problemy z seksem u kobiet
Zdjęcie autorstwa Danielle Reese z Pexels

Choć seks powinien stanowić źródło przyjemności, to dla wielu pań oznacza kolejny obowiązek, który należy odhaczyć z długiej listy zadań. Nie dzieje się tak bez powodu. Taka sytuacja ma miejsce wówczas, gdy kobieta słabo zna swoje ciało i miejsca erogenne, przez co nie jest w stanie dostarczyć sobie zmysłowej przyjemności. Do tego dochodzi wychowanie oraz brak rzetelnej edukacji seksualnej w polskich szkołach. Z czego wynikają problemy z seksem u kobiet?

Spis treści:

  1. Samopoznanie ciała, czyli recepta na udany seks

  2. Problemy z seksem u kobiet. Brak rzetelnej wiedzy nt. własnego ciała i układu rozrodczego

  3. Jakie zagrożenie niesie seksting?

  4. Obawy kobiet związane z seksem
  5. Potrzeba rozmowy o seksie

  6. Szacunek dla własnego ciała

  7. Opory związane z seksem – ich nie należy lekceważyć!

Samopoznanie ciała, czyli recepta na udany seks

Choć żyjemy w XXI wieku, w telewizji znaleźć możemy wiele bodźców erotycznych, a na stronach internetowych reklamują się kolejne sex shopy, to często tym, co u nas najbardziej kuleje, jest samopoznanie ciała. Chłopcom dużo łatwiej zdobyć wiedzę na jego temat. W końcu męskie narządy rozrodcze nie są tak ukryte jak kobiece. Do tego dochodzi jeszcze nastawienie społeczne do masturbacji. Chłopcom się na nią zezwala, nikt nie widzi w tym nic zdrożnego, że młody chłopak dotyka swojego penisa. Gdy natomiast dziewczynka dotyka swojej pochwy, od razu jest ganiona. Słyszy, że to nieładne zachowanie i tam na dole jest brudna, więc nie powinna tam wkładać palców. Tymczasem, gdy nie wiemy, gdzie znajduje się łechtaczka, jaka forma pieszczot jest dla nas najlepsza, czy preferujemy delikatne głaskanie czy mocniejszy dotyk, to mamy ogromny problem, aby czerpać radość z seksu.

Problemy z seksem u kobiet. Brak rzetelnej wiedzy nt. własnego ciała i układu rozrodczego

Problemy z seksem u kobiet często wynikają też z braku rzetelnej edukacji. W polskich szkołach wprawdzie istnieje taki przedmiot jak wychowanie do życia w rodzinie, jednak jego tematyka i sposób prowadzenia pozostawia wiele do życzenia. Niewiele miejsca poświęca się na nim tematyce seksualności. Nie mówi się o chorobach przenoszonych drogą płciową, antykoncepcji, dźwiękach i reakcjach fizjologicznych podczas stosunku. Nikt nie omawia z młodymi ludźmi tego, co dzieje się z ich ciałem podczas zbliżenia.  Lekcje biologii poświęcone układowi rozrodczemu nie wyczerpią wszystkich pytań. Nie mówi się na nich bowiem o odczuciach i  reakcjach fizjologicznych, jakie pojawiają się podczas seksu.

Jakie zagrożenie niesie seksting

Zdjęcie autorstwa Danielle Reese z Pexels

Jakie zagrożenie niesie seksting?

Problemy z seksem, wewnętrzne blokady kobiet często wiążą się z rozwojem nowych technologii. Z jednej strony to dobrze, że każdy z nas ma dziś smartfona z dobrym aparatem fotograficznym. Z drugiej strony wzrasta ryzyko, że partner zarejestruje nasze erotyczne igraszki, a następnie wykorzysta je przeciwko nam, kiedy się rozstaniemy. Równie niebezpieczny jest seksting. Kobiety często wysyłają swoim partnerom nagie fotki. Wszystko jest okej, dopóki w związku dobrze się układa. Gdy ona odchodzi, on może ten materiał wykorzystać przeciwko niej. Mało tego, nawet będąc w związku, może chwalić się tymi nagimi fotografiami przed kolegami.

Obawy kobiet związane z seksem

Wiele kobiet odczuwa obawy związane z seksem. Boimy się tego, jak zostanie odebrane nasze ciało, które odbiega od lansowanych kanonów piękna, gdyż większość z nas nie ma za sobą dziesiątek operacji plastycznych, dzięki którym niektóre modelki mają tak idealne ciała.  Zewsząd atakuje się nas przesłaniem – masz być odważną kocicą w sypialni. Boimy się, że nie sprostamy temu wyzwaniu i okażemy się niewystarczająco dobrymi kochankami. Do tego dochodzi lęk przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wielu mężczyzn pragnie uprawiać seks oralny, oczywiście, bez zabezpieczenia. Kobieta, gdy wspomina o aktualnych badaniach na choroby przenoszone drogą płciową, zazwyczaj słyszy z ust partnera oburzenie i krytykę za to, że w ogóle poruszyła ten temat. Tymczasem jest on bardzo istotny. Podczas seksu oralnego można zarazić się HIV, kiłą czy rzeżączką.

Obawy kobiet związane z seksem

Zdjęcie autorstwa Leah Kelley z Pexels

Potrzeba rozmowy o seksie

Kobiety często odczuwają dużą potrzebę rozmowy o seksie, wymiany swoich doświadczeń z innymi paniami. Tymczasem pewnych tematów nie wypada poruszać nawet w gronie najbliższych koleżanek. Tematyka związana z seksem dość mocno nas krępuje. Nie potrafimy o niej rozmawiać w sposób swobodny. Tymczasem wielu wątpliwości można by się pozbyć, wiele rzeczy naprawić, gdyby znaleźć bardziej doświadczoną kobietę, która zrozumie nasz problem.

Szacunek dla własnego ciała

Kobiet nie uczy się szacunku i miłości do własnego ciała. W rezultacie panie często godzą się na praktyki seksualne, które nie tylko nie sprawiają im żadnej przyjemności, ale wręcz wywołują ból. Bardziej wstydzimy się powiedzieć partnerowi, że penetracja palcami to kiepski pomysł na grę wstępną, niż znosić ból z tym związany. Szacunek dla własnego ciała nie został nam zaszczepiony przez matkę, dlatego mamy problem, aby się go domagać.

Opory związane z seksem – ich nie należy lekceważyć!

Wiele z nas na siłę przełamuje opory związane z seksem, bo zachęca nas się do bycia odważnymi i bezpruderyjnymi. Tymczasem te nie biorą się znikąd. Może jakaś aktywność seksualna wywołuje ból. Niewykluczone też, że coś nam się nie podoba ze względów estetycznych, zdrowotnych etc. Tak naprawdę przyczyna często nie ma większego znaczenia. Jakaś aktywność seksualna nam po prostu nie odpowiada. Nie jesteśmy ani zacofane, ani straumatyzowane, jak usiłuje nam wmówić współczesny świat. Nie lekceważ swoich oporów związanych z seksem, słuchaj podszeptów intuicji i swojego ciała.