Piękny, zdrowy uśmiech to marzenie niemal każdego z nas. Podstawą są oczywiście zdrowa dieta, codzienna higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. Niestety rzadko zdarza się zachować wszystkie zęby do końca życia. Stajemy wówczas przed dylematem, jak ten ubytek uzupełnić. Do wyboru mamy mosty protetyczne lub implanty.

Wadą tego pierwszego rozwiązania jest konieczność oszlifowania sąsiadujących z ubytkiem zębów.Lekarze implantolodzy w Warszawie sugerują lepsze rozwiązania takie jak implanty, które imitują prawdziwy ząb i w pełni spełniają jego funkcje.

Implant – historia w skrócie

Najstarsze protezy odnalezione w Egipcie i na Bliskim Wschodzie datuje się na wiek 5500 lat. W protetyce dentystycznej mieli swoje osiągnięcia Etruskowie, którzy 300 lat przed naszą erą wykonywali protezy, wykorzystując zęby zwierząt przymocowane do srebrnej lub złotej taśmy. Pierwszym znaleziskiem w Europie było odkrycie w Le Chene we Francji szkieletu kobiety, w której szczęce w miejscu siekacza był żelazny trzon. Najprawdopodobniej był na nim umieszczony sztuczny ząb z drewna lub kości. Znalezisko datowane jest na około III wiek przed naszą erą (źródło: http://www.infodent24.pl/lifedentpost/czy-to-najstarszy-implant-zebowy-w-europie,101274.html).

Materiały inne niż kości czy zęby zwierząt zaczęto wykorzystywać w implantologii pod koniec XIX w. Stosowano wówczas wszczepy z porcelany pokrytej ołowiem. Wiek XX przyniósł dynamiczny rozwój implantologii. Stosowano wówczas takie materiały jak porcelana, złoto, platyna czy aluminium.

Implanty z czystego tytanu zastosował po raz pierwszy prof. Branemark w 1965 roku. Odkrył on wówczas niezwykłe właściwości tego stopu, np. to, że kość bardzo się z nim zrasta, co dało nowe możliwości dla rekonstrukcji zębów.

Dlaczego implant?

Braki w uzębieniu stanowią nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny. Ubytek zęba powoduje, że pozostałe mają tendencje do przesuwania się, stają się słabsze i w konsekwencji może dojść do ich wypadania. Brak większej liczby zębów może powodować bóle mięśni twarzy i głowy, a także problemy z przewodem pokarmowym. Implanty są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ nie naruszają struktury innych zębów, stanowią doskonałą imitację prawdziwego zęba, co daje nie tylko efekty estetyczne, ale również zwiększa komfort życia.

Wszczepienie implantu – nie taki diabeł straszny

Implant stomatologiczny jest najlepszym i najtrwalszym sposobem na uzupełnienie ubytków w uzębieniu. Często przed decyzją powstrzymuje nas lęk przed bólem – niesłusznie, ponieważ implant jest wszczepiany w znieczuleniu miejscowym i nie powoduje większych dolegliwości.

Sam zabieg poprzedzony jest ogólną oceną stanu zdrowia. Jeśli nie ma przeciwwskazań, lekarz dokonuje analizy na podstawie diagnostyki, np. zdjęcia panoramicznego, a następnie umieszcza implant w kości. Czas wszczepienia uzależniony jest od rodzaju i powierzchni implantu. W sprzyjających warunkach integracja kości z implantem może nastąpić już w ciągu 2 tygodni. Następnie na implancie wykonuje się nadbudowę odwzorowującą kształtem i barwą naturalny ząb. Po zabiegu co kilka miesięcy zalecane są wizyty kontrolne. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie Kliniki Stomatologii Impladent w Warszawie.

Implant po zabiegu

Po zabiegu wszczepienia implantu stomatologicznego należy pamiętać o higienie jamy ustnej, tzn. dbać o implanty tak jak o prawdziwe zęby. Niezbędne jest codzienne szczotkowanie, używanie nici dentystycznych i płynów do płukania ust. Należy również pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym.