Choć zabieg wszczepiania implantów piersi jest praktykowany od lat, wciąż budzi wiele wątpliwości. Niektóre kobiety obawiają się, że poprawiając biust, mogą zaszkodzić swojemu zdrowiu.
Implanty piersi a zdrowie kobiety
Czy implanty silikonowe powodują raka piersi
Żadne z przeprowadzonych badań nie wykazały związku pomiędzy implantami piersiowymi, a rakiem piersi.
Czy implanty mogą wpłynąć na wyniki badania mammograficznego?
Teoretycznie jest to możliwe. Najważniejsze, aby poinformować osobę wykonującą badanie o implantach, co pozwoli na odpowiednie dobranie ułożenia piersi oraz wykonanie ewentualnych dodatkowych badań.
Operacja implantacji a ograniczenia dla kobiety
Czy po wszczepieniu implantów piersi mogę latać samolotem i nurkować?
Wiele kobiet lata samolotami i nurkuje z wszczepionymi implantami piersi. Różnica ciśnień może spowodować lekkie rozprężanie lub zaciskanie się otoczki implantu. Możliwym efektem takiej reakcji jest powstanie małych bąbelków powietrza w wypełniającej je substancji. Zarówno w implantach solnych, jak i silikonowych, możesz również odczuwać lub słyszeć „bulgotanie” płynów. Taka reakcja powinna ustąpić w ciągu 24 – 48 godzin.
Czy raz wszczepione implanty pozostają na całe życie?
Implanty piersiowe nie są wyrobem medycznym przeznaczonym na całe życie pacjenta. Bardzo prawdopodobne jest, że implanty będą musiały być wymienione w jakimś momencie życia pacjentki. Czas pomiędzy wszczepieniem, a koniecznością ich wymiany jest różny dla każdej kobiety.
Częstym przypadkiem jest zmiana postrzegania żądanej wielkości i kształtu piersi. Może zaistnieć jednak również konieczność wymiany z powodu opróżnienia implantu lub jego przemieszczenia
w górę.
Jak długo należy unikać wysiłku fizycznego po zabiegu wszczepienia implantów?
Lekarz to jedyna osoba, według której wskazówek należy postępować przed zabiegiem i po nim. To on informuje, na jak długo przerywa się pracę oraz kiedy można zacząć uprawiać sport. Okres rekonwalescencji jest dla każdej kobiety inny. Przez pierwszych kilka dni po zabiegu można odczuwać wewnętrzny dyskomfort związany z przebytym zabiegiem. Średni czas powrotu do pełnej aktywności wynosi od czterech do sześciu tygodni.
Należy unikać przegrzania, aby blizna w suchym środowisku mogła się szybciej zagoić. Dlatego ogranicz zarówno wysiłek fizyczny jak i opalanie do momentu całkowitego zabliźnienia miejsca cięcia. Pozwól swojemu ciału odpocząć i zagoić się. Wizyty w jacuzzi lub kąpiel w wannie jest zwykle możliwa po około miesiącu. Natomiast w ciągu dwóch tygodni od zabiegu nie powinno się moczyć miejsca nacięcia, przy czym – należy dokładnie omówić z lekarzem sposób postępowania podczas tego okresu.