Dlaczego on nie ma ochoty na seks
Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels

My, kobiety, bardzo często obwiniamy same siebie o to, że on nie ma ochoty na seks. Uważamy, że nie jesteśmy dość atrakcyjne dla swojego partnera i go nie podniecamy. Tymczasem mężczyźni, podobnie jak kobiety, borykają się z okresowymi spadkami libido. Nawet jeśli problem ma głębszy charakter, nie zawsze wiąże się z naszą osobą. W naszym artykule podpowiadamy, dlaczego on nie ma ochoty na seks.

Spis treści:

  1. Spadek libido u mężczyzn a problemy zdrowotne
  2. Problemy z libido a stres w pracy
  3. Dlaczego on nie ma ochoty na seks? Mężczyzna boi się kompromitacji
  4. Nierozwiązane konflikty w związku a brak ochoty na seks
  5. Poczucie presji a niskie libido
  6. Nudny seks. Jak zachęcić go do erotycznych igraszek?

Spadek libido u mężczyzn a problemy zdrowotne

Choć zwykło się mówić, że mężczyzna zawsze ma ochotę na seks i nieustannie o nim myśli, to słowa te nie zawsze znajdują pokrycie w rzeczywistości. U panów też obserwuje się spadek libido. Nierzadko ma on podłoże zdrowotne. Naukowcy zauważyli, że choć mężczyźni zachowują zdolności reprodukcyjne do końca życia, to z wiekiem następuje u nich spadek syntezy testosteronu. Im mniej tego męskiego hormonu płciowego, tym mniejszy apetyt na seks.  Do spadku stężenia testosteronu przyczynić może się niewłaściwa dieta, stres, przyjmowane leki, sterydy oraz nałogi takie jak palenie papierosów czy alkohol.

Problemy z libido a stres w pracy

Choć wydaje nam się, że mężczyźni są dużo bardziej odporni na stres niż kobiety, to w rzeczywistości sytuacja prezentuje się zgoła odmiennie. Panie częściej pod wpływem nerwów płaczą i opowiadają o swoich zmartwieniach przyjaciółkom. Mężczyźni natomiast zachowują poker face, jednak stres zjada ich od środka. Ten bardzo często manifestuje się poprzez problemy z libido. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego on nie ma ochoty na seks, pomyśl, czy ostatnio nie zajmuje się jakimś stresującym projektem w pracy. Możliwe, że w tym tkwi cały problem.

Dlaczego on nie ma ochoty na seks? Mężczyzna boi się kompromitacji

Problemy podczas seksu są dla mężczyzn niezwykle frustrujące. Gdy panowie nie staną na wysokości zadania, np. poprzez brak wzwodu, potem boją się powtórki i dlatego unikają erotycznych igraszek. To nie ma nic wspólnego z twoją osobą. Mężczyzna boi się kompromitacji, nie chce źle przed tobą wypaść, wszak sprawność seksualna stanowi podstawę męskiej samooceny.

Nierozwiązane konflikty w związku a brak ochoty na seks

Nie tylko kobiety cierpią na brak libido, gdy w związku pojawiają się nierozwiązane problemy. Czasem błahy konflikt potrafi zdezorganizować całe życie pary, w tym wpłynąć negatywnie na erotyczne igraszki. Jeśli para ciągle się o coś kłóci, np. o to, czy razem zamieszkać, powiększyć rodzinę etc., to może mieć problemy seksualne. Konflikt sprawia, że druga osoba przestaje nas pociągać, a zaczyna irytować. Jej atrakcyjność seksualna gwałtownie spada, mimo że nie zmienił się jej wygląd zewnętrzny.

Poczucie presji a niskie libido

Mężczyzna często skarży się na poczucie presji podczas seksu. Z jednej strony chce jak najlepiej wypaść, stara się, a mimo to boryka się z krytyczną oceną partnerki. Z drugiej często sam musi inicjować seks, spotykając się z odrzuceniem. To niewątpliwie działa na panów zniechęcająco. Zresztą same nie chciałybyśmy zabiegać o seks, tworzyć wspaniałej atmosfery, po czym zostać z niczym. Poczucie presji często powoduje u mężczyzn niskie libido. Ci szukają alternatywnych form zaspokojenia popędu seksualnego. Mogą masturbować się przy filmach porno. Te dostarczają im mocniejszych bodźców i nie wymagają starań o partnerkę.

Nudny seks. Jak zachęcić go do erotycznych igraszek?

Dlaczego on nie ma ochoty na seks? Przyczyną bardzo często jest nuda, która wkradła się do waszej sypialni. Warto spróbować ją przegonić. Nawet najfajniejsza czynność regularnie powtarzana traci swoją atrakcyjność. Gdybyś codziennie chodziła na zakupy do galerii handlowej, to te przestałyby się jawić dla ciebie jako przyjemne i wyjątkowe. Z seksem jest podobnie. Czasem erotyczne igraszki wymagają wprowadzenia drobnych modyfikacji. Może warto wyjść z sypialni i uprawiać seks w kuchni? Rutynę z sypialni pomogą też przegnać gadżety erotyczne, w tym wibratory czy masażery łechtaczki.  Dużo dobrego może zdziałać nawet klasyczna bielizna erotyczna. Wszyscy lubimy powiew nowości, który sprawia, że seks staje się fascynującym przeżyciem.