Seks

Żele intymne – jak smarować, gdzie i kiedy używać?

Żele intymne

freepik.com, grafika dostarczona przez partnera

Żele intymne to wyroby medyczne, które mają silnie nawilżające właściwości, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w wielu sytuacjach. Początkowo środki takie stosowane były głównie w gabinetach lekarskich. Obecnie jednak dostępne są zarówno w aptekach, jak i drogeriach dla klientów indywidualnych. Gdzie i kiedy warto używać żeli intymnych? Podpowiadamy. 

Kiedy warto sięgnąć po żel intymny?

Jak sama nazwa wskazuje, żel intymny to wyrób medyczny, którego zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego nawilżenia stref intymnych. Produkty takie są pomocne zwłaszcza wtedy, kiedy strefy te są nadmiernie suche, co na przykład uniemożliwia odbycie stosunku seksualnego. Poza swoją pierwotną funkcją nawilżającą obecnie produkty takie dodatkowo mogą działać przeciwzapalnie, a także stymulująco, na przykład rozgrzewająco czy chłodząco. Można je aplikować również na akcesoria erotyczne, aby wspomóc ich aplikację. 

Jak używać żelu intymnego?

Zwłaszcza osoby, które planują stosować z żelem intymnym prezerwatywy, muszą szczególną uwagę zwrócić na skład takiego produktu. Razem z prezerwatywą nie powinny być stosowane żele na bazie olejowej, ponieważ mogą one uszkodzić silikon.  

Po lubrykanty najczęściej sięgają kobiety, które mają problem z nadmierną suchością pochwy, spowodowany laktacją, nadmiernym stresem czy zmianami hormonalnymi. Taki preparat można wykorzystać również w celu zwiększenia intensywności doznań. Może być on stosowany zarówno podczas stosunków waginalnych, oralnych, jak i analnych. Jak używać żelu intymnego? Wystarczy wycisnąć odrobinę lubrykantu i nałożyć się na miejsca intymne przed rozpoczęciem penetracji. 

Jaki żel intymny wybrać?

Obecnie wyróżniamy trzy rodzaje żeli intymnych. Na bazie wody, oleju i silikonu. Te pierwsze są najczęściej wykorzystywane ze względu na ich duże bezpieczeństwo, a więc skład zbliżony do naturalnej wydzieliny człowieka. Nie podrażniają one delikatnej błony śluzowej i rzadko powodują alergie. Dodatkowo można bezpiecznie stosować je w połączeniu z prezerwatywą. Ten typ lubrykantu więc najmniej ingeruje w naturalne środowisko pochwy i okolic intymnych. Jego wadą jest jednak słaba wydajność, przez co często konieczna jest jego reaplikacja. 

Z kolei żele intymne na bazie oleju dają przyjemne uczucie nawilżenia i natłuszczenia. Jednak nie mogą być stosowane razem z prezerwatywą, ponieważ negatywnie wpływają na lateks i tworzywa sztuczne, przez co mogą je uszkodzić. Ostatnią grupą lubrykantów są te na bazie silikonu, które są niezwykle wydajne. Wystarczy ich niewielka ilość, aby zapewnić sobie odpowiednie nawilżenie. W tym przypadku dodatkowo nie ma przeciwwskazań do łączenia ich z jakąkolwiek formą antykoncepcji.

Dodaj komentarz