powiększanie piersi

Choć zabieg wszczepiania implantów piersi jest praktykowany od lat, wciąż budzi wiele wątpliwości.  Niektóre kobiety obawiają się, że poprawiając biust, mogą zaszkodzić swojemu zdrowiu.

Implanty piersi a zdrowie kobiety

Czy implanty silikonowe powodują raka piersi

Żadne z przeprowadzonych badań nie wykazały związku pomiędzy implantami piersiowymi, a rakiem piersi.

Czy implanty mogą wpłynąć na wyniki badania mammograficznego?

Teoretycznie jest to możliwe. Najważniejsze, aby poinformować osobę wykonującą badanie o implantach, co pozwoli na odpowiednie dobranie ułożenia piersi oraz wykonanie ewentualnych dodatkowych badań.

Operacja implantacji a ograniczenia dla kobiety

Czy po wszczepieniu implantów piersi mogę latać samolotem i nurkować?

Wiele kobiet lata samolotami i nurkuje z wszczepionymi implantami piersi. Różnica ciśnień może spowodować lekkie rozprężanie lub zaciskanie się otoczki implantu. Możliwym efektem takiej reakcji jest powstanie małych bąbelków powietrza w wypełniającej je substancji. Zarówno w implantach solnych, jak i silikonowych, możesz również odczuwać lub słyszeć „bulgotanie” płynów. Taka reakcja powinna ustąpić w ciągu 24 – 48 godzin.

Fakty i mity nt. implantów piersi

Czy raz wszczepione implanty pozostają na całe życie?

Implanty piersiowe nie są wyrobem medycznym przeznaczonym na całe życie pacjenta. Bardzo prawdopodobne jest, że implanty będą musiały być wymienione w jakimś momencie życia pacjentki. Czas pomiędzy wszczepieniem, a koniecznością ich wymiany jest różny dla każdej kobiety.

Częstym przypadkiem jest zmiana postrzegania żądanej wielkości i kształtu piersi. Może zaistnieć jednak również konieczność wymiany z powodu opróżnienia implantu lub jego przemieszczenia
w górę.

Jak długo należy unikać wysiłku fizycznego po zabiegu wszczepienia implantów?

Lekarz to jedyna osoba, według której wskazówek należy postępować przed zabiegiem i po nim. To on informuje, na jak długo przerywa się pracę oraz kiedy można zacząć uprawiać sport. Okres rekonwalescencji jest dla każdej kobiety inny. Przez pierwszych kilka dni po zabiegu można odczuwać wewnętrzny dyskomfort związany z przebytym zabiegiem. Średni czas powrotu do pełnej aktywności wynosi od czterech do sześciu tygodni.

Należy unikać przegrzania, aby blizna w suchym środowisku mogła się szybciej zagoić. Dlatego ogranicz zarówno wysiłek fizyczny jak i opalanie do momentu całkowitego zabliźnienia miejsca cięcia. Pozwól swojemu ciału odpocząć i zagoić się. Wizyty w jacuzzi lub kąpiel w wannie jest zwykle możliwa po około miesiącu. Natomiast w ciągu dwóch tygodni od zabiegu nie powinno się moczyć miejsca nacięcia, przy czym – należy dokładnie omówić z lekarzem sposób postępowania podczas tego okresu.