Jak gospodarować energią
S Migaj z Unsplash

Czasem padasz z nóg i dosłownie nie masz sił, aby dojść do toalety i zmyć makijaż? A może stoisz przed półką w sklepie i bezmyślnie na nią spoglądasz, bo urwał ci się film? To znak, że dopadło cię zmęczenie. W naszym artykule podpowiadamy, jak gospodarować energią, by w piątek od przebudzenia nie marzyć o końcu pracy z powodu braku sił witalnych.

Spis treści:

  1. Rozsądne gospodarowanie energią życiową – dlaczego jest ważne?
  2. Toksyczne relacje i ciągłe kłótnie
  3. Niepewność jutra i stres z nią związany
  4. Przytłoczenie nadmiarem problemów
  5. Przebodźcowanie przez nadmiar informacji i oczekiwań
  6. Dlaczego warto postawić na asertywność?
  7. Nierównomierny rozkład pracy

Rozsądne gospodarowanie energią życiową – dlaczego jest ważne?

Czasem jakiś czynnik, osoba lub sprawa nadmiernie pochłania naszą energię, przez co doskwiera nam zmęczenie. Trzeba określić, w czym tkwi problem, aby móc cieszyć się siłami witalnymi. Ponadto pracując, należy pamiętać o jednej istotnej rzeczy. Jeśli w poniedziałek spędzisz w pracy 12 godzin, przez cały tydzień będziesz czuła się przemęczona. Nie można dawać z siebie 100 procent każdego dnia. Jeśli to zrobisz na początku tygodnia, to nieprędko podładujesz akumulatory. Będzie to możliwe dopiero w weekend, do którego pozostało sporo czasu. Ponadto czasem warto pozwolić na odpoczynek. Gdy się wyśpisz, wstaniesz pełna sił witalnych i szybciej zrealizujesz zadania, które pierwotnie planowałaś nadrobić podczas wczorajszego wieczoru.

Toksyczne relacje i ciągłe kłótnie

Ciągła kłótnia z toksyczną osobą potrafi pozbawić nas sił witalnych. Jeśli każdego dnia musisz komuś tłumaczyć oczywiste rzeczy, bo ktoś chce przeforsować twoje granice, czujesz się zmęczona i sfrustrowana. Toksyczne relacje warto urywać bez słowa wyjaśnienia, bo gdy zaczniesz coś tłumaczyć, to druga osoba nie da ci spokoju. Będzie próbowała wmówić ci poczucie winy lub podkopać twoją pewność siebie. Jednak toksyczne relacje zawodowe mają nieco inną specyfikę. Tutaj jesteś zdana na niektóre osoby. Warto pamiętać jednak, z kim masz do czynienia, stawiać wyraźne granice i zamykać się na dalszą dyskusję, która i tak okaże się jałowa.

Niepewność jutra i stres z nią związany

Niepewność jutra także nie pozwala nam odpowiednio gospodarować energią. Jeśli boisz się pogorszenia swojej sytuacji finansowej, problemów w pracy, redukcji etatów lub postępującej inflacji, skupiasz się na potencjalnych trudnościach, zamiast cieszyć chwilą obecną. Warto po prostu pracować najlepiej, jak to możliwe, nie wydawać pieniędzy na zbędne rzeczy, ale też znaleźć dla siebie jakieś drobne przyjemności. Ciągłe rozmyślanie o potencjalnych problemach nie tylko pogarsza twoje samopoczucie, ale też utrudnia znalezienie rozwiązania. Gdy jesteśmy zrelaksowane i w dobrym humorze, wykazujemy się większą kreatywnością oraz skutecznością.

Przytłoczenie nadmiarem problemów

Jak gospodarować energią, gdy pojawiają się kolejne problemy, którymi czujesz się przytłoczona? To bardzo frustrująca sytuacja, która zawsze negatywnie odbija się na samopoczuciu. Aby nie myśleć cały czas o trudnościach, warto podejść do nich jak do zadania, na które mamy wyznaczony czas. Np. czasem warto spisać problemy na kartce, zrobić dla siebie coś miłego, np. spotkać się z koleżanką lub pójść na spacer, a po powrocie zastanowić się, jak możesz je rozwiązać.

Przebodźcowanie przez nadmiar informacji i oczekiwań

Także nadmiar informacji pozbawia nas sił witalnych. Czy wiesz, że każdego dnia dociera do nas więcej bodźców niż do naszych przodków przez całe życie? Nic dziwnego, że nasz mózg łatwo się męczy, a my często czujemy się tak, jakby ktoś wyłączył w nim myślenie. W ten sposób układ nerwowy broni się, usiłując zredukować ilość dopływających bodźców. Warto nauczyć się określać priorytety. Nie ze wszystkim musimy być na bieżąco, nie wszystkim musimy się zajmować. Czasem warto odciąć się od wszystkich informacji i powiadomień ze smartfona, aby zregenerować siły witalne.

Dlaczego warto postawić na asertywność?

Jeśli zastanawiasz się, jak gospodarować energią, to mamy dla ciebie pewną istotną wskazówkę. Przede wszystkim myśl o własnym dobru. Masz prawo do odpoczynku, nawet jeśli wszyscy wokół czegoś od ciebie oczekują. Musisz postawić na asertywność i zacząć traktować swoje potrzeby priorytetowo. Jeśli nie zadbasz o siebie, nie będziesz mogła zatroszczyć się o innych. Możemy okazać innym empatię czy wsparcie tylko wtedy, gdy nasze potrzeby są zaspokojone. Nie pozwól się wykorzystywać do opieki nad cudzymi dziećmi, gdy sama padasz z nóg. Koleżanka chce iść do fryzjera? Niech poprosi o pomoc w opiece nad dzieckiem swojego partnera. Ty masz prawo po pracy wyjść na obiad czy spacer i nie musisz się nikomu z tego tłumaczyć. Nie daj sobie wmówić, że jesteś złą koleżanką, bo odmówiłaś jej pomocy w potrzebie.

Nierównomierny rozkład pracy

Gospodarowanie energią przysparza nam trudności zwłaszcza wówczas, gdy ze względu na współpracę z wieloma osobami rozkład naszych obowiązków przebiega nierównomiernie. Jednego dnia mamy sporo rzeczy do ogarnięcia, drugiego wszystkie sprawy stoją w miejscu, a trzeciego nie wiemy, w co włożyć ręce, mamy ochotę krzyczeć z bezsilności. Zawsze można poprosić o przestrzeganie umówionych terminów, jednak ta kwestia przysparza ludziom sporo trudności. W związku z tym staraj się pracować najlepiej, jak możesz, ale nie zostawaj po godzinach, by zrealizować wszystko, czego od ciebie oczekują. Jeśli coś dokończysz nazajutrz lub pojutrze, zazwyczaj nie stanie się nic złego. Może też ludzie nauczą się nie zwlekać ze wszystkim na ostatnią chwilę.