależnie od tego, jak długo jesteście ze sobą, musicie okazywać sobie troskę i zainteresowanie. Nie można ignorować złego samopoczucia partnera czy jego smutku. Skoro on chodzi przygnębiony, to coś go trapi i należy podjąć stosowne działania. Czasem wystarczy go wysłuchać i zadać pytania związane z problemem, z którym się boryka. Musimy zachować uważność i z zainteresowaniem obserwować to, co dzieje się w życiu drugiej osoby.

Dotyk, czyli pielęgnowanie miłości

Miłość nie istnieje bez dotyku. Nawet jeśli mamy do czynienia z relacją aseksualną, opartą na siostrzaństwie, potrzebujemy, aby druga osoba nas przytuliła, chwyciła za rękę czy musnęła nasze ramię. Bez dotyku umierają nawet zdrowe noworodki. Psycholodzy zauważyli tę prawidłowość podczas badań w jednym z sierocińców. Dzieci umierały, początkowo sądzono, że z powodu kiepskich warunków sanitarnych. Ich poprawa nie przyniosła jednak oczekiwanych rezultatów. Brak dotyku generuje ogromne cierpienie. Wszyscy czasem potrzebujemy przytulenia.

Jak pielęgnować miłość?

Pielęgnowanie miłości opiera się również na zrozumieniu. Każdy z nas jest inny. Jeden bardzo przeżywa krytyczne uwagi na swój temat, drugi puszcza je mimo uszu. Fakt, że ty nie przejąłbyś się złośliwą opinią koleżanki z pracy, nie oznacza, że nie zabolało to twojej partnerki i na odwrót. Warto okazać drugiej stronie zrozumienie, próbować wczuć się w jej położenie, zamiast traktować ją jako histeryczkę czy osobę przewrażliwioną.

Szczera rozmowa z partnerem

Jak pielęgnować miłość? Nie zapominajmy o tym, jak ważną rolę odgrywa rozmowa. Często wymieniamy się tylko podstawowymi komunikatami – co należy kupić do domu, kto odbierze dzieci ze szkoły, jakie produkty należy dokupić w supermarkecie. Prawdziwa rozmowa to wymiana emocji, to dzielenie się radością i smutkiem, to odkrycie najbardziej wrażliwej części siebie. Każdy z nas chce czasem opowiedzieć o swoich lękach, w tym związanych z pogarszającą się sytuacją gospodarczą czy wojną toczącą się u naszych granic. Nawet jeśli nie podzielasz obaw ukochanej osoby, to wysłuchaj jej, udziel jej wsparcia. To bardzo często wystarcza, aby drugi człowiek poczuł się lepiej.

Potrzeba uznania – jak ją zaspokajać?

Każdy z nas chce czasem usłyszeć słowa pochwały i nie ma to nic wspólnego z narcyzmem. Po prostu drzemie w nas potrzeba bycia docenianym. Powiedz swojemu mężowi, że pięknie odmalował sypialnię. Pochwal swoją żonę za to, że kupiła twoje ulubione chipsy. Takie drobne gesty jak okazywanie sobie wdzięczności wzmacniają związek i służą pielęgnowaniu miłości, dlatego z nich nie rezygnujmy.

Dodaj komentarz