Psychologia

Bombardowanie miłością, czyli technika manipulacji

Bombardowanie miłością

Pablo Heimplatz z Unsplash

Bombardowanie miłością może nam wydawać się pozytywnym zjawiskiem. Warto jednak podkreślić, że pod tym terminem kryje się technika manipulacji. Pobudki osoby, która wykazuje takie działanie, nie należą do szlachetnych. W naszym artykule przybliżamy ten problem, aby jednocześnie ostrzec was przed niepokojącymi zachowaniami ze strony partnera lub osoby, z którą randkujecie.

Spis treści:

  1. Bombardowanie miłością – specjalność jednostek cierpiących na zaburzenie osobowości
  2. Zalewanie miłością na początku związku
  3. Technika manipulacji ukierunkowana na konkretny cel
  4. Jak działa oszust matrymonialny?
  5. Zalewanie miłością a decyzja o rozstaniu
  6. Przypisywanie winy sobie, czyli jak mózg nie lubi dwuznaczności
  7. Romantyczne randki jako próba manipulacji

Bombardowanie miłością – specjalność jednostek cierpiących na zaburzenie osobowości

Czy wiesz, że bombardowanie miłością to technika manipulacji, z której często korzystają osoby cierpiące na zaburzenia osobowości? To są dokładnie te same osoby, które borykają się z brakiem empatii z powodu zbyt małej ilości neuronów lustrzanych. Tacy ludzie nie wykazują zdolności do odczuwania uczuć wyższych. W związku z tym nie mogą też kochać. Wielu z nich jednak do perfekcji opanowało grę aktorską. Ludzie cierpiący na narcystyczne zaburzenie osobowości, borderline czy psychopaci, potrafią tak udawać miłość, że wszyscy wierzą w ich płomienne uczucie, za którym tak naprawdę nic nie stoi.

Zalewanie miłością na początku związku

Bombardowanie miłością nie bez powodu pojawia się w określonych momentach relacji. Na początku ma cię zachęcić do wejścia w związek. Narcyz często okazuje ci miłość na każdym kroku. Romantyzm wydaje się jego mocną stroną. Zabiera cię w przepiękne zakątki, gdzie możecie pobyć sami. Mówi wyrafinowane komplementy, które wprawiają cię w dobry nastrój. Początkowo narcyz chce ci we wszystkim pomagać. Potrafi cię wysłuchać jak mało kto. Okazuje ci troskę i zrozumienie. Często do ciebie pisze, aby zyskać twoją aprobatę.

Technika manipulacji ukierunkowana na konkretny cel

Bombardowanie miłością nie trwa jednak wiecznie. Gdy już zakochasz się w narcyzie i on poczuje, że zyskał nad tobą przewagę, zacznie ujawniać swoje prawdziwe oblicze. On nie miał szlachetnych pobudek. Ta podstępna technika manipulacji miała cię od niego uzależnić. Dużo łatwiej uwierzyć, że jego złe postępowanie jest twoją winą, jeśli wcześniej zachowywał się bez zarzutu, prawda? Gdyby na początku nie zabrał cię na romantyczne randki, to przy pierwszej wpadce, pozbyłabyś się go ze swojego życia. Jednak zdążyłaś zaangażować się emocjonalnie, dlatego tak łatwo sobie nie odpuścisz tej znajomości. On o tym wie i pozwala sobie na wiele, po czym uprawia odwracanie kota ogonem i to ciebie obwinia o różne rzeczy.

Jak działa oszust matrymonialny?

Bombardowanie miłością to znakomita technika manipulacji. Kobiety, które jej doświadczają, często robią dla mężczyzny rzeczy, na które normalnie by się nie zdobyły. Np. przelewają mu swoje oszczędności, bo potrzebuje ich na leczenie syna czy rozkręcenie własnego biznesu. Oszuści matrymonialni wiedzą, że kobiety są spragnione romantycznych randek. Dają im iluzję tego, o czym marzą. Dzięki temu panie łatwo ulegają ich namowom. Oszuści matrymonialni tak naprawdę do perfekcji opanowali techniki manipulacji. Umiejętnie się nimi posługują, grają na naszych emocjach.

Zalewanie miłością a decyzja o rozstaniu

Rozstanie z narcyzem nie jest łatwe. Czy wiesz, w czym tkwi problem? W tym, że gdy tylko wyczuje, że chcesz odejść, rozpocznie się bombardowanie miłością. Nawiązując do mitu założycielskiego związku, rozbudza w tobie pozytywne emocje. Ty czujesz się jak na początku waszej znajomości. Przez moment znowu żyjesz w bajce. Jednak prawdziwe życie wkrótce dosięgnie i ciebie. Gdy narcyz poczuje, że zapobiegł rozstaniu, ponownie ujawni swe mroczne oblicze.

Przypisywanie winy sobie, czyli jak mózg nie lubi dwuznaczności

Osoby, które pozwalają sobie na zalewanie miłością, wiedzą, co robią. Techniki manipulacji są tak skuteczne, ponieważ nasz mózg działa w określony sposób. On nie znosi dwuznaczności. Zalewanie miłością sprawia, że ten mężczyzna jawi się jako wspaniały. Jednak jego nieprzyjemne zachowanie zdaje się temu przeczyć. Nie wiesz, co masz o nim myśleć. Co robi twój mózg? Zakłada, że to ty przez swoje niewłaściwe zachowanie, niewiedzę lub nieznajomość jego traum z dzieciństwa przyczyniasz się do zaistniałej sytuacji. Zalewanie miłością wygrywa. Ty bierzesz na siebie winę, a jego wybielasz. Narcyz, oszust matrymonialny czy agent wywiadu tylko na to czeka.

Romantyczne randki jako próba manipulacji

Jeśli uświadomimy sobie, że życie to nie komedia romantyczna, mężczyźni rzadko zabierają nas na niezwykłe randki, to włączy nam się sygnał alarmowy, gdy relacja zacznie jawić się jako idealna. Tak perfekcyjny kandydat na partnera zazwyczaj ma dużo większe wady od tego, który drobne mankamenty przejawia już na początku znajomości. Nie chodzi o to, abyś zgadzała się na bylejakość i akceptowała złe cechy u facetów. Zastanów się jednak, czy romantyczne randki jak z romansu napisanego przez kobietę nie są przypadkiem próbą manipulacji.  Oszust matrymonialny, narcyz czy agent wywiadu doskonale wiedzą, czego pragniesz i skwapliwie ci to dają, aby dopiąć swego.

Dodaj komentarz